Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Trio spännande jänkare till Bergh

Trio spännande jänkare till Bergh

Robert Bergh har gjort intressanta nyförvärv från USA.

Robert Bergh har i dagarna gjort ett par intressanta nyförvärv. Från USA hämtas tre miljonärer som tidigare tävlat för Marcus Melander och Åke Svanstedt.

Det är Travronden som rapporterar att Robert Bergh de senaste veckorna fått in en hög-intressant trio från USA till sin träning. Från Marcus Melander hämtas treårige hingsten Rome Pays Off (e. Muscle Hill) som tjänat 3,8 miljoner kronor och som i fjol bland annat slutade tvåa i Peter Haughton Memorial. Från Melander kommer också treåriga stoet Fifty Cent Piece (e. Muscle Hill) som travat in cirka 1,3 miljoner kronor. Båda hästarna ägs av SRF Stable.

Tre miljonärer från Nordamerika

Åke Svanstedt har i Nordamerika tränat Jula Trix Treasure (e. Trixton) som tjänat 2,2 miljoner kronor och som nu också ansluter till Robert Berghs regi. Hästen har i år som treåring bland annat vunnit Simcoe Stakes och varit bronsmedaljör i Canadian Trotting Classic. Jula AB i Skara äger.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;