Bevakningen presenteras av
Tar Gocciadoro andra raka i Copenhagen Cup?

Alessandro Gocciadoro, travtränare/kusk
På söndag avgörs Copenhagen Cup på Charlottenlund och flera svenska ekipage finns med i årets upplaga av storloppet.
Kuiper blev vinnare i spårlottningen medan Get A Wish drog ett nytt bakspår.
Förra året vann Diva Ek och kanske det blir ny tränartriumf för Gocciadoro i år när han tar ut Eldorado Jet?
Kuiper, som kommer från en fjärdeplats i Seinäjoki Race, har fått bricka fyra bakom bilen i Copenhagen Cup som avgörs över 2 011 meter.
Get A Wish, som blev fyra i Paralympiatravets fina från bakspår fick åter igen starta i ryggar. Den här gången blev det bricka nio. Icebreaker D.K, som blev tvåa bakom Allegiant i Marknadssprintern på Rättvik hittar vi längst ut bakom vingen.
Vann loppet förra året gjorde Diva Ek, som tränas av Alessandro Gocciadoro och kördes av Mats Djuse. I år heter italienarens vapen Eldorado Jet.
Totalt finns sju svensktränade hästar i fältet när det ska tävlas om 400 000 danska kronor i förstapris.
Startlista Copenhagen Cup 2026
Charmy Charly As – Wolfgang Nimczyk
Hustle Rain – Flemming Jensen
Eldorado Jet – Alessandro Gocciadoro
Kuiper – Daniel Wäjersten
Schampus – Holger Ehlert
Jikken – Daniel Redén
Power Doc – Markus B Svedberg
Icebreaker – Mattias Djuse
Get A Wish – Robert Bergh
Macahan – Maria Törnqvist
Skriven av
Patrick Sjöö är Travnets redaktör och journalist. Har skrivit trav sedan slutet av 80-talet. Har tränat häst och kört lopp. 2-0 mot Åke Svanstedt i inbördes möten.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.










