Bevakningen presenteras av
V4 Gävle: "Räcker normalt mycket långt"
Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?
- Han känns bra för dagen och jag är nöjd med honom, jag både tror och hoppas på en bra insats och då räcker det normalt mycket långt. Det ser lämpligt ut på förhand, och han tål göra jobbet. Det gick lite för fort i sista sväng senast när han galopperade, men jag tar inte så hårt på det. Inga ändringar, säger Daniel Redén om Pascal Zet (V4-1).
Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna på Gävle. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V65 – varje dag.
Lopp 1, V4-1
1 J.L’s Buv - Han känns bra i träningen och det har han gjort en längre tid, däremot har han inte fått till det i år. Vi var chanslösa mot Redéns häst senast vi mötte den och är den som då blir den givetvis svårslagen. Skulle Pascal Zet komma bort har vi chans. Han galopperade senast men kan göra så när han har bakspår, jag tror inte han gör det igen då vi har framspår den här gången. Inga ändringar, säger Hans G Eriksson.
2 Caramelle Zon - Hon har galopperat två gånger på raken och på Örebro testade vi utan skor vilket inte alls fungerade. Det senaste felsteget ser jag mer som ett olycksfall i arbetet och hon är i bra slag för tillfället. Läget är bra och får hon sitt lopp spurtar hon förbi många. Jag tycker hon är aningen bortglömd och vill varna för henne. Skor runt om, säger Fredrik Pedersen.
3 Star Brodde - Han var oerhört fin i senaste jobbet och jag har vissa förhoppningar på honom inför denna start. Jag tycker egentligen att han varit bra länge men det har liksom inte stämt för honom i loppen. Vi har fint läge nu och det blir laddning mot täten. Visst måste jag tro på att han har chans. Skor runt om, säger Christer Asplund.
5 Gerry Brando - Han gnetar på och kommer smygas in i det längsta som vanligt. Jag har inte direkta segerförhoppningar och kan han vara trea-fyra är jag nöjd. Barfota bak, säger Hans-Åke Johansson.
6 Lotto - Han återkommer efter lång frånvaro och kommer säkert behöva loppet i kroppen. Han är inte något tuffare jobbad och det blir ett snällt upplägg. Skor runt om, säger Per-Åke Holmsten.
7 Safir Brick - Han har gjort hyfsade lopp efter en liten paus, senast blev han påkörd över upploppet och därav galoppen. Jag kommer att prova lite från start den här gången, något annat kan jag inte göra härifrån, och jag försöker hitta position. Kan vi vara trea-fyra den här gången är jag nöjd med det. Inga ändringar, säger Rauno Pöllänen.
8 Brasse Kebell - Han har haft problem med munnen och har inte alls fungerat men allt ska vara bra nu. Jag är nöjd med hur han skött träningen men både form och utgångsläge talat emot. Det här är dock en duglig häst som kan sluta långt framme ändå. Barfota fram, säger Christer Asplund.
9 Pascal Zet - Han känns bra för dagen och jag är nöjd med honom, jag både tror och hoppas på en bra insats och då räcker det normalt mycket långt. Det ser lämpligt ut på förhand, och han tål göra jobbet. Det gick lite för fort i sista sväng senast när han galopperade, men jag tar inte så hårt på det. Inga ändringar, säger Daniel Redén.
Lopp 2, V4-2
1 Long Night Face - Han var väldigt bra senast vid seger och det var en bra häst som utmanade oss den gången, men han stred på bra hela vägen och det handlar om en fin häst. Han är kvick från start och om jag inte skulle missa starten helt bör det bli ledningen, träffar jag någorlunda blir jag överraskad om någon tar spets från oss. Han var missgynnad av lös bana näst senast, men banan på Gävle brukar vara bra och det är inget som oroar. Sammanfattningsvis ser det bra ut, jag tror inte någon slår honom om han är normal. Det är en jättefin häst. Skor runt om samt öppet huvudlag som vanligt, säger Peter G Norman.
2 Glory Dream - Hon har krånglat med travet på slutet och jag vill se att hon fungerar i första hand. Hon känns bra för dagen och har jobbat 1.16 full väg inne på Solvalla på bra vis, och det handlar om en kapabel häst i grunden. Men, jag vill som sagt se att hon börjar sköta sig i lopp innan jag har några förhoppningar på henne. Vi ska nog ändra lite i balansen till den här starten, men avvaktar med det till efter värmningen, säger Daniel Redén.
6 Starbec’s Thaifly - Han gå en rejäl repa i spåren senast men kunde ändå hinna fram till seger. Jag var oerhört nöjd med insatsen men spåret kan både vara bra och dåligt den här gången. Man får se lite vart han hamnar men formen sitter där den ska. Det kan bli så att vi måste sätta på honom skor fram vilket vore ett minus, säger Christer Asplund.
11 Bodyline - Han känns bra i träningen för dagen och jag är nöjd med honom, galoppen senast ser jag som ett olycksfall i arbetet. Jag tror på en bra insats, men han är klar för finalen på Örebro om en dryg vecka och ska inte köras ihjäl i den här starten. Det är alltid svårt att stå 20 meter tillägg och det är en ryggresa och gå till slut som gäller. Inga ändringar i balans eller utrustning, säger Björn Röcklinger.
12 Hurricane Ås - Han var godkänd senast och håller fin form för dagen. Utgångsläget är byngligt men löser det sig bara härifrån kan han var en platsluring. Jag funderar dessutom på att prova honom barfota runt om, säger Per-Åke Holmsten.
13 Jaques Brel - Han var faktiskt jättebra i försök och final på Gävle senast och trots två tuffa lopp föll han med flaggan i topp. Formen är absolut på topp och jag tycker han ska räknas tidigt. Spåret kunde ha varit bättre men med minsta klaff räknar jag med att han segerstrider. Jag hoppas det går att köra barfota runt om vilket är hans bästa balans men även med skor bör han kunna göra sig gällande, säger Tony Eliasson.
Lopp 3, V4-3
2 Horgen Ty - Han har fin form för dagen och kliver ut över en passande distans den här gången, då även utgångsläget blev tilltalande tycker jag att han ska vara bland dom tre främsta i det här loppet. Han var utdömd för två år sedan, men nu har vi fått väldigt bra fart på honom. Han vinner inte ihjäl sig och det måste klaffa mycket om han ska sticka nosen först, men garanterat är han bland dom tre. Inga ändringar i balans eller utrustning, säger Patrick Ericson.
6 Olsbo Niclas - Han håller åtminstone vettig form och jag tycker att han känns uppåt i jobben hemma på gården. Han är riktigt kvick ut och eftersom det är kort distans måste jag göra ett försök att hitta till ledningen och sen får men se vad som händer. Jag tror på en framskjuten placering och det blir barfota runt om, säger Tony Eliasson.
8 Ty Vinn - Han blev fast med gott om krafter kvar näst senast oc var även duktig senast som trea. Formen är fin och jag såg fram emot det här loppet tills jag såg spåret som drar ner chanserna rejält. Han känns bra på alla sätt men vi behöver tur för att räcka ända fram. Barfota bak, säger Hans-Åke Johansson.
9 Verk - Han har varit ifrån ett tag då det blev täta starter där uppe på Hoting men hästen känns fin på alla sätt. Det här är en stabil häst som alltid gör sitt men han vinner ju inte ihjäl sig direkt. Jag kommer testa norskt huvudlag den här gången men i övrigt kör vi med samma balans, säger Kjell O Jonsson.
11 Björli Svarten - Han känns som han ska göra för dagen och jag är nöjd med honom, formen är god och jag tror på en bra insats. Utgångsläget blev tråkigt och jag kan inte motståndet, men från bakspår måste det givetvis lösa sig en del. Inga ändringar i balans eller utrustning, säger Jan Norberg.
Lopp 4, V4-4
2 Kalla Bob - Hon har haft svårt för att sköta sig på slutet och i första hand måste hon sköta sig. Travar hon är hon rätt bra, hon känns också jättefin för dagen och gjorde det även i kvalet senast. Inga ändringar, säger Eva-Jeanette Liljeberg.
7 Silvia Logoj - Hon har gjort det bra varje gång i de senaste starterna och hon står lite på tur för seger. Hon kunde inte följa när dom växlade tempo 500 kvar senast, men hon avslutade starkt. Springspår passar oss bra då hon är ganska startsnabb och jag gör ett allvarligt försök att nå ledningen. Inga ändringar i balans eller utrustning och jag tycker det ser bra ut på förhand, säger Peter Airaksinen.
13 Ima Carisma - Hon gjorde ett bra lopp senast på Rättvik och jag är fullt nöjd med hur hon känns för dagen. Nu har vi ett chansartat läge men med tanke på hur startsnabb hon är måste jag chansa rejält om vi prickar rätt i volten. Jag ser det inte alls som en omöjlighet att hon kan dyka upp där framme och vi kör med skor runt om, säger Per-Åke Holmsten.
15 Lisa C.D. - Hon har haft en liten paus efter senast då hon är åtgärdad, hon har efter det tränat på bra och hon ser fin ut. Hon har lottats till tråkigt utgångsläge och vi smyger med härifrån och hoppas på rätt ryggar till slut. Inga ändringar i balans eller utrustning och med rätt resa är hon långt fram då hon har bra grundkapacitet, säger Rauno Pöllänen.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











