Bevakningen presenteras av
Tony Wallin bäst i Björnkampen
Tony Wallin var långväga gäst då Bodentravet tävlade under torsdagen. Men Eskilstunaproffset kunde vända hemåt som vinnare av Björnkampen.
Det var den 37:e upplagan av klassiska kuskmatchen Björnkampen som avgjordes i samband med V65-tävlingarna på Bodentravet under torsdagskvällen.
Ulf Ohlsson, Mika Forss, Per Linderoth och Tony Wallin vann varsitt av de i kuskmatchen ingående loppen men det var den sistnämnde som samlade ihop mest poäng.
Tony Wallin tog förutom segern med favoriten Dead Wood ett andra-, ett tredje- och ett femtepris vilket var fullt tillräckligt för att plocka hem sin första slutseger i Björnkampen.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












