Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
V4

V4-tips: Diamanten inleder lunchen

Foto:  ALN

Foto: ALN

Veckan startar norrut då Dannero dukar upp måndagens lunchmeny. Montéloppet kickar igång dagen och där finns en stark favorit.

V4-1

Favoriten

4 Dimant Vendil kunde inte var med och göra upp om segern senast i betydligt tuffare sällskap på Valla. Ner rejält i klass nu och även om skorna sitter på är segerchansen god. Emilia Leo är vass och lär ha siktet inställt på spets. Hög segerchans och ett spikbud. Chansvärdering 65%.

Motbud

8 Honesty är en klart duglig montéhäst som nästan alltid tjänar pengar. Kanske lite blekare senast men trots tillägg här är det främsta motbudet till favoriten. Chansvärdering 12%.

10 Serious Sam är stallkamrat med favoriten. Har testat monté en gång tidigare vilket är en fördel. Vass på speed så kan man gömma honom i ryggar in i det längsta kan han fälla många över upploppet. Chansvärdering 8%.

Spets efter 500m

1 Power Glide är snabbast men lär inte bråka när 4 Diamant Vendil ställer frågan om att öveta.

Rank: 4-8-10-1-3-7-11-6-2-5*

V4-2

Favoriten

1 Overload’Em är en klassig sort som ser ut som en riktig häst. Felade kort efter start senast men visade fin form i upphämtningen. Innerspår är perfekt och loppets givna förstahäst. Chansvärdering 38%.

Motbud

4 Önas Samanta har gjort det bra uppe i norr och Mats upp igen är ett plus. Gick rejält vid segrarna på Lycksele och har efter det fortsatt gjort det bra. Främsta motbudet till favoriten. Chansvärdering 20%.

3 Candy Tonight gick med första bike senast och hängde med hyggligt. Har inte visat den rätta gnistan i slutstriderna och jag tror Emilia vill ge hästen ett rygglopp in i det längsta. Väl hårt streckad. Chansvärdering 18%.

Spets efter 500m

1 Overload*Em håller upp innerspåret.

Rank: 1-4-3-11-13-9-10-6-8-14-2-12-7-5-15

V4-3

Favoriten

8 Baron Muscles har gjort en del bra lopp på slutet och mötte senast Not for Sale bland annat. Läget lurigt med kort distans och volt. Det måste klaffa en del för att han ska vinna. Chansvärdering 20%.

Motbud

Håller 1 Adrianunow upp ledningen blir han svårslagen. Jag är inte helt säker på att han gör det, men chansen finns. Har toppform. Chansvärdering 15%.

2 Bounty Laday är troligtvis mest intressant i loppet. Egentligen ingen passande distans men kunnande har han för att vinna detta. Barfota bak! Chansvärdering 10%.

Spets efter 500m

Favorit på att 6 Sunlight hittar spets och körs där.

Rank 8-1-10-2-13-5-6-11-14-4-3-12-9-7-15

V4-4

Favoriten

8 Kleppbest slog liknande gäng senast och var bara bäst då. Lite byngligt läge här med bakspår i volt. Trivs bäst över lång distans. Chansvärdering 35%.

Motbud

10 Rams Bror satt med sparat mot favoriten senast, men hade knappast rått på denna ändå. Tidig bakom däremot och har en vass kusk i form av Mats E Djuse. Chansvärdering 15%.

7 Guli Em har fått vila lite efter en fin sommar. Har bra läge här och kan Lilius hitta spets får övriga jobba. Klar andrahandare för mig. Chansvärdering 25%.

Spets efter 500m

Lilius gör ett försök med 7 Guli Em.

Rank 8-7-10-5-9-1-6-2-11-4-3

Skriven av

Tobias Liljendahl
Tobias Liljendahl

Spelprofil med stamtavla

[email protected]

Tobias Liljendahl är medarbetare och spelexpert på Travnet. Efternamnet känns så klart igen hos sonen till Reijo Liljendahl, som är uppväxt inom högsta eliten i travet. Han kommer bevaka nyheter, analysera loppen och ge initierad spelinformation.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;