Travnet
Travnet+
(125289) Disco Volante pris

Disco Volante blev den tolfte hästen i Elitloppet. Där blir det med Jorma Kontio i sulkyn. Foto: ALN

Tolfte biljetten utdelad - Disco Volante till Elitloppet

ANNONS
Breeders Course

Efter sin andraplats i Lotteria – nu blir det Elitloppet för Disco Volante. Den tolfte biljetten delades ut under onsdagskvällen. - Det är jättekul att ha en Elitloppshäst igen, säger ägaren Anders Ström till Travnet.

Den av Stefan Melander tränade sjuåringen Disco Volante har haft en stark utveckling under säsongen. I Gran Premio della Lotteria fick valacken det stora elddopet när han slutade som tvåa i finalen bakom franske Bel Avis.

  • Stefan Melander har varit väldigt nöjd med honom efter den tuffa resan till och från Italien. Såklart är han gynnad av att det är hemmaplan i Elitloppet.

I samband med onsdagskvällens tävlingar på Solvalla tilldelades Disco Volante den tolfte platsen i Elitloppet. Ägaren Anders Ström har varit med i Elitloppet två gånger tidigare, med Truculent 2014 och Cruzado dela Noche 2017. Ingen av dem lyckades dock ta sig till final – nu hoppas han på tredje gången gillt.

  • Om inte "Noche" hade gjort bort sig med galopp när han var med tror jag definitivt han kunnat vara riktigt farlig i en final, åtminstone topp fyra. Det är väl någonstans där man får sätta det realistiska målet för Disco Volante det här relativt tuffa året, säger Anders Ström.
    - Innerspår nästa söndag så går han en 08-tid vid sunda vätskor Anders Ström
  • Disco vann på 09.9 i andra- och tredjespår i fjol och får han en bra lottning och innerspår nästa söndag så går han en 08-tid vid sunda vätskor. Men såklart skall det mycket till för något annat än en hedersam prisplacering bakom Propulsion och kompani.

Scarlet Knight-sonen Disco Volante har vunnit 19 av 42 starter och tjänat styvt tre miljoner kronor. Detta trots att han aldrig tillhört årgångstoppen.

- Han visade senast att han hör hemma i eliten Anders Malmrot i ATG Live
- Han visade senast att han hör hemma i eliten. Det här är också en häst som gjort en klassresa genom rikstoton och inte varit med i de stora årgångsloppen. Nu får han kröna det här med en plats i Elitloppet, sa Solvallas sportchef Anders Malmrot i ATG Live.

Det blir Jorma Kontio som sitter upp bakom Disco?

  • Ja, jag kan inte tänka mig en bättre kusk att välja i det här läget.

Anders Ström och Stall Courant har också varit aktuella i Elitlopps-snacket med Cruzado dela Noche. VM-vinnaren finns numera i träning hos Marcus Melander i USA.

Varför startar inte Cruzado dela Noche i Elitloppet? - Han har ett stort lopp på Chester samma helg med nästan en miljon i pengar - och ett kanonprogram resten av sommaren. Vi vill gärna försöka försvara VM-segern senare på säsongen med "Noche" och då vill man inte riskera att en resa till Sverige skall förstöra formkurvan, säger Anders Ström avslutningsvis till Travnet.

Missa inte
Travnet+
med unika tips
Disco VolanteElitloppet 2019Anders Ström
Nästa artikel