Travnet
ANNONS
Travtips
Lechat

Foto: ALN.se

V4
Vincennes
2025-02-20

V4-tips: Låset är ruskigt starkt

Skribent

Publicerad kl 12.19, 20 februari 2025

av Jean-Baptiste Lechat

Den 20 februari väntar en spännande V4-omgång på Vincennes med flera intressanta lopp och starka kandidater. LORD DU BASSIN, HUMOUR FESTIF, IRONIE DE CHENU och KENOR DESBOIS tillhör favoriterna, men det finns även flera outsiders som kan överraska. Flera hästar har visat fin form under vintermeetinget.

Lopp på Vincennes – 18 februari 2024

V4-1:
LORD DU BASSIN och LUTIN JABA var tvåa respektive trea på en längre distans den 2 februari. LORD DU BASSIN var instängd bakom ledaren fram till de sista 100 metrarna. Han var uppenbart inte trött efter loppet. Han kommer att tävla utan bakskor för första gången i karriären. Hans stall är i toppform, och han blir svårslagen även om hans startnummer bakom bilen är dåligt. LUTIN JABA gjorde en dålig start men var utmärkt efter det. Han avslutade starkt, och vi såg att han kan vinna ett lopp i denna kategori. Det blir svårt att ta revansch, men han har en bra chans att vara i topp 3. LUTIN VENESI har gjort ett bra vintermeeting även om han inte har vunnit något lopp. Han avslutade starkt som trea senast. Om han får en bra resa kommer han att göra ett bra resultat igen.

V4-2:
HUMOUR FESTIF vann sina två sista lopp 2024 på ett imponerande sätt. Han tävlade inte på fyra månader efter det. Hans senaste lopp var som ett "träningslopp" i sulkydisciplinen. Om han är i form kommer han att avsluta snabbt och kan vinna igen. HIKKA vann mycket enkelt i en lägre kategori på Saint Galmier den 25 januari. Hon var tvåa bakom en oslagbar häst två veckor senare. Hon kan öppna snabbt. Om hon kan följa en bra rygg kommer hon att vara i topp 3 igen. HEADLINE FAC gjorde ett offensivt lopp och var modig hela vägen när hon vann i Laval för en vecka sedan. Om hon fortfarande är "fräsch" kan hon ta en bra placering.

V4-3:
IRONIE DE CHENU är ett seriöst sto. Hon är i toppform och kommer att tävla helt barfota för första gången i karriären. Hennes kusk kommer troligen att köra offensivt. Men hon kan också avsluta snabbt om hon sparas fram till de sista 500 metrarna. Det är en möjlig vinnare. ISTINGA BOCAIN blir bättre och bättre. Hon är ibland komplicerad, och jag hoppas att hon inte galopperar. Hon var trea i en bra kategori den 18 januari. Hennes tränare gör en lång resa från södra Frankrike, vilket tyder på höga ambitioner. IDOLE STAR avslutade starkt på en kortare distans den 23 januari. Hennes tränare kan ibland göra magiska saker, och hon har varit i detta stall sedan december. Det är en bra chans.

V4-4:
KENOR DESBOIS är en stark och bra häst. Han var favorit i sitt senaste lopp och vann mycket enkelt. Om han kan ta ledningen de sista 1500 metrarna blir han mycket svårslagen. KEMPEL DE GUEZ gjorde en snabb avslutning de sista 600 metrarna och var stark hela vägen när han vann den 8 februari. Det var hans andra seger under vintermeetinget. Hans uppgift är fortfarande bra. Han kommer troligen att följa en bra rygg så länge som möjligt och avsluta starkt. Det är en logisk chans. KRUGER DU NORD hade förmodligen varit med i striden om en bra placering om han inte hade galopperat i sista svängen för två veckor sedan. Det blir samma kategori på torsdagen. Det är en utmärkt outsider.

V4-tips:

  1. avd: 1-7
  2. avd: 2-3-7-9
  3. avd: 7-11-12-14-16
  4. avd: 3-7-10-11-15-16
    480 kronor
TipsV4Vincennes
ANNONS
Nästa artikel