
Foto: Petter Arvidson, Bildbyrån
Summer Meeting ställs in 2021
Löpningsserien Summer Meeting, som arrangeras av Jägersro tillsammans med andra svenska och skandinaviska banor ställs in för nästa år. Det på grund av pandemiläget.
Summer Meeting är ett samarbete mellan Jägersro, Halmstadtravet, Åby samt danska Charlottenlund och Bjerke i Norge. Men på grund av det rådande pandemiläget har banornas ledning tagit beslutet att skjuta upp löpningsserien för nästa år. I stället laddar man redan mot Summer Meeting för 2022, men öppnar samtidigt för en möjlighet att ändå kunna genomföra serien i någon version till sommaren – om situationen ändras.
- Summer Meeting uppmanar till resor och bygger på publika arrangemang och tävlingar. Vi kan inte, i dessa tider, medverka till något sådant utan följer givetvis de råd och restriktioner som ligger, säger Jägersros sportchef Mats Ahlkvist på banans hemsida.
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Redén kan boosta V85-premiären: "Haha"
kl 21.24, 17 oktober 2025Magasinet: "Robertsson spikar INTE i guld!?"
kl 10.08, 17 oktober 2025Hamre inför V75 – "betytt allt för travsporten"
kl 07.05, 17 oktober 2025Redéns topphäst tillbaka – siktas mot Paris
kl 08.35, 16 oktober 2025Tränarens vemod inför lördag – "jag älskar V75"
kl 07.37, 16 oktober 2025Nästa artikel