Bevakningen presenteras av
Svanstedt och Fawkes tog hem Kungakannan
USA-importen Fawkes skrällvann Kungapokalen för Åke Svanstedt sedan Lutfi Kolgjini satt ordentlig färg på loppet med sin urtappre Opitergium.
Finske storfavoriten Brad De Veluwe tog programenligt hand om ledningen för Tuomas Korvenoja, medan Ludde hamnade i tredje par utvändigt med sitt jättelöfte Opitergium. Kolgjini gjorde slag i saken 1350 kvar och var framme utvändigt ledaren vid varvningen som gick på 13.2. Väl framme tryckte Ludde direkt till ledaren som svarade och det blev en rejäl temposkärpning.
- Han är väldigt stark. När jag körde fram och fick svar försökte jag samla upp honom 900 kvar men då rumplade han till och var nära att galoppera, så då bestämde jag mig för att köra hela vägen. Han gjorde ett ruggigt lopp, ett sånt som bara mina hästar kan göra, sa Lutfi Kolgjini.
På sista bortre gick tätduon ifrån övriga fältet med någon längd men 250 kvar var den finske stjärna Brad De Veluwe definitivt knäckt av Opitergium som skaffade sig grepp om loppet.
Men Luddes tuffa körning gjorde att köhästarna kom in i matchen och från sista utvändigt avslutade Fawkes mycket starkt och fångade in Opitergium kort före mål. Och från sista par invändigt syntes knappt Panne de Moteur till i loppet nån gång, men ”a la Kihlström” smögs hästen fram och Panne de Moteur flög fram sista biten och var nära nå fram till segern.
Opitergium höll strålande till tredjeplatsen, inte slagen med mer än ett huvud .
Segrartiden 1.13,0a/2140 meter och segern är värd 894.000 kronor.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











