Travnet
ANNONS
Travtips
(141710) Barrier Anthony_Goop dress (1)

Anthony Barrier Foto: ALN

V4
Vincennes
2025-02-18

V4-tips: Formstarka ekipage på Vincennes

Skribent

Publicerad kl 23.46, 17 februari 2025

av Jean-Baptiste Lechat

Dagens omgång bjuder på intressanta dueller, med flera formstarka ekipage och lovande outsiderhästar. LOOPING DAY, MODRIC RENKA och IVORINO D’ÉCHAL är några av de intressanta hästarna, men det finns även flera andra som är värda att se upp för.

18/02/2024

Lopp på Vincennes

V4-1:
LOOPING DAY har en anmärkningsvärd uppgift. Han gjorde en imponerande seger på samma distans den 30 oktober. Tyvärr upprepade han inte den prestationen efter det, men han gjorde en bra insats i ett Grupp 3-lopp den 5 januari. Han bör ha blivit väl förberedd av sin tränare inför detta lopp. Om han presterar på topp bör han vinna. LASKO DES BROUSSES och LARA DU LERRE var etta och tvåa i sitt senaste lopp den 1 februari. Det var på samma distans, och den förstnämnda vann med stor auktoritet. Hans gångart är inte alltid perfekt, men vi känner ännu inte hans gränser. Han kommer förmodligen att försöka ta ledningen och sätta sitt eget tempo. Han är också en möjlig vinnare. LARA DU LERRE kommer att gynnas av ett högt tempo. Hon kommer att tävla barfota igen. Det är uppenbart en bra chans igen.

V4-2:
MODRIC RENKA var mycket bra när han slutade trea den 14 januari. Han gjorde ett offensivt lopp och var modig hela vägen in i mål. Han vann med stor auktoritet i Wolvega (där Oviedo Base var tvåa, och det är en bra häst). Han tävlade barfota för första gången i karriären och kommer att starta med samma balans på tisdag. Han blir mycket svårslagen. PLAYBOY DE RÊVE blir hans tuffaste motståndare. Han har fyra raka segrar. Den senaste var på Vincennes och loppets tid var bra: 1'13'5 över 2850 meter. Det blir svårare på den stora banan (uppförsbacke), men han kommer att försöka vinna igen. DAFNE DI POGGIO vann mycket enkelt den 21 januari. Det var mot enbart ston, och hon gjorde en snabb avslutning de sista 500 metrarna. Det är en tuffare nivå på tisdag, så det blir ett bra test för henne. Hon behöver en bra resa men bör kunna kämpa om en plats i topp 3.

V4-3:
IVORINO D’ÉCHAL har vunnit sina två senaste lopp på denna distans. Han gjorde en stark avslutning de sista 1500 metrarna och var mycket stark hela vägen för två veckor sedan. Det blir samma kategori denna gång. Han är loppets logiska favorit. IMELDA och ILLUSIVE GLORY var tvåa respektive trea bakom IVORINO D’ÉCHAL senast. IMELDA gjorde en snabb avslutning de sista 400 metrarna. Det blir svårt att ta revansch, men hon borde åtminstone vara i topp 3 igen. ILLUSIVE GLORY tävlar sällan under sadel, men hon var mycket bra i denna disciplin senast. Hon hade en perfekt resa och avslutade starkt. Hon måste upprepa den insatsen. Det är en intressant outsider.

V4-4:
HALICIA BELLA var mycket stark när hon vann den 31 december. Hon travade 1'12'6 över 2700 meter. Jag förväntade mig ett bättre resultat på Agen tre veckor senare. Hennes kusk var inte offensiv, men hon gjorde en bra avslutning de sista 500 metrarna. Hon är en möjlig topp 3-häst. GRINDELWALD är ett stabilt sto som alltid gör sitt bästa när hon är i toppform. Hon kommer att följa en bra rygg så länge som möjligt. Hon gynnas av ett högt tempo. Hennes stall är i toppform. A. Abrivard kan mycket väl vinna ännu ett lopp under slutet av vintermeetinget. HÉDÉ DARLING var den positiva överraskningen i sitt senaste lopp, även om han galopperade på upploppet. Han har ännu inte vunnit något lopp under vintermeetinget, men jag trodde att han skulle kunna göra det. Blir det på tisdag? HULYSSE DIGEO avslutade snabbt de sista 800 metrarna och gjorde en imponerande seger på en kortare distans den 12 januari. Tyvärr upprepade han inte den prestationen i en högre klass två veckor senare. Han har ibland fått dåliga styrningar, men han har en logisk chans att vara med i tätstriden.

V4-tips:

  1. avd: 5-6-7-9
  2. avd: 5-10-15
  3. avd: 3-5-6
  4. avd: 2-5-6-8-10-11-12
    504 kronor
V4Tips
ANNONS
Nästa artikel