Travnet
Travnet+

Stig H-hästen vann Derbyt - i domstolen

ANNONS
Breeders Course

Stig H Johansson-tränade Chapeau ska räknas som tysk Derbyvinnare. Efter ett och ett halvt år har ägarna fått upprättelse – efter ett domstolsbeslut.

Dramatiken kring det tyska Travderbyt 2012 var stor. Stig H Johansson hade två bidrag med i loppet. Erik Adielsson körde favoriten Indigious, men när denne galopperade i sista kurvan kunde stallets andrahäst, Chapeau och Thorsten Tietz få luckan och därmed vinna loppet.

Erik Adielsson anklagades efter loppet för stallkörning och fick närmast fly från banan Mariendorf. Adielsson dömdes sedan till 35 dagars avstängning.

Men Chapeau fråntogs segern och diskades. I stället korades måltvåan Dream Magic BE till vinnare av Derbyt 2012.

Men ägaren till Chapeau, Harald Krogmann, pseudonymen Stall Express, har därefter drivit frågan i en civil rättsprocess. Under torsdagen, knappt ett och ett halvt år efter att loppet avgjordes, har tingsrätten i Berlin gett Krogmann rätt: Chapeau är vinnaren i tyska Derbyt 2012.

– Ägaren har meddelat mig att han vann i den domstol där han drivit det här som ett civilmål. Som jag förstått det har det varit en kostsam process med jurister för både Krogmann och banan Mariendorf. De sade innan domen föll att de stoppar här - oavsett om diskningen så att säga kvarstått eller om den upphävdes av domstolen skulle den andra parten inte överklaga. Men Mariendorf kan alltså överklaga till en instans till om de vill det, säger tränaren Stig H Johansson till travronden.se.

Förstapriset i Derbyt var 110 000 euro.

– Givetvis känns det här väldigt roligt. Inte minst för Krogmann som lagt ner enorm mycket engagemang och även stora pengar i den här rättssaken, för sin hästs skull, säger Stig H.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel