Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Untersteiner-miljonär såld till Frankrike

Marcello Wibb efter en seger i Klass 1 på Axevalla i somras. Foto: Johan Grundin, ALN

Marcello Wibb efter en seger i Klass 1 på Axevalla i somras. Foto: Johan Grundin, ALN

Den av Johan Untersteiner tränade miljonären Marcello Wibb lämnar Sverige. Fyraåringen är såld och kommer att gå i träning i Frankrike.

I regi Johan Untersteiner har Marcello Wibb (e. Raja Mirchi) haft en framgångsrik säsong på banan i år som fyraåring. Året har innehållit flera V75-segrar, en plats ifrån att kvala in till Derbyt och nyligen ett fjärdepris i finalen av Breeders Crown. Totalt har valacken travat in 1,1 miljoner kronor.

Men nu är Marcello Wibb såld. Något som Untersteiner bekräftar för Travronden. Hästen lämnar Sverige för att i fortsättningen tävla i Frankrike för Christophe och Vincent Martens.

  • Alltid tråkigt att bli av med fina hästar. Jag och ägaren var överens om att Frankrike är ett spännande land för Marcello Wibb. Vi satsar vidare och köper nya unghästar, twittrar Johan Untersteiner.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;