Bevakningen presenteras av
TIPSET! Vass info och heta ändringar

Foto: ALN
Surt förra veckan då reken Googoo Sensation felade kort efter start i ledningen. Nya tag denna vecka och nu riktar vi blickarna till norska Bjerke. Jag har fått in bra info på en trolig spetshäst. Givet spel!
Bjerke utanför Oslo kör V85 denna vecka och jag har dragit i mina norska kontakter för att vaska fram den bästa infon. Från flera håll viskas det att Frode Hamre är snuskigt nöjd med 6 Beautiful Disaster (V85-3). Hon fick ett tufft lopp senast efter galopp men rapporterna från Hamre är att hon är ruskigt bra i ordning.
Hon är kvick ut och jag tror på spets där hon biter ifrån sig bra. Ger ett skönt flegmatiskt intryck men svarar alltid på häst som kommer på utsidan.
Dessutom viskas det om att hon ska tävla utan framskor för första gången och troligtvis med bike för första gången. Jag tycker att oddset var för högt redan innan jag fick in eventuella ändringar på radarn och med det inbakat i priset känns detta otroligt bra. Värsta motbuden har dragit klart sämre lägen och jag tror på spets och slut. Håll igång, Per Oleg!
Jag spelar vinnare på Beautiful Disaster till 3.75 hos BET365.

Skriven av
Tobias Liljendahl är medarbetare och spelexpert på Travnet. Efternamnet känns så klart igen hos sonen till Reijo Liljendahl, som är uppväxt inom högsta eliten i travet. Han kommer bevaka nyheter, analysera loppen och ge initierad spelinformation.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.











