Bevakningen presenteras av
TIPSET! Två rekar till kvällen

Fin omgång ikväll på Gävletravet och jag har hittat ett par fina rekar som bör vara värde i.
Lopp 7 Vinnare 3 Hunting Widow (6.00)
Har inte haft de bästa resultaten på slutet men denna häst trivs klart bäst i främre träffen där man kommer hamna nu. Favoritvagnen är på och jag tror man helt klart är bästa hästen. Riktigt bra chans från dödens är min tro. 3/5 units.
Lopp 9 Plats 12 Oppgårdsdrängen (2.75)
Var fyra senast i SM för kallblod bakom Sveriges i nuläget tre bästa hästar. Går ner rejält i klass och bör kunna nypa en plats trots spåret. 4/5 units.


Skriven av
Anton Gehlin är uppväxt i Sala och har sedan liten varit intresserad av trav. Han fick upp ögonen för sporten och spelet när han hängde med sin mamma i spelombudet. Efter att ha harvat på med travtips på Youtube till och blev Anton värvad till Travnet där han nu både spelar andelar och skriver travtips.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av








