
Tävlingarna på Vincennes i veckan tvingas att flyttas. Genrefoto: Icon Sport, Scoop Dyga/Bildbyrån
Strejk flyttar trav från Paris
En strejk försenade kraftigt Vincennes tävlingar i söndags. Det har föranlett det franska förbundet att flytta de kommande dagarnas tävlingar på de båda Paris-banorna.
En konflikt mellan olika fackföreningar och det franska travförbundet orsakade att tävlingarna på Vincennes i söndags blev försenade med över en timme. Med anledning av det har förbundet valt att flytta de kommande tävlingsdagarna från de båda Paris-banorna Vincennes och Enghien.
Stortävlingar på söndag
Tisdagens tävlingar, som skulle ha avgjorts på Vincennes, kördes i stället i Laval och nu meddelar man att också torsdagens lopp på Enghien och fredagens på Vincennes avgörs på banan i Mauquenchy. Förhoppningen är att få till en lösning före Vincennes tävlingar på söndag då det stora montéloppet Prix des Elites är höjdpunkten.Missa inte
med unika tips
Trav Frankrike
Senaste nytt
Nästa artikel