Travnet
Travnet+

Svanstedts Centurion vann - mot Sweden Cup

ANNONS
Breeders Course

Åke Svanstedt har Sweden Cup i siktet med femårige Centurion Atm. På fredagen vann duon direkt i årsdebuten.

Förhoppningarna är att Resolve ska återvända till Solvalla för en ny start i Elitloppet om en månad. Cutler Memorial nästa helg blir hästens första uppgift för året.

Men Åke Svanstedt har fler hästar som aspirerar på platser i Elitlopps-flyget. En är numera femårige Centurion Atm, som siktas mot Sweden Cup.

Peter Haughton-vinnaren från 2014, gjorde under fredagen årsdebut i ett lopp på Yonkers Raceway – och det blev viktoria direkt.

Svanstedt körde Centurion Atm som fyra på innerspår, vilket blev till utvändigt om ledaren över sista bortre långsidan. S.J’s Caviar-sonen jobbade ned ledaren till seger sista biten. Klockorna visade på 1.12,1a över 1609 på 800-metersbanan Yonkers. 16 000 dollar var förstapriset.

Du kan se loppet här.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel