Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

V4 Axevalla: "På rätt humör - streckvärd"

Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?

–  Han är rätt hyfsad för klassen den här hästen, däremot blev utgångsläget lite väl långt ut bakom startbilens vingar och det behöver lösa sig lite härifrån. Senast uppträde han dumt och konstigt bakom bilen för Olle, vi får hoppas att han vaknat på rätt humör den här dagen för då tycker jag att han är streckvärd. Inga ändringar, säger Anton Sverre i Björn Goops stall om Key To Surprise i den inledande avdelningen av V4.

Nedan publiceras dagens intervjuer till lunchtävlingarna på Umåker.  Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och lukrativa systemförslag både till V4 och V65 – varje dag!

Lopp 1, V4-1

2 Snubbleduns - Hon har gjort det bra på slutet utan att hon har fått någon utdelning, senast gick hon bland annat i mål med krafter kvar och kändes fin. Allting är väl med henne inför den här starten och hon håller fin form för dagen, däremot blev det här ett tufft lopp och i första hand får vi vara nöjda med en hygglig slant. Vi får hoppas på tempo, då avslutar hon alltid bra till slut. Barfota fram samt helstängt huvudlag som vanligt, säger Anna Isabelle Karlsson.

5 Sigma Vang - Det är en fin liten häst som varit bra varje gång och senast var hon duktig i stokriteriet. Hon känns fortsatt fin i jobben och hon ska ses med vettig chans här då hon lär prestera bra på nytt. Hon är normalsnabb från start och tävlar med skor runt om, säger Peter Jensen i stallet.

7 Key To Surprise - Han är rätt hyfsad för klassen den här hästen, däremot blev utgångsläget lite väl långt ut bakom startbilens vingar och det behöver lösa sig lite härifrån. Senast uppträde han dumt och konstigt bakom bilen för Olle, vi får hoppas att han vaknat på rätt humör den här dagen för då tycker jag att han är streckvärd. Inga ändringar, säger Anton Sverre i Björn Goops stall.

8 La Paris Hulton - Hon svarade för ett bra lopp senast, hon fick gå lite för tidigt den gången men jag var nöjd med henne. Allting är väl med henne för dagen och hon håller fin form, däremot blev utgångsläget iskallt och härifrån behöver vi tur. Inga ändringar och med dessa förutsättningar är det i första hand en hygglig slant som gäller, säger Ralf Karlstedt.

9 Ulla - Hon har inte fått något riktigt lopp i kroppen på länge och jag tycker hon känns svårbedömd, jag vill se att hon får ett riktigt lopp i kroppen innan jag kan tro på henne och jag ligger lågt. Hon är kapabel men det har varit mycket strul för hennes del. Idag kommer hon dessutom att tävla med skor runt om och hon är snäppet vassare barfota, säger Håkan K Persson.

11 Julia Kulling - Hon är ny i min regi och har inte startat på drygt en månad men gjorde väl godkända insatser innan det vad jag förstår. Hon känns alert i jobben men nu lottades vi till bakspår mot ganska bra hästar så det här blir tufft. Barfota runt om, säger Elisabeth Sandin.

12 Wirano Chip - Han var duktig senast och verkar hålla formen fint för dagen. Visst var segern turlig men han behöver inte skämmas för insatsen. Nu är vi dock lite bortlottade och behöver en hel del tur för att komma in i matchen med klaff är han långt framme. Barfota fram, säger Ulf Stenströmer.

Lopp 2, V4-2

2 Quantum Firefox - Han går sällan ett dåligt lopp och hade faktiskt inte startat på en månad inför senaste loppet. Ledaren fick bestämma lite för mycket och det var svårt att ta något till slut. Nu har vi bra spår, passande kusk och att hästen var rankad näst sist i programmet tyckte jag var konstigt. Barfota fram, säger Eric Martinson.

4 King Creole E.P. - Han fungerade inte som bäst i aktionen barfota på Solvalla och nu blir det skor runt om som senast. Han är bra och kan öppna bra men är inte beroende av någon ledning. Han ska ha bra chans, säger Peter Jensen i stallet.

6 Wink Spot - Hon svarade för ett väldigt bra lopp senast som tvåa på Åby efter en tung resa och jag var nöjd med henne, efter det loppet fortsätter hon att kännas pigg och fin i träningen så formen sitter där. Det är en häst som tål de flesta upplägg och med tanke på dagsformen ska hon återigen räknas bland dom tre främsta. Inga ändringar, säger Flemming Jensen.

7 Ekesås Top Gear - Det är en fin häst men vi hittade fel i halsen på honom och han är opererad. Han har fått mycket träning men inga snabbare farter och vi tar detta som en test. Realistiskt sett så behövs det nog lopp i kroppen men jag gillar hästen. Barfota bak, säger Patrik Södervall.

10 Ami Blou - Hon har gjort det väldigt bra i två raka segrar och hon håller väldigt fin form för dagen, det finns efter senast ingenting att anmärka på. Personligen hoppas jag att hon tävlar med skor runt om även idag för jag tycker hon är bättre med den balansen. Motståndet idag är tuffare och utgångsläget blev inte det bästa, trots det tycker jag att hon ska ses med vettig segerchans, säger Anton Sverre i Björn Goops stall.

11 Prince Lu - Han har gjort det bra på slutet och han håller fin form för dagen, jag är nöjd med honom. Den här gången blev dock utgångsläget tråkigt och härifrån är det bara att hoppas på tempo. Barfota runt om som senast och kan vi vara trea-fyra härifrån får jag vara nöjd med det, säger Ralf Karlstedt.

Lopp 3, V4-3

8 Bear Spin L.G. - Han var inte alls bra senast men stod med låga vita och nu återkommer han. Jag tror kanske inte att formen är på topp och han kan säkert behöva loppet för att hitta det där lilla extra. Spåret blev inte heller bra och vi ligger lågt. Barfota fram, säger Elisabeth Sandin.

10 Bowie Boko - Han gjorde det bra senast som tvåa och vi var nöjda med honom, han är inte i full form ännu och kommer behöva fler lopp i kroppen innan toppformen sitter där. Trots att han inte är på topp måste vi tro på vettig segerchans för honom i det här loppet, det handlar ändå om en väldigt kapabel häst som bland annat vann Sverigeloppet på ett imponerande vis tidigare den här säsongen. Inga ändringar, säger Anton Sverre i Björn Goops stall.

11 Rescue - Han var duktig senast och känns bara bra efter det loppet. Nu har vi handikappade av läget samtidigt som han möter ett par tuffa motbud och det kan bli tufft att vinna. Med framspår hade det sett lite ljusare ut men nu får vi jaga. Barfota fram, säger Hasse Nilsson.

12 Wal di Fiemme - Hon har haft en del otur i de senaste starterna och jag tycker hon är bättre än vad resultatraden visar. Hon känns pigg och fin hemma i jobb och kommer säkert göra ett bra lopp även denna gång, däremot blev utgångsläget iskallt och härifrån blir det givetvis tufft att vinna. Inga ändringar, säger Flemming Jensen.

Lopp 4, V4-4

3 Scarletts Doc - Hon har helt enkelt fått starta igång och hon blir bättre och bättre för varje lopp, hon är fortfarande lite trög och förstår inte riktigt vad det går ut på ännu men hon blir som sagt bättre och bättre hela tiden. Hon måste höja sig ett snäpp för att hon ska duga i ett sådant här gäng, eventuellt ska vi dock testa ett norskt huvudlag på henne idag och det kan vara en extra växel. Skor runt om som vanligt, säger Anna Isabelle Karlsson.

5 A Daughters Dream - Hon uppträde väldigt konstigt senast, normalt ska hon vara väldigt stabil och förnuftig men senast fick hon inte alls till det. Vi har kollat upp henne efter senaste loppet utan att vi har hittat några fel på henne och det är bara att prova igen. I första hand måste hon sköta sig, med tanke på uppträdandet senast, sköter hon sig har hon fart och form nog för att slåss om en hygglig slant i det här loppet. Inga ändringar, säger Anton Sverre i Björn Goops stall.

7 Super Chance - Hon galopperade två gånger senast men jag inte att hon har alltför stor förskyllan över dem. Formen bör annars vara lika bra som vid segern men nu stöter han på två-tre hästar som nog är för bra. Hon är dock inte så tokig själv och med rätt lopp kan hon vara trea-fyra. Skor runt om, säger Jan o Jacobsson.

9 Apron Boko - Hon har varit bra och hon känns jättefin i jobben efter senaste starten. Hon fungerar riktigt bra med ryggresa så läget ska inte behöva fälla henne fast att dundra fram utvändigt ledaren kan ju kosta på. Finns det ingen smygbra med så ser jag detta som en vettig chans. Vi kör henne barfota bak, säger Patrik Södervall.

10 Spark Rick - Han gör så gott han kan men det är nog vår sämsta chans i omgången och får han en premie så får vi vara nöjda. Han tävlar med skor runt om, säger Peter Jensen i stallet.

11 Kemas Gold - Han har kapacitet i sig den här hästen och sköter han sig duger han gott i ett sådant här lopp, däremot strular han ofta till det för sig. Spår fem i den bakre volten är väl inte helt optimalt, sköter han sig finns dock som sagt fart och kunnande i honom. Eventuellt kommer han att tävla barfota runt om idag, säger Kenneth Haugstad i Stefan Perssons stall.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;