Bevakningen presenteras av
Stig H trea i comebacken: "Kul vara med i hetluften igen"

Stig H Johansson tillbaka in action. Foto: Leif Norberg, ALN
I ett breddlopp hemma på Solvalla gjorde han comeback – det slutade med ett tredjepris. Stig H Johansson körde sitt första ”riktiga” travlopp på nästan femton år.
Efter att ha ”vunnit allt som går att vinna”, och över 6000 segerdefileringar avslutade Stig H Johansson sin kuskkarriär i december 2005. Efter det har han förvisso dykt upp vid ett fåtal tillfällen i en rad inbjudningslopp, men när Solvalla arrangerade en breddloppsdag på söndagen var han oväntat tillbaka i jollen igen.
Hade greppet till sista biten
Stig H, som fyller 75 i sommar, satte upp sig själv som driver på stallets Fixi Mearas och nog satt takterna i för ”mäster”. Efter ett lopp utvändigt om ledaren skaffade sig ekipaget greppet när man gick in över upploppet, men krafterna tröt något sista biten och Bruiser Pace körd av Kim Moberg hann förbi för segern. Fixi Meras och Stig H tog hand om tredjeplatsen.- Det var kul att var med lite i hetluften igen och hästen kändes fin; hon gjorde det bra och då var det extra roligt. Jag är nöjd med hästen…och att jag tog mig runt. Jag blev lite onödigt segersugen kanske men att jag gjorde en tabbe får jag stå ut med. Det är klart att det gav mersmak, men det är inget som vi får se någon fortsättning på mer än kanske vid något enstaka tillfälle som det här, berättade Stig H V75 Direkt på TV12.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











