Bevakningen presenteras av
V4 Romme: "Jag var ruggigt nöjd senast"
Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?
– Han sprang bara och klippte med öronen senast och jag var ruggigt nöjd. Han känns faktiskt ännu bättre efteråt och närmar sig toppformen. Det finns ingen anledning att ändra på något och hästen är stark så distansen oroar inte. Jag litar dock inte helt på honom om han laddas av för fullt. Jag åker dit med goda förhoppningar, säger Roger Karlsson om Journey (V4-1).
Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna på Romme. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V64 – varje dag.
Lopp 1, V4-1
1 Rouquine - Hon är verkligen inte lätt att räkna på för tillfället och blandar och ger. Sist var hon rent utsagt kass men gången innan det var hon bra. Samma sak var de i de två starterna innan det och jag vet liksom inte vad som är fel. Vi får ligga lite lågt och se vilket humör hon är på idag men läget är i alla fall fint. Samma utrustning som vanlig, säger Fredrik Wallin.
3 Fred Cobra - Han har inte startat på länge och skulle egentligen ha debuterade tidigare men sparkade sig då på ett ben. Han känns fin på alla sätt men har bara gått i 20-fart som snabbast och gjorde det i långvagn samt med järnskor. Jag tror han kommer behöva loppet men detta är en grundkapabel häst som ändå kan duga en bit men att vinna tror jag inte blir lätt. Vi kör med skor runt om och öppet huvudlag, säger Jasmine Ising.
5 Journey - Han sprang bara och klippte med öronen senast och jag var ruggigt nöjd. Han känns faktiskt ännu bättre efteråt och närmar sig toppformen. Det finns ingen anledning att ändra på något och hästen är stark så distansen oroar inte. Jag litar dock inte helt på honom om han laddas av för fullt. Jag åker dit med goda förhoppningar, säger Roger Karlsson.
Lopp 2, V4-1
1 Robis Salvation - Han har inte alls fått till det i år men har väl ändå gått hyfsat i monté. På det hela taget tycker jag att han måste visa uppryckning men förutsättningarna med innerspår bakom bilen över kort distans är i alla fall perfekta. Skor runt om, säger Jan Schön.
2 Blue Star Miracle - Hästen har varit lite krasslig och är inte toppad för något idag. Vi smyger med och ligger lite lågt. Idag kör jag mina med skor och brodd, säger Leif Witasp.
3 Goldwin - Han kom helt fel på det senast med tanke på hur loppet utvecklade sig och dödens är inte direkt hans melodi. Han visade i alla fall att formen sitter där och har nu varit duktig länge. För en gångs skulle fick vi också ett bra utgångsläge och jag tycker han ska kunna sluta bland de tre främsta. Inga ändringar, säger Jonny Bergqvist.
9 Twigs Atkin - Han har väl ingen superform och det är bra med läget här då han får smyga med i andraspår och spurta till slut. Senast var han inte som bäst till slut och det är troligt att han blev ömfotad. Idag blir det skor runt om med brodd och det är ingen stor nackdel, säger Eva Skantz.
Lopp 3, V4-3
1 Stein Daylight - Det blev lite fel senast men det verkar bra med hästen. Läget är bra. Frågan är dock om vi kan behålla ledningen. Det är inte säkert. Jag räknar med en fullt bra insats och det blir skor med brodd, säger Leif Witasp.
4 B.B.S. Mandarino - Han laddades senast men det blev helt fel och när Ove tog upp hästen blev det galopp. Vi sätter upp det på oturskontot och jag tycker att han blir bättre och bättre för varje start. Nu fick vi ett bra utgångsläge igen och hästen har tidigare visat att han trivs i spets. Motståndet var väl inte heller det allra bästa men jag ser ändå Lord Rocket som vår bästa chans. Tanke är att köra barfota bak igen, säger Linda Frölander.
5 Dragon Tooma - Formen verkar bra och med rätt resa kan det vara dags. Han har avslutat bra på slutet. Över full distans är det nog en ryggresa som passar bäst. Inga ändringar är planerade, säger Henrik Larsson.
7 Blue Rocket - Han har testat V75 två gånger om nu och var riktigt duktig på Eskilstuna senast. Detta trots att banan var smetig vilket han inte gillar och jag tycker han håller toppform. Utgångsläget drar ner chanserna en aning och jag vet inte hur snabba de andra är invändigt om oss. Oavsett löpning tror jag att han kommer sluta långt framme om det nu inte häxar. Inga ändringar, säger Tina Lisell.
10 Lord Rocket - Han var grymt bra vid V86-segern för två starter sedan men kom inte riktigt in i matchen senast. Formen känns alltjämt intakt och jag tycker han ställs mot hästar som han normalt ska kunna slå. Kan vi köra barfota runt om tycker jag detta är en toppchans. Blir det skor är kanske chansen lika stor men han ska ändå kunna runda detta gäng, säger Linda Frölander.
Lopp 4, V4-4
4 Tiger Williams - Hästen är stark och bra i ordning. Senast blev det lite fel. Spåret ska vi kunna greja och jag tror att detta är min bästa segerchans idag. Det blir skor och brodd idag, säger Leif Witasp.
11 La Mia Vacanza - Hon har gått bra en längre tid nu och fick äntligen utdelning senast. Det löste sig också perfekt den men hästen avgjorde på ett bra sätt. Formen är på topp men hon behöver draghjälp på vägen och skulle vi få en vilsam resa spurtar hon säkert ner många igen. Inga ändringar, säger Peter Eriksson.
13 Wild Thing - Han var riktigt duktig som tvåa senast och har nu skött sig två gånger om vilket såklart känns bra. Jag är nöjd med hans dagsstatus och framför allt tycker jag att aktionen flyter bättre och bättre. Dt är väl kanske inte omöjligt att vi kan vinna detta men från det här läget krävs lite det klaff. Skor runt om, säger Jan Schön.
15 Dicks Denja - Hon har gått väldigt bra på slutet av kändes kanonfin senast på Rättvik. När jag kastade loss henen flög hon fram och jag tror knappast hon känts bättre någon gång. Nu är det vingelvarning från springspår på tillägg och dessutom nio hästar framför oss så jag hoppas vi kan hamna vettigt på det ändå. Skulle det klaffa på samma sätt som senast kan hon säkert vara med där framme igen. Vi siktar på att köra barfota fram, säger Rauno Pöllänen.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
CASINO

















