Travnet
Travnet+
ANNONS

Tisdag: V64-tips till Eskilstuna

Skribent

Publicerad kl 09.50, 01 december 2015

av Daniel Olsson

ANNONS
Breeders Course

V64 Eskilstuna 1 december

Omgången: Sundbyholm är det för kvällens V64 och en greppbar omgång som det känns på förhand med ett flertalet starka favoriter. 

Spiken: 8 Pax (V64-3) är ett löfte som jag tror bollar med dessa och trots det stora favoritskapet är det bara att jaga skrällar i andra lopp!

V6-förslaget är på 1.760 kronor (enbart V6).

5-3 (6-7)

3-10-7-5 (1-4)

8 Pax (9-4)

11/ 5-4-15-9-2-14-3-8-13-7 (1-6)

4/ 6-5-9-7-1-11-12-10 (3-2)

8-1-12-9-10-11-4-3 C: 2-5 (9-10)

2x4x1x1x9x8 = 576 kr

2x4x1x11x1x8 = 704 kr

Fleris: 2x4x1x1x1x3 x 20 = 480 kr

DD-förslag på 1000 kronor:

4-8 x 700

4-1 x 300

V64-1:

Ranking: A: 5-3 B: 6-7 C: 4-1-2

Spetsanalys: Det mesta pekar mot att Order to Fly kan placeras i ledningen efter en bit i detta långa lopp.

Loppanalys: Jättefint stayerlopp trots bara sju anmälda, men några av dessa håller hög V75-klass! Det blir spridning bland strecken men jag betalar endast för två, och tipset får 5 Candor Hall. Han har varit grymt bra hela hösten, och lekte med hyggliga hästar över fyra varv då han var riktigt frän och bara forsade undan över upploppet. Han var inte alls lika bra senast, men många hade problem med banan den helgen och nu bör det passa bättre. Han hade visserligen en svår uppgift med Ochongo Face i spets, men det var inget tryck i honom. Nu låter det uppåt, och skor brukar gå bra då han tidigare sprang med brodd året om. Litet fält är mycket positivt för denne snabbe stayer som alltid har vass speed, även över tre eller fyra varv. Jag tror att han speedar förbi alla. Han slipper säkert göra allt själv med flera andra starka.

6 Narold Vox är väldigt stark och han höll fint bakom Traveling Man senast. Han var inte som bäst i Skellefteå före det, men nu är vinterformen där och han är alltid tuff i långa lopp. Nu bör det vara han som gör jobbet, och då står han knappast emot Candor. Med omvända löpningar ökar dock chansen.

Dubblar gör jag istället med 3 Order to Fly som är bra men ojämn. Han har 1/6 på Sundbyholm, men varit med långt framme alla starter. Nu bör han kunna köra till ledningen efter en bit och där framme har han 2/2 och varit grym båda dessa. Dock skor runt om efter 23 starter med minst barfota fram, skor är hämmande men ledningen så pass viktig för honom att jag ändå dubblar.

7 Claes Boko är ruskigt bra, men tufft att slå bra stayers i form efter skadefrånvaro och utan banjobb.

V64-2:

Ranking: A: 3-10-7-5 B: 1-4-6-8 C: 9-2

Spetsanalys: Digger Lord öppnade bra för Leo senast och gled till ledningen. Laddas han så tar knappast de andra längden. M.T.Jeopardy och Kasper Roc öppnar bra, men inte snabbare.

Loppanalys: Inte heller detta känns som skrällchans med de bästa klart bättre än mängden. 4 Digger Lord har inte fått till det men han har bra uppgift. Näst senast strulade det under loppet men han spurtade jättefint då han kom loss och tog massor på vinnaren. Senast låg han på för hårt och varvade på 13 och orkade inte för lärling. Adielsson kan hantera honom bättre och han borde vinna från ledningen - men han måste hålla sig lugnare nu över 2640 meter.

Tuff är 10 Jägermeister Akema som klev fram och plockade ner Tenor senast, det stod och vägde och han fick ge allt men visade bra skalle. Räckte inte från ledningen mot Salong över 2640 meter före det, men den är hård och vann V75 starten efter.

Skulle favoriten hetsa upp sig så kanske Erik släpper till 7 Kasper Roc och då vinner han säkert loppet. Han öppnar bra, och växer från ledningen där han vann på fina 13,6 i somras på bra vis. Han är lite tristare bakifrån, så Björn lär ladda.

5 M.T.Jeopardy vann debuten för Hultman då han kontrade fint från ledningen då han såg slagen ut. Han kördes offensivt på V75 efter det i Dannero men tröttnade och han har inte övertygat. Kapacitet finns det och läget är bra, likaså distansen - återstår att se hur formen är. Dessa fyra ska vinnaren finnas bland.

V64-3:

Ranking: A: 8 B: 9-4-3-2-1 C: 6-5-7-10-11-12 

Spetsanalys: Pax satt i spets efter 300 meter enda starten med framspår, då från spår 6. Ingen svarar Björn då han trycker lite på gaspedalen.

Loppanalys: Här får vi se ett löfte av större mått då 8 Pax är en talang som kommer bli bra. Han var smällfin vid debutsegern då han bara spänstade undan, och senast var det ren joggingtur från ledningen - men intrycket var kanonfint! Fulla tömmar in mot upploppet, och bara längde sådär skönt på steget och fick 20 meter på 100 meters löpning. Förlusten var då han stötte på Day Or Night In som var för bra efter 13-fart första varvet. Han öppnar snabbast av de med framspår och Björn verkade sjukt taggad efter sin ”vila” under luncjtravet så han lär skicka iväg. Ingen har häst att svara och i spets är det över. Spik!

V64-4:

Ranking: A: 11 B: 5-4-15-9-2-14-3-8-13-7 C: 1-6-12-10

Spetsanalys: Judge Reo kan öppna hyfsat och jag ser henne som spetsfavorit, men detta är öppet och Noblesse d’Inverne testar!

Loppanalys: Nu kan det börja hända saker för detta är en öppen Spårtrappa, men jag har en idé i 11 Mystic Illusion och spelar henne som utgång till knappa 15% av spelet. Hon har gjort det bra mest hela året, och faktiskt spelad till 34 för tio från spår 8 mot Volstead i april! Hon fick pausa länge efter en misslyckad start ijuli, men har nu sett bättre än någonsin ut i två starter! Näst senast flög hon fram sista 150 metrarna och närmade sig Devs Darling hastigt in mot mål. Senast fick hon lägga en hel del under loppet, först i dödens, och ändå hade hon styrka att spurta in som tvåa - åter bakom Devs Darling. Nu är det viss vingelrisk med spår 11 i Spårtrappa, men hon är så bra nu så hon kan vinna även utan superklaff, och med klaff tror jag hon speedar hem det utan prut!

Favorit är 15 Evening Prayer som var jättebra i debuten för Goop då hon enkelt klev runt dem i spåren via dryga 10,5 sista 700. Dock inte lika bra intryck senast, även om det inte klaffade och nu baisser man kraftigt för skor på. Ingen bra favorit med andra ord.

5 Somebodylikeyou Ås har faktiskt 2/2 på Sundbyholm och bättre form än raden visar. Stallbacken efter mål kan vara klart plus och hon rankas upp.

4 Noblesse d’Inverne var fullt bra i comebacken senast då hon sköt till lite över upploppet men helt klart behövde loppet. Viss spetschans och lopp i kroppen. 9 Moonshine All Over borde ha kunnat bättre näst senast men spurtade bra senast.

V64-5:

Ranking: A: 4 B: 6-5-9-7-1-11-12-10 C: 3-2-8 

Spetsanalys: Like Lightning kan hålla ledningen om kusken vill och vågar, men det är stor risk att Björn kör förbi med New Generation.

Loppanalys: 4 New Generation är storfavorit och han vinner loppet om han kommer till ledningen. Nu tror jag inte att han kommer dit av egen kraft med 1 Like Lightning innanför, men efter en bit då Björn trycker till så är det nog en blå kusk i ledningen trots allt. Hästen har visat form utan att få vinna, och han höll farten starkt senast där Seedorf drog i jämn 11,5-fart i ledningen. Han gjorde det fullgott i dödens på V75 före det i dimman. Vid laddning har han varit snabb första stegen, utan att nå ledningen mot snabba hästar, men även galopprisken finns där om Björn maxar. Jag spelar utgång och spikar på DD.

7 Britelite Am är andrahandare, men jag gillar inte inställningen där och hon höll på att grisa bort det från ledningen vid segern. Senast ska hon varit sjuk, och knappast toppform nu och spår väl långt ut. Jag letar vidare bakom favoriten!

6 On the Dot höll tappert senast och gör det bra hela tiden utan speciellt mycket hjälp av kusken. 5 Jartinec öppnar snabbt och det är helt rätt distans. 1 Like Lightning har knallform och spetsvann enkelt senast, men nu hårt inne. Vågar ”AK” testa i spets?

V64-6:

Ranking: A: 8-1-12 B: 9-10-11-4-3 C: 2-5-6 

Spetsanalys: Packleader är spetsfavorit då Storm Cloud inte brukar köras i ledningen.

Loppanalys: 12 Scellino Luis är en jättefin travare som också är jättefavorit, men jag försöker välta honom. Han borde ändå ha satt klorna i Love Lini senast, även om det var snabbt slutvarv och denne också är bra. Man hade anmält till tufft lopp på Vincennes där han inte kom med förra veckan, och då lär han inte tränat dåligt för det var hårda hästar han skulle ha mött där nere. Satsningen på Frankrike ska fortgå och han kan helt enkelt bara vara överlägsen. Lite lurigt med bakspår på tillägg ändå och han möter vettiga hästar. Skor brukar han tävla med och det är snarare fördel mot många andra. Jag står över favoritkomben på DD av oddsskäl.

8 Askö Q har 2/3 för Björn och mycket intressant att han nu hoppar upp bakom denne trögstarke herre. Han gjorde bort sig som betrodd på V75 senast och har varit ifrån lite, men ändå spännande. Borde sitta före favoriten och inte lätt att stånga sig förbi.

1 Storm Cloud har sett ruskigt fin ut men körts fast två gånger. Näst senast satt Maria med bra tag över mål i rygg på Seedorf O.M.F. och med Ready Ribb utvändigt och hon har chans med lucka. Senast körde kusken inget vidare lopp och vass spurt räckte inte till mycket, men han såg stark ut! Tyvärr blev loppet han skulle ut i inställt på Axevalla (hela tävlingsdagen ställdes in för dålig bana) och han fick inget lopp, men det ska inte spela så stor roll. Han har aldrig körts i spets, men med klaff för Törnqvist blir han giftig! Kul spelvärde!

Tipsredaktör: Mattias Ludvigsson

V64 DD gratis tips
ANNONS
Nästa artikel