Bevakningen presenteras av
Statistikgenomgång V86 Solvalla
Jens Sjödén, författare till Statistikbibeln V75, bjuder här på en genomgång av dagens V86-omgång på Solvalla.
De extrema omgångarna avlöser varandra. För två veckor sen vann sex favoriter och det blev ingen utdelning alls, och senast fick en ensam vinnare en rekordvinst på över 10 miljoner.
Det hade blivit ytterligare miljoner om spelaren inte valt V8. Samma sak har hänt tidigare, att ensamma vinnare gått miste om massa miljoner. Det är helt enkelt inte begåvat att välja V8-alternativet på rader man vet har potentialen att vara ensamma om de går in. Man kan inte vinna mer än som finns i potten, men man kan förlora en massa i undervinster. Och kanske värre, tänk om den här spelaren hade spruckit, och det blivit sex sjuor istället? Då hade han istället för någon halvmiljon inte fått en krona.
V8 (eller V7 på V75) är naturligtvis ett förnuftigt alternativ de gånger man spelar på favoritbetonade rader, sådana som inte ger något om de råkar innehålla ett eller två fel.
En positiv bieffekt är i alla fall, att utdelningarna på 6-7 rätt blir markant högre, då de skickligaste spelarna väljer bort att få utdelning i dessa vinstgrupper. För de har naturligtvis överlägset flest rader med 6-7 rätt också. Hade V8-alternativet inte funnits, så hade det funnits många fler rader som skulle vara med och dela i 6-7-rättspotterna.
För V8-spelarna är markant skickligare än vanliga V86-spelare. Markant, väldigt mycket skickligare. De har en återbäring långt över 100% (det vore intressant att se en särredovisad streckfördelning för bara V8-lirarna!), utom de gånger då ingen alls har åtta rätt. Nu i onsdags omsatte V8-spelarna tillsammans 3.4 miljoner kronor, och de fick alltså 10.9 miljoner tillbaka. Ungefär så ser siffrorna ut varenda gång, åtminstone vid de tillfällen ATG lämnar ut tillräckligt med uppgifter för att man ska kunna räkna ut detta. Senast var det en skrällomgång, men V8-spelarna är rimligen mer gynnade när det är riktigt favoritbetonade omgångar.
Förra veckan stod V8-spelarna för 16.5% av omsättningen, det var den näst högsta noteringen någonsin. Normalt ligger andelen runt 5% en icke-jackpotomgång, och strax över 10% om det är jackpot.
Senast fick V8-spelarna 322% av sina insatser tillbaka, medan de vanliga V86-spelarna fick nöja sig med 39%. Den 3 oktober var motsvarande siffror 313% till de som spelat V8 och 52% till V86-lirarna. Detta är inga unika exempel, utan snarare det vanliga mönstret. V8-spelarna är de stora förlorarna bara de gånger ingen alls har alla rätt, då får de ju inte en krona tillbaks på annars extremt välbetalda sexor och sjuor. Men det är ett sällsynt utfall, spelformen fyller ett år om en månad och det har bara hänt tre gånger att ingen satt åttan.
Det anmärkningsvärda i siffrorna är att de visar vilket extremt skicklighetsspel vi talar om. Det GÅR att vara SÅ mycket bättre än andra spelare. Man ser samma mönster då man jämför V75 och V7 också. De bästa spelarna vinner hela tiden, Harry Boy & co betalar.
Ett bra hjälpmedel för alla ”vanliga” spelare vore, om man fick jämföra streckfördelningen mellan de som spelat V8 och de som spelat V86. De hästar som är mer streckade hos V8-spelarna är de som faktiskt vinner, så enkelt är det. Och motsvarande på V75 förstås. Den här informationen finns naturligtvis, men bara några få kan se den.
För övrigt kan man notera, att omgångens största favorit förlorade senast på V86, efter att ha infriat sju gånger i rad.
Över till dagens omgång. V8-spelarna lämnar in sent; efter avslutat måndagsspel var andelen bara 0.1% och efter tisdagen (då omsättningen var 1.6 miljoner) var andelen 0.6%, knappt 10 000 kr. Det kommer bli runt 5% till slut (ca 1 miljon kr), men de skickligaste spelarna lämnar förstås in i sista stund.
”Minst spelbara någonsin!” låter som ett skolexempel på en överdrift, men då man talar om en spelform som ännu inte fyllt elva månader kan det nog vara en nykter bedömning av dagens V86:a.
Årgångslopp är generellt inga goda spelobjekt. Loppen blir ojämna, och det är lätt för experter och spelare att värdera ekipagens chanser på ett korrekt sätt. Väldigt sällan dyker det upp över- eller underodds, utan hästarna streckas i nivå med sina verkliga chanser. Favoriterna segrar ofta, och större skrällar ytterst sällan.
Det brukar vara för många årgångslopp på V86-spelet, därav ofta låga utdelningar. Idag är det BARA årgångslopp. Och inte ”vanliga” årgångslopp, utan hästarna har seedats. Det finns en eller ett par stjärnor i varje lopp, som möter ett antal statister. Avsikten är att alla de bästa i kullen senare ska mötas i finalerna. Då funkar det ju inte med en ”fri” lottning som skulle kunna resultera i att alla bra möts i ett lopp medan massa blåbär gör upp i ett annat.
Detta gör det hursomhelst ÄNNU lättare för Spelarna. Alla som spelat på trav några år vet, att årets lägsta utdelningar på V5 och V65 kommer just när det är uttagningslopp till Derbyt, Stochampionatet eller något annat storlopp. Eller som idag, till Breeders Crown. Tidigare i år blev det en rad med sju favoriter och en andrahandare – det lär inte gå att toppa, men nog kommer det att bli en av årets lägsta V86-utdelningar i alla fall. Favoriterna har överlag goda chanser, och bakom finns riktigt starka andra- och tredjehandare. Det är ingen överraskning om alla vinnare rankas 1-3; snarare är det u-tipset.
Man har i alla fall ansträngt sig litegrann. Det körs sammanlagt 12 semifinaler idag, men de med de allra mest uppenbara vinnarna har man placerat utanför V86-ramen. Därmed får vi t ex inte se kullettan Pato. Istället får vi spela på de åtta jämnaste uppgörelserna, alltid något.
Normalt blir hästar förkylda när de upptäcker att de fått spår 8 eller 12, det ser man exempel på varje onsdag. Men trots att det idag enbart körs 12-hästars auto-lopp har bara en av dem blivit sjuk. Uttagningslopp är som vitamininjektioner!
Nu en genomgång av loppen i korthet:
V86-1: Autostart, medeldistans, 4-åringslopp. Struken: 7.
Och öppen klass givetvis; det är en semifinal till Breeders Crown och alla som betalt insats får vara med, oavsett hur mycket pengar deras häst tjänat.
ATG vill inte att folk ska spricka redan i första, det ger missnöjda kunder. Därför lägger man det lopp man anser mest lättlöst här. Statistiken visar att man lyckas; i 54% av omgångarna segrar streckfavoriten i första avdelningen. Det är mest av alla avdelningar förstås.
1 Panne de Moteur blir med marginal omgångens största favorit. Statistiken visat att ”dagens största” infriar 6 gånger av 10 på V86-spelet. Några minustecken finns ändå: Innerspåret är det som överspelas mest, och det aktuella stallets hästar överspelas i förhållande till chans. Nu finns dessutom frågetecken kring stallformen.
3 Orione Spin utklassade senast kullettan Pato och kommer från stall i uppåtform. Motiverad andrahandare, vinner säkert om favoriten har en sämre dag.
V86-2: Autostart, medeldistans, 3-åringslopp. Struken: 12.
BC-semi igen, men för 3-åringar och bara ston. Bara spåret talar egentligen mot 6 Meteor Easy, det är lite svårare att infria favoritskap om man inte har spåren 2-5 (52% eller 32% är siffrorna som gäller). Men Svanstedt, barfota, form, spetschans… visst är hon ett spikbud ändå.
Notera också, att bland 3-åringarna infriar favoriterna aningen oftare i stoavdelningarna.
V86-3: Autostart, medeldistans, 3-åringslopp
Ännu en BC-semi, nu för 3-åringa hingstar & valacker.
9 Mellby Apollo blir favorit, men kan vara garderingsbud på grund av läget. Andrahandaren 7 Noble Knight har också svårt läge och kommer dessutom från ett par svaga prestationer. Det talar iastället för att tredjehandaren 3 Tell Me No Lies ska kunna leda det här hela vägen (spetshästen håller till mål i 42% av de här loppen). I en väldigt lättippad omgång kan han vara något av dagens speldrag.
V86-4: Autostart, medeldistans, 4-åringslopp
Som V86-1, men för ston. ATG brukar vilja lägga omgångens öppnaste lopp som avdelning 4, av någon anledning. Man lyckas bra, bara i 22% av omgångarna vinns avd 4 av favoriten. Det är en väldigt låg notering med V86-mått mätt. Förmodligen har man lyckats igen; om det ska skrälla någonstans alls den här omgången så är det här!
Statistiken visar också, att om det ska skrälla någonstans, så är det just i 4-åringsavdelningarna för ston. Där är favoritfrekvensen avsevärt lägre än i alla andra lopp i omgången.
6 Mermaid Ås är bästa hästen, men hon har vingelläge och statistiken talar alltså mot favoritseger. Desto bättre ser det dock ut för andrahandaren 5 Latitude Broline – solklar tipsetta på form, läge och spetschans.
V86-5: Autostart, medeldistans, 3-åringslopp
Precis samma som V86-3.
Efter att ha haft bakspår 5 gånger i rad har nu 2 License Holder äntligen ett vettigt läge. Han har varit strålande bra, och dessutom bättre för varje gång. Det är inte konstigt han blir omgångens näst största favorit – kanske är det rentav den allra bästa segerchansen i omgången. Favoriten i första har innerspår, det är snäppet vanskligare… och så är det en enorm skillnad i stallform mellan Hultman och Melander för dagen.
Bland motståndarna har 5 Salsa Knight form och läge. Räknas först om favoriten kommer bort.
V86-6: Autostart, medeldistans, 3-åringslopp
Exakt som V86-2.
1 Xena Brick startgalopperade som favorit i Oaks senast. Innerspår är inte bra för en osäker häst; det ökar galopprisken. Och om hon tas lugnt riskerar hon naturligtvis bli fast. Ändå en befogad favorit på att hon bär bäst helt enkelt. Dessutom bör hon vara rejält formtoppad; Nurmos är duktig på att toppa dem i rätt ögonblick och sist blev det ju inget lopp för henne.
Av motståndarna är bara 6 och 10 streckade, och Spelarna brukar ha klart för sig i sådana här lopp.
V86-7: Autostart, medeldistans, 4-åringslopp. Struken: 10.
V86-4 i repris. Här återfinns omgångens med marginal svagaste favoritskap. Statistiken visar att ”dagens svagaste” infriar i 22% av V86-omgångarna.
Nurmos nästan ”lovar” seger med 11 Askens Valencia. Det är säkert bästa hästen i fältet, och förra veckan kunde man se att stallet är på väg upp igen efter en längre svacka. Dessutom brukar man vara exceptionellt duktig på att toppa just till de stora unghästloppen. Hon är den troliga vinnaren av loppet, oavsett om hon nu blir favorit eller andrahandare. Statistiken visar på fördel andrahandaren i lopp där favoriten är riktigt svag.
4 och 9 är befogat hårt spelade, och 5 är fjärdehästen på läget som alla kan vinna ifrån. Sparlopp, liksom de övriga.
V86-8: Autostart, medeldistans, 4-åringslopp
Och V86:an avslutas med ett likadant lopp som den inleddes. Säkert är en tanke bakom; statistiken visar att 52% av V86-omgångarna slutar med att favoriten segrat i sista. Man brukar alltså försöka lägga särskilt lättlösta lopp som avd 1 och avd 8.
I tvåhästarslopp som detta är det regel att den sämre hästen med det bättre läget vinner över den bättre hästen med det sämre läget. 5:e-spåret visar dessutom överlägsna resultat för favoriters infriandechanser. Fördel 5 Perfectly Enough alltså. Han var oduglig senast med skor på, men man hade sparat hovarna för den här uppgiften. Vad som kan tala mot, är att stallets hästar generellt är överspelade och dåliga spelobjekt, samt att stallformen inte varit bra på hela året egentligen.
12 Disco AE får snudd på tipsettan på grund av det sistnämnda, men normalt ska det väga över för 5 trots allt. Hursomhelst är loppet låst på två.
Sammanfattningsvis en lättlöst omgång, man behöver inte ha mer än ett par tusen rader för att ha ”alla som kan vinna” på ramen. Även småspelaren rekommenderas att spela V8 den här gången. Nästa vecka blir det vanliga lopp igen, och jackpot!
/Jens Sjödén Mejl: [email protected] Jens Sjödén ger ut Statistikbibeln V75, samt även Solvallabibeln V86
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











