Bevakningen presenteras av
V4 Bollnäs: "Jag är stor optimist"
Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?
- Jag har fött upp hästen men har inte haft den rätta tiden med honom. Jag har alltid känt att det funnits mycket kapacitet i hästen som dessutom är snygg men han har varit väldigt rullig. Jag har en granne som är mycket duktig hovslagare och i år tog vi oss tid för att hitta lösningen. Hästen förvånade med att galoppera i sina inledande starter men visade stora fartresurser. Inför senast hade vi dövat ner honom rejält och han fungerade bra. Bosse sa att det kändes som en V75-häst. Han har fått det lugnt efter senast då jag varit borta på jobb men han fick intervaller fredag och söndag och ska hålla formen. Ny bana bör närmast vara ett plus och jag är stor optimist. Skor runt om igen, säger Lennart Olsson om Henry From Naggen (V4-4).
Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna på Bollnäs. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V64 – varje dag.
Lopp 1, V4-1
3 Lome Lykt - Det är en fin häst med ett mycket effektivt framsteg som haft en mycket bra säsong. Senast var han klar favorit trots att uppgiften var rätt tuff och jag var inte alls missnöjd med insatsen trots förlust. Nu ser det bättre ut och han kan öppna rätt bra. Senast var det barfota fram men nu åker återigen framskorna på, säger Jan-Olov Persson.
4 Lome Flickan - Hon hamnade sist senast och det gick inte att ta någonting till slut i en snabb avslutning, det loppet är bara att glömma. Hon känns annars precis som hon ska göra i träningen, formen är god och jag väntar mig en bra insats. Loppet såg öppet ut på förhand och min är väl en av dom som ska räknas. Barfota runt om som vanligt, säger Jan Bäckman.
6 Lissby Donna - Hon har visat fin form på slutet. Nu har bytt gård på henne efter senaste starten men hon kände igen sig direkt då hon är född på den gården och allt känns som det ska i jobben. Hon springer och tittar sig omkring som vanligt. Hon äter och dricker som hon ska och inga ändringar är planerade. Hon har uppträtt stabilt bakom bilen så det ska fungera, säger Carina Myrlund.
7 Stommens Olivia - Hon har varit bra igen på slutet och formen är helt klart på väg åt rätt håll och jag väntar mig en bra insats idag. Från bättre utgångsläge hade jag trott på segerchans, men med spår lite väl långt ut bakom startbilen måste det lösa sig under vägen. Hon är relativt startsnabb och jag testar en bit. Barfota fram, säger Kjell O Jonsson.
8 Åstas Viking - Läget är inget vidare och sedan är hästen ojämn i humöret. Det finns dock rätt bra fart honom. Han kan öppna bra men jag vill undvika utvändigt ledaren och ger mig nog inte in i någon tuff öppning. Skor runt om, säger Kajsa Frick.
10 Bältra Lomen - Han har vara varit inne till banan och gått jobb en gång inför den här starten, han kändes visserligen fin på 1.33 full väg men jag tror hästen behöver lopp i kroppen innan han är på topp. Han är inte så tokig i grunden, men väldigt speciell och jag smyger med så länge som möjligt idag. Inga ändringar, säger Jan Schön.
Lopp 2, V4-2
2 Leo Boy - Han var inte som bäst senast men vi har inte hittat några fel på honom och vi provar igen. Han har ett bra läge men är inte så startsnabb. Inga ändringar är planerade och det är ganska likvärdig chans som min egen styrning, säger Kajsa Frick.
3 Crooked - Han går ned lite i klass till den här starten men det är det flera andra som gör också, han ska väl dock vara en av dom som ska räknas i loppet. Jag är nöjd med hur han känns för dagen och formen är god. Barfota runt om som senast, säger Svante Båth.
4 Strosa - Hon brukar ofta ha dåliga startspår bakom bilen men nu ser det bättre ut. Hon kan öppna rätt bra och vi är nöjda med henne i träningen. Hon ska nog inte vara helt borta. Skor runt om, säger Ville Karhulahti i stallet.
5 Json Savage - Han gör debut för oss idag och det ska bli kul att se honom. Han har inte varit inne på Bergsåker och jobbat någonting inför detta utan bara tränat hemma, men hästen känns fin och vi väntar oss en bra insats. Jag har inte studerat motståndet något nämnvärt, men med tanke på hur hästen känns i träningen måste han räknas tidigt direkt som det känns. Han kommer anmälas barfota runt om, men högst troligtvis tävlar han med skor, säger Jimmy Jonsson i Robert Berghs stall.
9 T.X. All In - Jag hade helst haft ett framspår med honom men han kan även avsluta bra. Formen är god och nu blir det barfota runt om. Inte borta om det klaffar, säger Kajsa Frick.
Lopp 3, V4-3
1 Valnes Dilbaeightr - Hon galopperade direkt från start senast, men kändes fin efter galoppen enligt Nicklas och formen är det inga fel på. Hon är inte så snabb, men jag hoppas hon kommer iväg hyggligt och får ett vettigt lopp härifrån. Hon är segstark och är säkert med bland dom tre om det löser sig, men känslan säger att hon är ett platsbud i första hand. Inga ändringar, säger Jimmy Jonsson i Robert Berghs stall.
2 Pirate d’Inverne - Han har haft en del problem med förkylning och hälta och även om han känns fin så är han inte vässad. Han är snabb från start och spets och släppa vore bra. Skor runt om och helstängt huvudlag, säger Stefan Arvidsson.
5 Robis Salvation - Han har gått bra till slut flera gånger de senaste starterna och formen ska vara bibehållen, han känns jättepigg och fin för dagen. Det beror helt och hållet på vart vi hamnar från start då han inte kan öppna speciellt snabbt, men jag ska testa honom barfota runt om idag igen och jag tycker han är en luring om det klaffar, säger Jan Schön.
9 Sonata Ås - Hon var jättefin senast och känns fortsatt pigg och glad efter den insatsen. Hon kan få en vettig resa från spår nio om Uffes kan öppna bra. Inga ändringar i balansen och åter öppet öppet huvudlag, säger Elin Gustavsson.
10 Action Launcher - Han är i jättebra ordning för dagen och jag tycker han är streckvärd. Han är väl som bäst i front och lär inte komma dit härifrån, men hästen känns väldigt fin för dagen och jag väntar mig en bra insats. Eventuellt barfota runt om idag, säger Olle Alsén.
11 Robis Racer - Han fungerade väldigt bra när jag körde honom näst senast, då gick han starkt efter invändig löpning. Senast galopperade han dock bort sig tidigt och hästen är lite problematisk. Han är inte så tokig i grunden, men är lite svårkörd och kusken får smyga med honom. Jag ligger lågt till dess att han visar bättring. Inga ändringar, säger Jan Schön.
Lopp 4, V4-4
1 Robis Saftey - Han har inte riktigt förstått vad det går ut på ännu och jag ligger lågt tills vidare, han är lite stor och tung i kroppen ännu. Det handlar dock annars om en fin häst som jag tror kommer bli bra med tiden. Jag kommer att smyga med honom med dessa förutsättningar. Inga ändringar, säger Jan Schön.
2 Henry From Naggen - Jag har fött upp hästen men har inte haft den rätta tiden med honom. Jag har alltid känt att det funnits mycket kapacitet i hästen som dessutom är snygg men han har varit väldigt rullig. Jag har en granne som är mycket duktig hovslagare och i år tog vi oss tid för att hitta lösningen. Hästen förvånade med att galoppera i sina inledande starter men visade stora fartresurser. Inför senast hade vi dövat ner honom rejält och han fungerade bra. Bosse sa att det kändes som en V75-häst. Han har fått det lugnt efter senast då jag varit borta på jobb men han fick intervaller fredag och söndag och ska hålla formen. Ny bana bör närmast vara ett plus och jag är stor optimist. Skor runt om igen, säger Lennart Olsson.
4 Ravenham - Han återkommer efter långt uppehåll och jag ligger lågt, hästen kommer att köras snällt och behöver lopp i kroppen. Han känns fin för dagen, men är inte vässad inför detta och det viktigaste är att han fungerar och fått ett lopp i kroppen. Skor runt om, säger Per-Erik Ulander.
6 Roadscanner - Han var fin senast och verkar i utveckling. Allt verkar bra efter senast. Han är kanske inte tillräckligt startsnabb för att spetsa från springspåret men skulle det bli spets så får Uffe köra där. Skor runt om och halvstängt huvudlag igen och han är mest aktuell av mina två i omgången, säger Stefan Arvidsson.
8 Caviar R.G. - Han har varit borta länge och vi har behandlat honom i omgångar. Han var ok i måndagens jobb efter 1.23/1600 meter. De hade då vattnat banan och han ogillar smetig bana. Han får åka med och lär nog behöva loppet. Han får nu tävla barfota bak och vi hoppas det är ett plus, säger Göran Nyman.
14 Chanelle Coger - Hon har verkligen gått framåt på slutet, tidigare har hon varit väldigt stressad och inte fungerat alls men hon har vuxit på slutet och gick jättebra senast. Jag tror på en bra insats, men utgångsläget blev iskallt och hon är dessutom hårt anmäld så jag är nöjd med en hygglig slant. Löser det sig kan hon avsluta bra. Barfota bak som vanligt, säger Kjell O Jonsson.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











