Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Två nya namn - men ingen "Skräcken" i Legends

Det blir ingen ”Skräcken” i Ahlsell Legends på Solvalla. Han tvingas lämna återbud. Samtidigt presenteras två nya namn till loppet.

På tisdagen kom den glädjande nyheten att Björn ”Skräcken” Linder skulle göra comeback i sulkyn som en av deltagarna i kuskmachen Ahlsell Legends.

Men så blir nu inte fallet. Linder har tvingats att lämna återbud på grund av en sedan länge planerad familjeresa som infaller under Jubileumspokals-kvällen den 19 augusti. Det skriver Solvalla i ett pressmeddelande.

[caption id="attachment_44766" align="alignright" width="175" caption=""Kalle på Trappa". Foto: ALN"][/caption]

Inte heller italienaren Giancarlo Baldi kan komma, som det tidigare var sagt. Den legendariska kusken har dragit på sig ett virus vilket resulterat i hög feber och en resa till Sverige kan inte bli aktuell.

Fast de två avhoppen till trots kan Solvalla ändå presentera två nytillkomna. Det är Sveriges ”ambassadör” i Frankrike, Anders Lindqvist som ska köra, liksom Karl O Johansson, Callit-kusken känd som ”Kalle på Trappa”.

Klara för Legends är:

Rita Drees Karl O Johansson Helen A Johansson Stig H Johansson Jörn Laursen Eugene Lefèvre Anders Lindqvist

Läs även:  "Skräcken" gör comeback - i Ahlsell Legends

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;