Bevakningen presenteras av
Storloppsdubbel för Gubellini
Pietro Gubellini hade en stor dag på San Siro i Milano under onsdagen. Han plockade hem Gran Premio d’Europas båda avdelningar.
I den öppna avdelningen av fyraåringsloppet drog Gubellini till ledningen med sin egentränade Owen C.R. (e. Cantab Hall) efter några hundra meter körda. Väl i front fick han uppvaktning på utsidan av favoriten Obama Gar. Loppet ändade i en tvekamp de båda emellan men ledande Owen C.R. var den starkare och höll undan på fina 1.12,4a/2100. Den segern var värd 78 200 euro.
Även Gran Premio d’Eurpas stoavdelning gick till Gubellini och hans träning. Här hette segervapnet Oklahoma Ans (e. Uronometro) som vann på 1.12,1a/1600 vilket var tangering av loppsrekordet. Förstapriset uppgick till 22 000 euro.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











