Bevakningen presenteras av
V4 Halmstad: "Utan galopp vinner han"
Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?
- Han har stått för kanoninsatser efter galopperna i de två senaste starterna och han känns uppåt för dagen. Det har varit spår fem och två dessa gånger men nu är det innerspår vilket jag hoppas ska kunna bidra till felfri avgång. Det här är en riktigt bra häst och utan galopp vinner han det här. Barfota fram, säger Dan-Åke Olsson om Sir Lexington i V4-4.
Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna på Halmstad. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V65 – varje dag!
Lopp 1, V4-1
3 Trini Boy - Han känns pigg och fin i träningen och ska vara i full form, men sedan hur han agerar är svårt att säga. Han har tävlat bra i Finland och visat sig gå som bäst på rulle, nu har vi dock ett sådant läge att han lär testas i ledningen om han når dit. Det kommer givetvis inte kännas bra om han lägger från ledningen, men vi måste prova om han hittar dit och han har vunnit i den positionen tidigare även om han som sagt är bäst på rulle. Barfota bak och jänkarvagn, han gick i jänkarvagn senast men galopperade ju den gången, säger Pekka Lähdekorpi.
4 Regent Street - Hon går ut över sin favoritdistans idag och kommer dessutom att tävla barfota runt om för första gången. Hon är lite av den spända typen och måste i första hand fungera, gör hon det har hon fart och kunnande för att segerstrida. Dagsformen är det inga fel på, hon vinner nog loppet utan galopp senast och känns pigg och fin efter det loppet, säger Bjarke Haagensen.
11 Orgoglio Lavec - Han gör det bra mest varje gång utan att få sätta nosen först men han får också ofta tunga lopp. Sist blev det mestadels dödens men jag tycker att han visade formen sitter där. Det kan var läge att köra lite snällare vilket gör oss utlämnade och dessutom fick vi dåligt utgångsläge så att vinna blir svårt men skulle det stämma maximalt kan han nog dyka upp där framme. Barfota fram, säger Niklas Robertsson.
Lopp 2, V4-2
1 Picabo Elin - Hon spurtade bra på Åby senast och håller riktigt fin form för dagen. Hon har känts som vanligt i lugna jobb och har fått ett fint utgångsläge nu. Ledningen är inom räckhåll och skulle jag komma dit idag så kör jag där. Oavsett löpning bör hon väl ses med chans och vi kör med samma balans som senast, säger Oscar Nilsson.
6 Pin Kronos - Hon var bra i årsdebuten men kanske bara hygglig senast. Hon har fått gå in i väggen ett par gånger då hon tävlat när hon inte varit kurant och tanken är hon ska få ett snälla lopp. Fysiskt är hon i kanonslag och vi kommer både testa barfota och norskt huvudlag för första gången och hoppas det faller väl ut, säger Peter H Sjöberg i stallet.
8 Staro Glamour Miss - Hon gör debut för oss idag och jag väljer att ligga lågt med henne, det handlar om en spännande häst som det ska bli kul att se i år men jag tror inte det är aktuellt redan idag. Hon kommer få ett snällt upplägg härifrån. Skor runt om samt öppet huvudlag, säger Stefan Persson.
9 Dame Ella - Hon var på väg ur form i sina senaste starter och var inte kurant senast. Nu känns hon fin igen och är på väg uppåt i form. Möjligt att hon behöver ett lopp i kroppen. Hon fungerar nästan bättre med skor runt om som idag och det blir murphy, säger Lars I Nilsson.
10 Jill Brodda - Hon är en riktigt trevlig bekantskap att gör liksom alltid sitt i loppen. Det måste stämma en hel del för henne för att hon ska kunna räcka till men med rätt resa spurtar hon alltid vasst. Framspår hade såklart varit det bästa då det säkerligen hade blivit ett spets och släpp-upplägg men nu får vi hoppas på turen, säger kusken Mikael Pilenberg.
Lopp 3, V4-3
4 Ominette Fönix - Hon galopperade senast när hon avgjort spetsstriden men slappnade då av och slog ihop. Det får vi sätta upp som ett olycksfall i arbetet och hon kändes fin när jag bara körde runt henne resten av loppet. Det här är en duglig häst och nu fick vi fördelaktigt läge igen. Vi kör barfota fram och även om det fanns ett par dugliga konkurrenter emot så ska min räknas, säger Mikael Pilenberg.
5 Mr Bolt - Han har inte startat på länge men har tränat på ordentligt utan att han för den delen gått några tuffare tempon. Jag tror att han behöver loppet kroppen och dessutom är han ingen riktig vinnartyp så jag hoppas mest på en hygglig peng. Skor runt om, säger Peter Arnqvist.
6 Läckerol - Hon gav bara upp helt och hållet näst senast och Peter hade ingen bra förklaring. Vi kollade upp henne och fann att hon hade problem med en kota vilket vi åtgärdade. Insatsen efter det som trea var klart bra och hon känns fin i lugna jobb efter det. Det här loppet blev ganska hyggligt och vi får vara nöjda med en liknande placering som senast. Barfota runt om, säger Dan Widegren.
9 Formation - Han spurtade bra senast efter lång vila och med tanke på att han bara fått rejält med mängdträning så visade han bra fart i benen. Han bör vara rejält förbättrad med det loppet i kroppen och jag tänker fortsätta hålla honom högt. Han är aningen skör av sig, och fick dessutom bakspår, men vi smyger för att hoppas på det bästa. Skulle turen vara på vår sida är det inte omöjligt att han kan sluta långt framme. Inga ändringar, säger Niklas Robertsson.
12 Prinsess of Night - Hon har varit duktig från ledningen i två raka starter och senast blev det seger. Nu har jag inte kört henne på ett tag men jag har suttit bakom henne förut och tycker att hon utvecklats på vissa fronter. Ledningen är längre inget måste men det här är en humörhäst som kan springa om hon vill. Utgångsläget blev inte bra men det är ju amatörlopp och det brukar kunna gå undan i sådana. Hästen känns pigg och glad enligt tränaren och jag är optimistisk. Barfota fram, säger kusken Jenny J Karlsson.
Lopp 4, V4-4
4 Clarion Boko - Han är ny för mig att köra i loppet men eftersom tränaren kör på samma stället som oss känner jag hästen lite grand. Senast blev han lite för pigg av en omstart och sen blev det galopp. Han är alltjämt orutinerad och och kommer behöva fler för att växa in i sin roll. Spåret är inte heller optimalt och jag ligger lågt, säger kusken Mikael Pilenberg.
5 Vårköpings Drag - Han har varit dålig i de två senaste starterna, senast tävlade han med en halsinfektion och det gissar jag att han gjorde även gången innan det för då kollade vi inte upp honom. Nu ska han dock vara frisk igen och han tränar bra inför den här starten, därför kan vi hoppas på en bättre insats. Löper han som han gjorde innan de två senaste starterna så duger han långt i ett sådant här lopp, säger Kenneth Hagustad.
6 Sir Lexington - Han har stått för kanoninsatser efter galopperna i de två senaste starterna och han känns uppåt för dagen. Det har varit spår fem och två dessa gånger men nu är det innerspår vilket jag hoppas ska kunna bidra till felfri avgång. Det här är en riktigt bra häst och utan galopp vinner han det här. Barfota fram, säger Dan-Åke Olsson.
10 Zlatan C.K. - Han övertog ledningen tidigt senast och höll sedan undan på ett bra sätt. Jag har inte mycket att klaga på inför den här starten heller och vi kommer barfota runt om igen. Jag både hoppas och tror att han ska kunna sluta långt framme om det löser sig från tillägget, säger Thomas Jonsson.
15 Min Finish - Hon har gjort det bra varje gång i de senaste starterna och håller fin form för dagen, den här gången blev dock utgångsläget inte alls bra och det är många att runda härifrån. Inga ändringar och även om hon säkerligen gör ett bra lopp igen måste det lösa sig under vägen, säger Stefan Persson.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












