Bevakningen presenteras av
Untersteiner om V85: ”Spår nio kan vara bättre än sex”

Tingsryds milebana står i centrum när V85 avgörs på lördag – och Johan Untersteiner tror att många underskattar hur mycket den långa ovalen påverkar loppen.
I Solvallas podcast resonerade Untersteiner kring startspårens betydelse på den 1 609 meter långa banan – och menar att de yttre spåren bakom bilen snabbt blir missgynnade.
– Det räcker att komma ut fem, sex så är det svårt att ta några längder från start tycker jag. De är ruskigt gynnade i de innersta spåren bakom bilen med den körstilen vi har i Sverige, att vi laddar iväg från början, säger Untersteiner i podcasten.
Han går så långt som att hävda att spår nio faktiskt kan vara bättre än exempelvis spår sex på just Tingsryd.
– Jag tycker att nio kan ofta vara bättre än sex. Det tycker jag inte på en tusenmetersbana, där är nio överreklamerat. Men här på Tingsryd tycker jag faktiskt inte det.
Diskussionen kring bakspåret väckte stor debatt i podden, där även programledarna höll med om att spår nio ofta överskattas generellt – men kanske inte just här.
”Digital Brodde är väldigt bra”
Untersteiner är högaktuell på V85-kupongen och lyfte bland annat fram fyraårige Digital Brodde, som han håller högt trots ett lurigt utgångsläge.
– Han var faktiskt bland favoriterna i ett kriterieförsök från spår åtta i fjol. Han är väldigt bra.
Hästen hade därefter en svagare period under vintern.
– Det var något som störde honom helt enkelt. Nu är vi på gång igen. Han gjorde årsdebuten och vann på ett jättefint sätt.
Samtidigt pekar Untersteiner i Solvallas podcast på ett frågetecken.
– Hästarna efter den här mamman har haft lite svårt att gå i ryggar. Lite stänkleda och så där. Det gäller lite för Digital Brodde också.
Trots det ser han hästen som ett givet streck.
– Jag tycker att jag har en väldigt bra häst. Ett givet streck men ingen spik.
”Perfekt spår för Doe Doe”
Även Doe Doe diskuterades – och där var Untersteiner betydligt mer positiv till utgångsläget.
– Spår nio? Fantastiskt... på Tingsryd är det perfekt för mig den här gången.
Han berättar samtidigt att upplägget blir försiktigt efter skadebekymmer.
– Det är mycket om och men med den här hästen. Småskador hela tiden. Nu känns han väldigt fräsch och fin, men jag ligger ändå lite lågt eftersom det är tuff konkurrens.
Tror mer på ”I’m Still Standing”
I den avslutande avdelningen kör Johan Untersteiner I’m Still Standing medan pappa Peter Untersteiner sitter bakom Call Me Ottilia.
Och där tror Johan mest på sin egen styrning.
– I’m Still Standing tycker jag har varit i sin klass ett tag och är lite mer härdad där. Jag tyckte dessutom att hon kördes felaktigt senast. Jag tror verkligen att hon är på gång.
Han fortsätter i Solvallas podcast:
– Jag hävdar att jag ska ha bättre chans än min far.
Skriven av
Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.
Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.
Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.










