
Foto: ALN
V4-tips: Flerkupong är lunchens melodi

Publicerad kl 09.33, 22 maj 2025
av Tobias Liljendahl
Bergsåker dukar upploppet lunchtravet under torsdagen och mycket handlar som vanligt om Daniel Wäjersten på hans hemmaplan. 7 Lionel Mearas startar med toppchans i V4-3 och känslan är att han vinner loppet oavsett upplägg. Därmed har vi bara tre lopp att bena ut och vi får spela en "fleris".
V4-1
Favoriten
7 Bleke Borken är en häftig häst som besitter väldigt fina resurser för denna klass. Var helt överlägsen senast på Orkla och även näst senast var han bra då han stod för ett rejält lopp som tvåa. Noralf körde väldigt offensivt och det satt sig i benen. Motståndet idag känns passande och jag tror på ett offensivt upplägg. Rätt favorit. Chansvärdering 45%.
Motbud
8 Bragd är dock en värdig utmanare. Hästen har tre raka segrar i bagaget och har inte sett tom ut vid segrarna. Läget är kallt men Edin är en duktig kalliskusk och ekipaget är givet att varna för. Kommer man före favoriten från start stiger chanserna vilket jag tror. Chansvärdering 20%.
4 Skeie Balder har lite svårt att vinna lopp men nu är det roliga ändringar. Rikard Nils upp och första med bike känns riktigt intressant. Öppnar inget vidare men med roliga ändringar är han en faktor. Chansvärdering 18%.
Spets efter 500m
3 Alm Jerker är snabb om han travar felfritt. 8 Bragd bör kunna komma före favoriten och då kan det bära hela vägen till spets. Jag tippar Edin i spets.
Rank: 7-8-4-5-3-10-9-6-11-1-2
V4-2
Favoriten
3 Offlimit Brigaden var riktigt fin senast på Hagmyren och vann på ett bra sätt. Fint spår idag men är anmäld med skor runt om vilket känns som ett klart minus. Då dessutom han körs av Micha Brouwer istället för en svensk kusk vill jag inte hamna på favoriten. Chansvärdering 30%.
Motbud
2 Jaguar B. tror jag kommer släppa till allt mer för varje lopp han får framöver. Firma RNS/Melkko fungerar bra tillsammans och trots att hästen varit borta länge inför detta måste jag bara varna för honom. Han ser ut som en riktigt sort och även om inte toppformen sitter där direkt måste han tas med respekt. Från spets ska han slås. Chansvärdeirng 32%.
5 N.Y. Ray Bans ON är nog lite för grön ännu för att utmana de bästa här. Jag tycker att hästen blir lite väl hårt betrodd och är skeptisk till om han är mogen att utmana den betrodda duon ovan redan idag. Chansvärdering 10%.
Spets efter 500m
2 Jaguar B. med Rikard i sulkyn är min spetsfavorit.
Rank: 2-3-5-7-9-8-1-4-10-11-6-12
V4-3
Favoriten
7 Lionel Mearas är en häst som Wäjersten håller rätt högt men han har inte fått till det på slutet. Idag går han ner i klass och jag tror att han är helt överlägsen detta gäng. Daniel har fått börja om med hästen som nu är redo att påbörja en ny segerrad. Spikas. Chansvärdering 78%.
Motbud
4 Global Frenchie är stallkamrat med favoriten. Är inte lika kapabel men öppnar bra. Har dock en spetssugen kusk på insidan och ska inte göra för mycket grovjobb på egen hand. Jagar andraplatsen. Plus med bike på då han vann enda gången hon gått i den vagnen. Eventuellt helstängt. Chansvärdering 6%.
3 Bellisima Unica vann senast och brukar köras offensivt. Laddas säkerrt maximalt igen och inte säkert att mattias vill släppa till favoriten även om jag innerst inne tror man gör det. Chansvärdering 1%.
Spets efter 500m
3 Bellisima Unica är ruggigt snabb ut och spetsar initialt. Brukar köras i spets men bör släppa till favoriten 7 Lionel Mearas.
Rank: 7-1-4-2-5-11-9-10-6-3-12
V4-4
Favoriten
2 Mon's Tornado är knapp favorit men jag tror inte att han kommer till spets och då känns uppgiften jobbig. Tomas upp är intressant men han ska inte vara favorit då jag inte tror på täten. Chansvärdering 20%.
Motbud
6 Nils Zonett tror jag spetsar från springspår och då är det hästen att slå. Trivas i täten och med två lopp i kroppen bör toppformen sitta där. Min förstahäst och tänker att gå på om man vill ha en kompletterande spik i omgången. Chansvärdering 27%.
8 Op's Flawless kommer från Pihlströms formstall och är också ett segerbud. Bakspår på volten är ingen fördel men om det blir bra tryck på loppet kommer spurten att bita bra över upploppet. Han har dock gjort sina bästa lopp när han varit med i främre träffen. Chansvärdering 16%.
Spets efter 500m
Jag är inne på att 6 Nils Zonett spetsar från springspåret.
Rank: 6-2-8-12-7-5-11-3-10-1-4-9