Bevakningen presenteras av
Två återbud i Uppfödningslöpning

Born Winner är den andra hästen att strykas ur Uppfödningslöpning. Foto: Martin Langels, ALN
Tolv hästar har blivit tio i lördagens höjdpunkt. Två hästar har tvingats att lämna återbud till Svensk Uppfödningslöpning.
Vinnaren i Svensk Uppfödningslöpning blir 1,4 miljoner kronor rikare när tvåårings-klassikern avgörs på Jägersro den här lördagen. Olyckligtvis har två hästar fått ställa in.
Det är Anders Zackrisson-tränade Mizita Sound som fick strykas på måndagen, orsaken en sårskada. Under tisdagen kom återbudet även från Mattias Djuses Born Winner, här är strykingsorsaken dåliga blodvärden.
Läs även: Fjärde raka för Båth?
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











