Travnet
Travnet+
(125147) Ulf Ohlsson i sulky

Ulf Ohlsson blir avstängd på Elitlopps-söndagen - men får köra Makethemark i Elitloppet. Foto: Martin Langels, ALN

Ulf Ohlsson avstängd – under Elitloppsdagen

ANNONS
Breeders Course

En bestraffning utfärdad på Lunden i söndags gör att Ulf Ohlsson blir avstängd på Elitloppsdagen. Men han kan köra i huvudloppet – och i kusk-VM.

Charlottenlunds domare dömde Ulf Ohlsson till en tre dagars avstängning för att ha stört medtävlare vid banans tävlingar under Copenhagen Cup-dagen. Avstängningen gäller 26-28 maj – det vill säga att den börjar under Elitloppssöndagen. Sveriges mest segrande kusk får dock dispens för att köra Makethemark i själva Elitloppet.

Ulf Ohlsson kommer fortsatt också att kunna medverka i Kusk-VM, något som Svensk Travsports reglemente medger. Kusk-VM i Sverige börjar nästa fredag på Solvalla den 24 maj och två av omgångarna avgörs på Fornaboda (27 maj) och Eskilstuna (28 maj) under tiden för avstängningen.

Missa inte
Travnet+
med unika tips
Ulf Ohlsson
Nästa artikel