Travnet
Travnet+

Takter: "Besviken om jag inte vinner Hambot"

ANNONS
Breeders Course

Jimmy Takter har vunnit Hambletonian två gånger redan. Allt talar för att han om tre veckor tar sin tredje inteckning i superloppet. På lördag kväll körs genrepet.

Stanley Dancer Memorial är i sig ett av säsongens största lopp för treåringarna i Nordamerika. Men det funkar också som det sista genrepet inför den stora clashen: Hambletonian.

När Stanley Dancer avgörs på lördag kväll på Meadowlands, sitter Jimmy Takter på jättefavoriten Father Patrick. Saken är den att de två värsta motbuden också kommer från svenskens stall: Nuncio och Trixton.

– I det här läget, har jag tre riktigt, riktigt bra hästar. Jag skulle bli extremt besviken om jag inte vann Hambletonian i år, mitt mål är att vinna det, säger Jimmy Takter till ustrotting.com.

På lördag möts alltså hela Takters supetrio – i ett och samma lopp.

Father Patrick är megafavoriten, både till på lördag och i Hambletonian. Han har bara förlorat ett av sina 16 lopp och i år är hästen obesegrad i fem starter och i sitt senaste framträdande imponerade Cantab Hall-sonen stort när han hemförde Earl Beal Jr Memorial på nya världsrekordet 1.08,6.

– Hans seger där var väldigt imponerande. Han gick 1.08,6 och kusken behövde inte ens påminna honom. Inför det loppet var jag lite orolig att han inte hade fått sträcka ut ordentligt i år. Han behövde det där och nu har han det. Patrick är för mig den perfekta hästen, säger Jimmy.

Utmanarna är Nuncio och Trixton. Andover Hall-sonen Nuncio som ägs av Stefan Melander, tränades tidigare av Jim Oscarsson och var tvåa bakom Father Patrick i Peter Haughton Memorial i fjol som tvååring. Nuncio är också den ende som lyckats besegra Father Patrick .

Muscle Hill-sonen Trixton är den stora bubblaren i år och har vunnit sina fem senaste lopp i mer eller mindre överlägsen stil.

Två gånger tidigare har Jimmy Takter vunnit världens mest prestigefyllda treåringslopp The Hambletonian. Senast var 2010 med Muscle Massive, dessförinnan 1997 med Malabar Man.

De två senaste åren har han varit nära sin tredje fullträff: Corky slutade trea i fjol och 2012 spurtade Guccio strålande till andrapriset.

I år sitter Takter på loppets storfavorit – och de båda kanske främsta utmanarna. På lördag läggs de sista pusselbitarna inför Hambletonian den 2 augusti.

Läs även: Takters supertrio - i samma lopp 

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel