Bevakningen presenteras av
V4-tips: Magnus på ny segerjakt

Foto: ALN
Eskilstuna bjuder på lunchtrav under torsdagen och det är som vanligt Magnus A Djuse som styr utdelningen. Djuse sitter upp i två av fyra lopp på V4-kupongen och bägge hans hästar blir favoritspelade. Inte omöjligt att Magnus sätter dit en dubbel men startspåren på styrningarna är inte speciellt roliga.
V4-1
Favoriten
11 Cherieff Sund återkommer efter paus och har fått ett iskallt läge. inget snack om att hästen är bäst i fältet men från detta läget med tveksam form känns det vanskligt. Är härdad på V75 till skillnad från motståndarna men jag prövar att gå emot då klyschan "form slår klass" känns fin att använda här. Kan dock visa sig bara bäst här men då får det vara så. Chansvärdering 28%.
Motbud
7 Hurricane P.T. har ett framspår vilket är gynnsamt men att hamna på hästen som hårt betrodd kan jag inte göra. Vann visserligen från spets på Gävle näst senast men det loppet blev billigt och jag tror inte att han får styra så enkelt framme i tät nu. Ska slås från spets men jag tycker det finns roligare bud i loppet. Chansvärdering 22%.
8 Even You gillar jag och trots att läget är kallt ska ekipaget inte avsågas. Öppnar bra om kusken vill ladda men går även fint med rygglopp. Har ett hett humör men håller han sig lugn kan det gå vägen till trevlig spelprocent. Chansvärdering 14%.
Spets efter 500m
2 Catch Me är vass iväg men vill släppa. 5 Larizz öppnar också över medel men vill ha rygg. 7 Hurricane P.T. har god chans att överta efter en bit.
Rank: 11-7-8-10-9-4-6-5-3-2-1
V4-2
Favoriten
11 River Tooma såg ut att gå mot en klar seger senast men snubblade till och felade. Att hamna på en favorit från svårt spår som felade över upploppet senast vill jag inte göra och även om hästen står sig gott i gänget är det givet att gå emot. Chansvärdering 25%.
Motbud
7 B.W.T. Hopi kördes invändigt senast men avslutade bra över upploppet när man fick fritt. Spetsade och släppte näst senast men även då spurtade man bra när luckan kom. Jag är inne på att kusken laddar framåt här och inte omöjligt att man spänner bågen och kör i spets mot ett ljummet motstånd. Kan absolut stå hela vägen och räknas tidigt. Chansvärdering 22%.
3 Elton Vendil är en fin modell och fått ett lopp i kroppen. Var mest seg senast i comebacken men bör vara bättre nu och är inte alls så chanslös som spelprocenten antyder. Chansvärdering 8%.
Spets efter 500m
4 Bee Frank Frö brukar laddas och från ett perfekt startspår är han ett hett spetsbud. 7 B.W.T Hopi kan utmana om kusken vill ladda från start.
Rank: 11-7-6-10-4-3-1-8-9-2-5
V4-3
Favoriten
10 Xanthis Ibiza fullföljde klart bra i comebacken senast och är vass med ett smyglopp. Ska inte göra så mycket jobb på egen hand men kan spurta bra om hon får hjälp med tempot. Givet segerbud. Chansvärdering 28%.
Motbud
4 Cersei Gene har jag haft span på och näst senast när luckan kom trodde jag på seger. Då blev det istället galopp men jag ger mig inte. Räckte inte riktigt på V75 senast efter ett tufft lopp men nu kan det vara dags för. Forss i biken känns fint och jag har feeling att hästen kommer göra ett topplopp. Öppnar inget vidare utan vill bara ner i vettig position. Chansvärdering 18%.
8 Locale Boko är stark som en björn men sliter med aktionen. Kommer få en tuff indelning här och känns inte superhet för min del då han kommer få ett tufft lopp. Chansvärdering 15%.
Spets efter 500m
5 Digital Arrival spetsar initialt men jag tror 7 Jerry körs offensivt och övertar.
Rank: 10-4-7-8-9-5-6-3-1-2
V4-4
Favoriten
12 Global Dependeble har spurtat rappt i flera starter på slutet utan att få vinna. Nu äre motståndet annorlunda och trots att läget är kallt tycker jag att favoriten ska ha en toppchans. Magnus lär inte vila på hanen om tempot bedarrar utan jag tror helt enkelt att favoriten bara är bäst. Chansvärdering 50%.
Motbud
7 Rajon tillhör också de bättre i loppet men formen är ett frågetecken. Varit ifrån en tid och här anmäld med vanlig vagn vilket jag tycker är ett minus. Kan öppna vettigt men riskerar lite vingel härifrån. Chansvärdering 15%.
10 Huit var lite sämre senast efter en idel starka insatser. Studsar han tillbaka duger han gott här och är vass på speed med rätt löpning. Chansvärdering 10%.
Spets efter 500m
4 Olimp och 6 Ballerina Indika gör upp där jag säger knapp fördel till den förstnämnde.
Rank: 12-7-10-9-1-6-5-11-8-2-4-3
Skriven av
Tobias Liljendahl är medarbetare och spelexpert på Travnet. Efternamnet känns så klart igen hos sonen till Reijo Liljendahl, som är uppväxt inom högsta eliten i travet. Han kommer bevaka nyheter, analysera loppen och ge initierad spelinformation.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av








