Travnet
Travnet+

Tango Negro rejäl i Breeders Course

ANNONS
Breeders Course

Jerry Riordan har en fin sort i Tango Negro. Treåringen imponerade när han tog hem ett försök i Breeders Course på Jägersro.

Den i Italien födde Infinitif-sonen Tango Negro lär bli att räkna med framöver. Efter sin andraplats i Ulf Thoresens Minneslopp följde han upp med en fin viktoria i ett uttagningslopp till Breeders Course på Jägersro på tisdagskvällen.

Peter Ingves körde talangen som kröp ned i rygg på ledande och hårt anförande Falk On Hill. Med 600 meter kvar vreds han ut i dödens och satte klorna i ledaren genom sista sväng.

Favoriten Sucre provade bakifrån men fick, liksom Dolan Spring som travade invändigt, nobben från Tango Negro som lättade undan över upploppet i fin stil.

Segertiden blev till fina 1.11,9a över 1609 meter och vinsten var värd 100 000 kronor.

Totalt sex uttagningslopp ska köras till Breeders Course. Två återstår: på Bjerke i dag onsdag och på Wolwega på fredag. Finalen körs under Hugo Åbergs-kvällen på Jägersro den 28 juli och har ett förstapris på 550 000 kronor.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel