Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

V4 Axevalla: "Tycker hon är streckvärd"

Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?

-  Hon var dålig i årsdebuten näst senast men betydligt bättre senast, hon gick i mål med krafter kvar senast och när jag släppte av henne en bit efter mål kändes hon mycket fin. Det känns som att formen är på gång och jag tycker hon är streckvärd i det här loppet. Utgångsläget blev dåligt, men löser det sig är hästen bra för klassen. Barfota fram, det fungerar helt enkelt bäst så, säger Kjell Wallin om Barcelona i V4-2.

Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna på Axevalla. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V65 – varje dag!

Lopp 1, V4-1

4 Quantum June - Hon hade otur med positionerna i loppet senast och man kan glömma den starten. Hon sprang lika fort som de andra över upploppet och håller fin form för dagen. Utgångsläget kan jag inte klaga på och hon bara vara en av tre-fyra hästar som ska kunna göra upp om det här. Skor runt om, säger Ulrik Pedersen.

7 Svea Will - Hon galopperade senast vilket berodde på en kombination av balansen samt banan. Annars känns hon normal i jobben men tyvärr drog vi ett dåligt läge. Det blir skor runt om den här gången och jag hoppas på en skaplig peng, säger Håkan Pettersson.

9 Burberry - Han har gjort det bra varje gång i de senaste starterna och han håller väldigt fin form, han blir också bättre och bättre och piggare och piggare för varje start. Utgångsläget den här gången gör att vi är lite utlämnade, hästen är dock stark och tuff så löser det sig under vägen är vi med och slåss om det. Inga ändringar, säger Niclas Stenquist.

10 Mazzolo - Han fick problem som unhäst och det har nog satt sina spår för jag är inte nöjd med puslvärdena på honom. Det kommer så sakteliga och det går inte att stressa fram. Däremot har han blivit allt stabilare. Tidigare var han en notorisk galoppör. Det går inte att köra så tufft med honom då han inte har styrkan ännu och jag kör i ryggar. Barfota bak senast var inget vidare och idag blir det skor runt om. Dessutom blir det stänknät på idag, säger Olle Elfstrand.

12 Askhults Sigvard - Han har inte startat på ett tag inför det här loppet, hästen är dock fräsch och fin och jobbar på bra så jag tror på en bra insats då han är lika förberedd som inför seger på Åby för tre starter sedan. Utgångsläget gör givetvis att det känns lite svårbedömt och vi behöver tempo på loppet, med tempo på loppet plockar han ned dom flesta till slut. Barfota runt om för första gången idag, säger Håkan Andersson.

Lopp 2, V4-2

6 Nova J. - Hon har pausat från tävlandet ett tag men har tränat på som vanligt. Efter montékvalet som står i programraden har vi testat henne i ett provlopp i monté. Där skötte hon sig bra på en 20-tid och det här är en duglig häst för klassen. I normal form hade hon nog haft lite chans men nu är det ett litet frågetecken hur det står till med den. Visar hon bara sin rätta sida kan hon nog vara med där framme ändå. Barfota runt om, säger Fredrik Handfast.

7 Claudine - Hon får starta på det då det fortfarande är rätt så kallt väder för det gillar hon. Hon avslutade rätt så bra senast och det blir barfota runt om. Läget är givetvis krångligt, säger Elisabeth Sandin.

11 Barcelona - Hon var dålig i årsdebuten näst senast men betydligt bättre senast, hon gick i mål med krafter kvar senast och när jag släppte av henne en bit efter mål kändes hon mycket fin. Det känns som att formen är på gång och jag tycker hon är streckvärd i det här loppet. Utgångsläget blev dåligt, men löser det sig är hästen bra för klassen. Barfota fram, det fungerar helt enkelt bäst så, säger Kjell Wallin.

Lopp 3, V4-3

2 Invisible Magic - Hon gjorde ett förvånansvärt bra lopp på Örebro senast och jag var klart nöjd med insatsen. Hon hade inte gått några tuffare tempon innan det och känns strået vassare inför denna start. Spåret är perfekt så det är väl bara att trycka plattan i botten från början. Bland de tre främsta ska hon kunna vara och vi kör barfota runt om, säger Joakim Sjöberg.

3 Siksika Girl - Hon har gjort det bra i de senaste starterna och jag tycker hon ska räknas tidigt i det här loppet, hon öppnade äntligen bra från start igen senast och jag kommer att prova framåt. Med tanke på de lopp hon gjort på Solvalla på slutet tycker jag att hon ska duga bra här. Barfota fram, och det är det som är det viktigaste, säger Jan Hellstedt.

6 Selma Will - Hon gör för det mesta sitt i loppen utan att för den delen räcka till men formen kan jag inte klaga på. Nu fick vi startspår som kan innebära vingel men hon står fint inne i loppet och klaffar det bara på vägen kan det blir en slant. Vi kör med skor runt om den här gången, säger Håkan Pettersson.

8 Unbeliveable L.G. - Hon trivs mycket bra med Pernilla som kusk och allt är väl i jobben. Hon är mycket startsnabb och kan säkert spetsa om kusken vill men det bästa är kanske att hitta ner i banan utan att offra alltför mycket. Det blir barfota runt om idag, säger Elisabeth Sandin.

11 Thunder Queen - Hon har gjort det bra på slutet och jag har varit nöjd med henne, hon har dock inte riktigt haft något flyt i loppen. Jag tror återigen på en bra insats, utgångsläget blev dock dåligt så kan hon vara med och slåss om en plats är jag nöjd med det. Barfota runt om, säger Jörgen Melchior.

Lopp 4, V4-1

1 Early Choice - Hon galopperade senast på väg till ledningen och jag tycker väl inte att hon gick nåt speciellt efter det heller. Annars känns hon fin i jobben och nu är vi lägesgynnade igen. Hon drar gärna iväg själv direkt i starten och man får mest hålla i sig så täten finns inom räckhåll. Eftersom hon har en tendens att bli rullig kommer vi köra barfota bak imorgon och en hygglig placering känns realistisk, säger Magnus Jakobsson.

4 Fairytale Buv - Hon är bättre än vad raden visar men hon har strulat till det för sig och inte fått visa sin kapacitet, det här är faktiskt en häst som jag håller rätt högt. I första hand ska hon sköta sig idag, sköter hon sig har hon kapacitet för att duga en bit. Barfota runt om, säger Jörgen Melchior.

5 Indian’s Cherie - Det finns jättemycket fart i henne och hon tränar mycket bra. Tyvärr vill hon ingenting i loppen. Vi provar ett norskt huvudlag för första gången på henne nu så får vi se. Vi har inte testat det i träning så det blir helt nytt. Skor runt om och spåret bör vi greja, säger Stefan Granlund.

6 Miss Graceful - Det är bra med henne i jobben och läget passar bra då hon är snabb ut. Jag kör helst i ledningen eller åtminstone på innerspår med henne. Barfota runt om ingen och ingen ändring av huvudlag. Åbyloppen kan nog vara tuffare än detta lunchlopp på Axevalla. säger Mimmi Elfstrand.

7 Laponia Girl - Hon var sämre senast utan att jag har hittat någon förklaring till det och med tanke på det ligger jag lågt idag. Löper hon som näst senast i Kalmar ska hon duga ganska bra i ett sådant här sällskap, men med tanke på insatsen senast måste jag se bättring. Hon kommer att lättas i balansen till idag, säger Roger Pettersson.

8 Cacadoodledoo - Hon svarade faktiskt för ett väldigt bra lopp senast och jag var jättenöjd med henne, hon stred hela vägen in i mål och formen är på topp. Utgångsläget den här gången blev chansartat, löser det sig dock bara någorlunda för henne under vägen tycker jag att hon ska räknas tidigt. Hon blir allt bättre och med tanke på insatsen senast har jag förhoppningar. Hon kommer att lättas i balansen till idag, säger Anders Hultgren.

13 Simb Rhonda - Senast blev det omstarter och en konstig bana så det mesta blev fel. Hon har fått pusta något men allt är bra. Tillägg är tufft men de här loppen kan ofta gå lite väl fort inledningsvis och min häst kan hålla farten. Idag blir det sommarbalans på henne, säger Elisabeth Sandin.

14 Lovers Lane - Hon har tränat bra i vinter och jag är nöjd med vart hon står för dagen, även om hon givetvis inte kommer vara på topp redan idag. Hon tjänade ganska lite pengar ifjol tyckte jag så hon står fortfarande billigt inne i klassen och jag tror på en bra insats. Barfota runt om samt helstängt huvudlag, säger Stefan Persson.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;