Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

On Track Piraten är klar för Elitloppet

En tredje häst blev under onsdagskvällen klar för Elitloppet. Det är On Track Piraten som inviterats till superloppet.

Det är sju veckor kvar till Elitloppet ska köras och i samband med Solvallas tävlingar på onsdagskvällen kunde ett tredje namn presenteras som definitivt för drömloppet. Det är Hans R Strömberg som tackat ja att komma med On Track Piraten.

– Jag såg On Track Piraten vinna så lekande lätt från ledningen i Prix du Luxembourg på Vincennes i januari att han blev ruggigt intressant för Elitloppet redan då. Segern i Gulddivisionen på Romme förra helgen var ett kvitto på att hästen håller måttet, säger sportchefen Markus Myron i ett pressmeddelande.

[caption id="attachment_40585" align="alignright" width="175" caption="Följer "Piraten" i Ego Boys fotspår? Foto: ALN"][/caption]

Sjuårige On Track Piraten har vunnit 18 av sina 66 starter och tjänat nästan åtta miljoner kronor. Hästen är klar för start i Olympiatravet om två veckor och kan bland sina meriter skryta med att ha tagit hem SM de två senaste åren.

Faktum är att valacken blir den första hästen tränad vid Rättvikstravet att delta i Elitloppet på 42 år. Då, 1973, var det Ego Boy som för evigt skrev in sig i travhistorien när han tog en legendarisk seger i loppet.

– Det är en dröm som går i uppfyllelse när vi får chansen att starta i Elitloppet. Alla minns ju Ego Boy och det pratas än idag om hans prestation. Jag är glad att Piraten och jag får den här chansen, säger tränaren Hans R Strömberg.

Klara för Elitloppet är därmed:

Maven On Track Piraten Timoko

Dessutom är Digital Ink inbjuden, men ännu inte definitiv.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;