Travnet
Travnet+
ANNONS

V4 Solvalla: "Ser ut som vår bästa chans i dag"

Skribent

Publicerad kl 07.57, 14 juli 2015

av Daniel Olsson

ANNONS
Breeders Course

Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?

– Hon vann väldigt lätt senast och det är en talang. Hästen förstår inte riktigt vad det går ut på ännu men Takter sa att det kommer bli bra när väl polletten trillar ner. Utgångsläget är perfekt men man måste ta det lite varsamt med henne i starten. Detta ser ut som vår bästa chans i omgången och vi kör med samma utrustning som vanligt, säger Marcus Schön i stallet om Amity (V4-1)

Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna på Solvalla. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V64 – varje dag.

Lopp 1, V4-1

2 In Toto Sund - Hon har varit kanonbra vid två raka segrar och det verkar vara en topphäst i vardande. Sist vann han från ledningen och gången innan det spurtade han till vinst efter sen lucka. Förutsättningarna ser bra ut igen och visst måste hon ses med chans igen, säger kusken Mattias Djuse.

3 Amity - Hon vann väldigt lätt senast och det är en talang. Hästen förstår inte riktigt vad det går ut på ännu men Takter sa att det kommer bli bra när väl polletten trillar ner. Utgångsläget är perfekt men man måste ta det lite varsamt med henne i starten. Detta ser ut som vår bästa chans i omgången och vi kör med samma utrustning som vanligt, säger Marcus Schön i stallet.

4 Million Kisses – Hon är en rätt bra treåring som kommer blir bra med tiden. Sist galopperade hon med varvet kvar men upphämtningen var bra och i starten innan det satt hon fast. Motstånd saknas givetvis inte men vi smyger med och hoppas det löser på vägen. Då är åtminstone en skaplig peng i sikte. inga ändringar, säger Tino Ärling i stallet.

6 Sheryl - Hon gjorde väl ett okej lopp senast men bromsade till när hon väl kopplat greppet och har problem med moralen. Hon vet vart mållinjen ligger fast på fel sätt och nu blir det ett smyglopp så får vi se hur långt det räcker. Vi kommer köra barfota runt om idag och dessutom sätta på henne ett helstängt huvudlag samt rycktussar - det blir hela kittet, säger Fredrik B Larsson.

8 Notre Dame – Hon har gjort rätt fina insatser men fick pausa där efter Axevallastarten eftersom hon fick en spark i hagen och åkte på en inflammation efter det. Hon känns bra i träningen nu men kommer kanske behöva loppet och dessutom har jag ett lopp på Åby i sikte om tio dagar. Hon kan säkert haka på konkurrenterna denna gång men jag tror knappast hon vinner. Inga ändringar, säger Sofia Aronsson.

9 Gypsy Brodda - Hon hade varit på gång ett tag innan senast starten och det var skönt att hon äntligen fick utdelning då. Hon är på väg uppåt på alla fronter men stöter på några dugliga konkurrenter nu och från bakspår behöver vi tur. Inga ändringar, säger Tino Ärling.

Lopp 2, V4-2

2 Time For Muscles – Hon fick trava i dödens mestadels senast i ett E3-försök men höll faktiskt bra. Jag tror hon hade kunnat kvala in till finalen om vi kört med rycktussar och hon känns piggare och piggare. Nu fick vi ett perfekt utgångsläge och hon bör kunna sluta långt framme. Troligen kommer vi behöva köra med bakskor denna gång, säger Marcus Schön.

6 Angle of Attack - Han fattar alltjämt inte alls vad detta går ut på men det kommer säkerligen att lösa sig med tiden. Han är inte alls så tokig, och spurtade riktigt bra sist, men vi får se vad han kan uträtta nu. Barfota bak, säger Marcus Schön.

8 Digital Bronze - Han var bra som fyra i ett E3-försök senast och känns pigg efter den insatsen. Nu lottades vi till ett dåligt utgångsläge men får han bara en någorlunda vettig resa är han inte sämre än någon annan i fältet. Inga ändringar, säger Marcus Schön.

Lopp 3, V4-3

1 Dream Babe - Hon avslutade bra senast och har väl egentligen gjort fina insatser varje gång på sistone. Hon har heller inte haft några vidare utgångslägen men nu ser det intressant ut med bricka ett och Kenneth tror att hon ska kunna öppna snabbt. Visst var det några bra emot men hon är inte alls så tokig själv. Skor runt om, säger Tino Ärling.

3 Digital Extreme - Han var grymt bra senast vid segern och det täta starterna gjorde honom gott. Utgångsläget är perfekt och med tanke på prestationen sist måste han ses med vinstchans igen. Det blir nog barfota fram denna gång, säger Marcus Schön.

4 Scarlet Collection - Han är en fin häst som stod för att bra slutvarv senast och han har tagit det loppet på ett bra sätt. Vi har skapligt utgångsläge, som blivit ännu bättre nu efter strykningen, men jag tror bara att han är medelsnabb ut. Vi kör skor runt om och öppet huvudlag och han kan nog sluta långt framme om det stämmer med positionerna på vägen, säger Fredrik B Larsson.

7 B.Dollar - Han satt fast med rubbet kvar senast och har väl inte haft någon större tur i hela sina tävlingskarriär. Han är inte alls så tokig i grunden men nu möter vi tuffa hästar och drog dessutom ett svårt utgångsläge. Jag tror han får tufft att vinna detta och vi ändrar inget, säger Li Hanné.

8 Kabanoss - Han var inte som bäst senast men fullt godkänd gången innan det. Vi drog ett dåligt läge men jag tycker väl ändå inte att han ska underskattas helt och hållet. Vi får se hur det blir med balansen men det var skor sist och det kan bli tal om att rycka dem, säger Marcus Schön.

12 Le Miracle - Han gör första starten för mig och känns pigg i jobben. Vi har kört honom 17/1600 som snabbast sedan han kom och det han uträttade på Jägersro är såklart respektingivande. Jag tror på en bra insats men läget drar ner chanserna och framför finns det ett par dugliga hästar emot. Tarzans imponerade på mig senast och jag tror vi kan få svårt att rubba den. Skor runt om, säger Svante Båth.

Lopp 4, V4-4

2 Don’t Look Down - Han hängde väl mest bara med senast men hade inte startat på ett tag innan det och känns piggare nu. Startspåret passar fint och skulle det stämma på vägen är han säkert med där framme den här gången. Eventuellt rycker vi alla skorna, säger Marcus Schön i stallet.

5 Financial Secret - Han galopperade när han kom till ledningen senast och har svårt att sköta sig när det väl blir lopp. Han tränar jättefint, och detta är en klart bra häst, och felfri bör han kunna vara med i striden. Dock måste han som sagt stå på benen för att de ska kunna ske. Barfota fram, säger Mattias Djuse.

7 Mad Neo - Han nöter på i bra stil tycker jag och håller vettig form för dagen. Motståndet ser lättare ut än vanligt men han kräver ett snällt lopp för att kunna räcka till. Vi smyger med och löser det sig är han säkert med där framme. Inga ändringar, säger Ville Nisonen.

9 Potemkin - Han var grymt bra på Färjestad, och jag trodde verkligen på honom inför Lindesberg också, men då passade inte banan bra alls. Han blev sliten efter det och fick ta igen sig men tränar fint nu. Formen är nog inte så tokig men ändå tror jag att han behöver loppet och dessutom är det inte lätt att ta 20 meter med dagens förutsättningar. Vi tar detta som ett led i matchningen men vi kommer rycka alla skorna, säger Ulrika Wällstedt.

11 Classification - Hon visade lite framsteg senast vilket var skämt eftersom detta är en häst vi tror på. Hon har nog 200 000 - 300 000 för lite på kontot men senaste loppet var i alla fall ett steg i rätt riktning. Presterar hon lika bra som vi tror hon kan bör hon kunna duga en bit. Skor runt om, säger Marcus Schön.

ANNONS
Nästa artikel