
Rikard N Skoglund och kollegan Magnus A Djuse hade änglavakt. Foto: Hanold, ALN
Toppkuskar i trafikolycka
Toppkuskarna Magnus A Djuse och Rikard N Skoglund kunde inte medverka vid Örebros tävlingar på torsdagen. Båda var involverade i en trafikolycka men ska ur situationen ha klarat sig väl.
Magnus Djuse och Rikard Skoglund befann sig i samma bil på väg mot tävlingarna på Örebrotravet under torsdagen. Men i en korsning vid Norberg i Västmanland tog resan en otäck vändning. Bilen som de båda kuskarna färdades i blev påkörd och förvand-lades till skrot.
Behövde inte till sjukhus
Både Djuse och Skoglund ska ha klarat sig väl efter olyckan. De blev undersökta på plats av ambulanspersonal men behövde inte uppsöka ytterligare sjukvård.- Det kom en bil från sidan, i klart högre fart än vad som var tillåtet och skulle som det verkade ”bara över” i korsningen. Han körde om en bil som stannat för att släppa fram oss och där kom vi. Det blev en ordentligt smäll rakt in i sidan på oss. Bilen, det var Magnus bil, är bara skrot. Bilen snurrade flera varv. Krocken tog i bakre delen av vår bil och jag kan tacka min lyckliga stjärna för att jag, som var den som åkte i baksätet, inte satt på den andra sidan, berättar Rikard N Skoglund för Sulkysport.
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Proffstränaren doms till böter – irriterad på förbundet
Idag kl 08:17Hambletonian riskerar att flyttas från USA
Idag kl 07:42Inför V75: Gunnar vill tvåla dit norrmännen igen
Idag kl 07:35Förbundet förändrar– för att fylla loppen
Igår kl 13:47Djuses stjärna möter Idao de Tillard
Igår kl 07:56Nästa artikel