Bevakningen presenteras av
Statistikanalys: V86 - Solvalla
Jens Sjödén, författare till Statistikbibeln V75, bjuder här på en genomgång av ondagens V86-omgång på Solvalla.
Veckans vad-var-det-jag-sa: Favoriten i den avslutande V86-avdelningen var kraftigt överstreckad på de efter sju lopp kvarvarande systemen. 19.5 av 22.5 hade streck för Caddie Gallant, det gör 87%. ”På riktigt” var hästen streckad på 56% och hade alltså under-rensat rejält vid eventuell seger. Eftersom en skräll vann, var det istället ingen alls som hade åttan!
Någon ”riktig” skräll var det dock inte. Vinnaren Kalle Quivivra hade varit nos ifrån V86-seger två gånger i rad innan, och var en av endast två hästar i loppet som jag på förhand nämnde i analysen som motbud till favoriten. Det fanns bara två i loppet med spelvärde.
En riktig skräll var däremot Ninepoints Lucy som vann V86-4. Hon var streckad på 0.7% av systemen och blev den fjärde segrande nollprocentaren på V86-spelet, som omfattar 712 körda lopp.
Som jag tog upp för några veckor sedan: Man behöver ”bara” helgardera rätt lopp, så har man en realistisk möjlighet att bli ensam vinnare på V86. För en månad sedan vann fyra streckfavoriter och tre tredjehandare i en omgång, där Mr Looba Looba skrällde i det återstående loppet, streckad på 1.2%. Då hade heller ingen åtta rätt. Nu i onsdags segrade Dileva Käll, omgångens på förhand i särklass mest chansrika häst, så egentligen var det ”bara” en vanlig V75:a, med 25 öres radpris. Men en enda storskräll räckte för att ingen alls skulle sätta den rätta raden! V86-spelet har fantastisk potential för den som går in för det.
”De bästa spelen är en favorit mot en ickefavorit, folk gillar inte att spela på mittemellan-oddsen” skrev jag förra veckan, angående att det gången innan blivit en favorit-DD som betalat underodds. Och i onsdags bjöds man på ett skolexempel: Storfavoriten Dileva Käll mot skrällrankade Kalle Quivivra betalade 76.30 fastän dubbeln ”borde” gett 43.20, ett överodds på 77%! (Då har jag ändå tagit hänsyn till skillnaden i skatteavdrag mellan spelformerna Vinnare och DD). Helt klart är det på så sätt man ska spela DD för att plussa i längden.
Omsättningstappet landade för andra veckan i rad på 9%. Utebliven TV-sändning är säkert orsaken, på V75 har omsättningen börjat öka igen och dessa lopp fortsätter man ju (än så länge) att sända. Nu återstår att se hur det blir i dagens jackpotförstärkta omgång. Motsvarande omgång ifjol var också jackpotförstärkt och den omsatte knappt 21 miljoner. Man kan gissa att några spelare överger spelformen efter ikväll, då de kommer hem med en kupong och besviket upptäcker att de inte kan följa loppen i TV.
En vanlig omgång väljer 5-6% av spelarna V8-alternativet. En jackpotomgång som denna kan man förvänta sig minst 15%. Jag rekommenderar vanlig V86. Dels verkar dagens omgång ovanligt öppen, och som bekant kan man bli ensam vinnare på V86 även vid enkla utfall. Då är det ingen idé att spela V8, man kan inte få mer än hela potten.
Samtidigt är det de allra bästa spelarna som väljer V8-alternativet. Dessa är också de, som får allra flest rader med 6-7 rätt. Men de får alltså inte betalt för dessa! Deras rader räknas inte. Det betyder att även utdelningarna i 6-7-rättspotterna blir lite högre än normalt. Och om omgången blir så knepig som den ser ut – med frågetecken kring båda jättefavoriterna – kan det nog bli riktigt fina pengar i dessa vinstgrupper också idag. Att det blir femsiffrigt på ett par sjuor och ett gäng sexor är långt ifrån orimligt.
V86-1: Autostart, medeldistans, hög klass [sidan 39] 3 Sandrngham Hanover har vunnit 9/13 = 69% de gånger han kommit till ledningen, och 4/44 = 9% från andra positioner.
Under 2000-talet har det körts 93 sådana här lopp i aktuell klass på Solvalla. 43 av dessa har vunnits från ledningen, vilket gör 46%. Detta kan man välja att tolka som att det mest sannolika är att 3 Sandrngham Hanover förlorar loppet även om han når ledningen, men jag väljer att vända på resonemanget åt det positiva hållet: Det finns inte någon annan i loppet med i närheten så god segerchans. I skrivande stund är han bara streckad på 10% av systemen och är hela omgångens bästa speldrag.
10 Caddie Gallant har galopperat omotiverat i två av de tre senaste starterna, det är inte ett gott tecken. Det är överlag en ganska osäker häst med 4 galopper de 10 senaste. Tiondespåret visar sämst resultat av alla, med bara 2 segrar på 93 lopp. Alla fem streckfavoriter som haft det har bränt av.
De två mest framgångsrika spåren i sådana här lopp är 3 och 5 som båda segrat 14/93 = 15%.
V86-2: Autostart, kort distans, låg klass. Struken: 8. [sid 11-12] 2 Virvel tog sin första seger vid V86-starten för fyra starter sedan, övertygande från dödens. Det är också karriärens enda start över kort distans, över vilken hon alltså är obesegrad. Hon följde upp med en enkel seger i mycket tuffare konkurrens på V75, varefter hon startade i Finland och galopperade i mål med segern klar (mer pengar på kontot annars…).
I V75-finalen senast fick hon gå bakifrån och klarade även detta utmärkt bra, hon blev trea bakom tuffare hästar än de hon möter nu. Här kan hon vara fältets bästa häst. Hon har också en rimlig spetschans.
3 Robben Rob kommer från stall i extrem form och på det blir han förståeligt favorit. Näst sist var han överlägsen från ledningen. Senast släppte han ledningen och då blev han avhängd – av El Mago Pellini, som jag tror är Sveriges bästa fyraåring och hade vunnit Derbyt i söndags om han inte galopperat.
Det har körts 186 likadana lopp tidigare (på Solvalla, sedan år 2000). Hästar med spår 3 har favoritspelats 26 gånger och infriat 6, det gör 23% vilket kan jämföras med snittet för övriga favoriter, som ligger på 32%. Man kan tycka att underlaget är i minsta laget, men det här att tredjespåret är negativt ser man återkommande i 1640a-loppen. Det har ett favoritinfriandeindex kring 0.7, det reducerar alltså infriandemöjligheterna med 30% ungefär.
Spetsstriden blir avgörande, det kan vara så att favoriten – precis som Spelarna tror – är alldeles för snabb och kommer förbi den mer spelintressanta Virvel direkt. I så fall är det förstås överlägsen chans.
Det finns fler som vinner om de når ledningen. 6 New Approach har 6/6 från ledningen, men 1/9 = 11% från andra positioner. Starten avgör, och ju duktigare man är på att lösa spetsstrider, desto mer vinner man på spelet.
Travronden bjuder på intressant information, då man berättar att 1 Pirro Bi inte alls kunnat ta ledningen i de tre starter i Italien, där han startat från innerspår. Han galopperade i sverigedebuten, och även i senaste starten i Italien. Det kan röra sig om en osäker häst, och innerspåret är då inte bra. Laddas han för spets ökar galopprisken från en redan hög nivå och om han inte laddas finns risken att bli fast (och dessutom kanske han galopperar oavsett). Hästens chans är svårbedömd. Segern senast kommer man att minnas, för att alla tre platshästarna hade galopp på vägen. Motsvarande har aldrig hänt på V75 under spelets 20-åriga historia, och givetvis inte i något annat V86-lopp heller. Det måste vara det sämsta lopp som körts inom spelformen – snarlikt V86-4 den här veckan, men ännu sämre.
U-tipset är ändå att även 1 Pirro Bi vinner, om han lyckas hålla upp ledningen. 5 Kaiser Broline var överlägsen senast han startade över kort distans – från ledningen, även han är ett hett bud om han hittar dit igen.
Som strecken sitter på eftermiddagen, ligger spelvärdet i femtehandaren 2 Virvel, men man kan räkna med stora streckförändringar sista halvtimmen då de s k ”robotspelen” kommer in. Då har man också fått värmningsinformation kring det här loppet, och kanske kan man spara bort någon av de nämnda.
Det borde bli utdragen spetskörning här, eftersom ledningen är så viktig för så många. Men på Solvalla kör man snällt mot varandra, så det är inte u-tipset. Om det ändå blir, är såväl 10 som 11 bra nog att vinna. Även dessa vinner f ö från spets, de har bara så mycket mindre möjligheter att nå dit.
V86-3: Autostart, lång distans, mellanklass [sid 59-60] 3 Mellby Viking vann knappt före Tresor d’Inverne näst senast, efter att ha fått bestämma i ledningen, spelad till 16/10. Han travade dåligt sista biten och var väl egentligen inte speciellt bra. Att det blev galopp i starten efter då han lottats till krångelläge var väntat.
Nu blir han omgångens största favorit och sådana brukar som bekant infria på V86. Men formkurvan verkar gå åt fel håll, och i alla fall jag litar inte alls på han klarar att trava i hela 2 640 m.
Tredjespåret är ingen höjdare i sådana här lopp heller. Bara tio streckfavoriter har haft det, av dessa har två infriat. Mer anmärkningsvärt kanske att bara en enda av 115 ickefavoriter vunnit från tredjespåret – 8.7 promille! Den sammanlagda segerfrekvensen är alltså 3/125, 2% från spår 3, som faktiskt är allra sämst i 2640a-lopp. Sannolikt för att man startar just i tredjespår, och utvändiga löpningar är särskilt missgynnsamma över aktuell distans.
Grundchansen är annars hög för lopp av den här sorten: 45%. När favoriten kommer bort, vinner andrahandaren en gång på tre.
41% av de här loppen vinns från ledningen.
8 New York US blir ostreckad efter tre raka galopper. Men vid segern slog han sådana som Quid Pro Quo (3.9 milj), Mosaique Face (2.9 milj) och 8 Indigous (V86-5). Spelvärd trots tråkläget.
Vid 7 miljoner omsatt, ligger 73% av pengarna på favoriten. Chansen är inte ens i närheten, galet felspelat. Här måste man gå emot!
V86-4: Lopp med ett tillägg, medeldistans, hög mellanklass. Struken: 4. [sid 83-84] 15 Spiegelei bör ha omgångens bästa segerchans. Det är märkligt hur dåligt det här loppet blev; det är som ett P21-lopp där favoriten är enda ”riktiga hästen”. Han kommer dock från två raka galopper, och har galopperat i totalt 6 av 17 starter i karriären – det är det emot.
Springspår på tillägg är speciella förutsättningar. Det har körts massor av snarlika tilläggslopp över medeldistans på Solvalla tidigare, över 700 bara inom onsdagarnas streckspel de senaste åren. Bland dessa finner man ett favoritinfriande om 34% från spår 6 på tillägg, det är aningen över snittet. Det andra springspåret är mycket krångligare – bara 19% av favoriterna infriar från spår 7 på tilläggsvolten.
Generellt vinner favoriterna sällan vid aktuell proposition, de allra starkaste noterar så pass lite som 41%.
Kusken har infriat 11 av 28 favoritskap de senaste åren – 39%, genomsnittligt för spelformen.
Favoriten brukar inte vinna just i V86-4, eftersom ATG gärna placerar omgångens mest öppna lopp här. Här har favoriten segrat 20 gånger under de 89 V86:or som avgjorts: 22%. Övriga avdelningar snittar nästan det dubbla! Den här gången har man nog valt loppet, för att det är det enda 15-hästarsloppet (och man vill ha många spelbara kombinationer för triospelet).
V86-5: Autostart, medeldistans, 9-hästarslopp för 4-åriga i öppen klass [sidan 29] Statistiken visar en väldig dominans för vinnare rankade 1-2 i de här loppen och visst är det rimligt att ha det här som ett sparlopp med 7 Digital Ink och 6 Chelsea Boko. Den senare vann senast och är än så länge kullens etta. Med spår invändigt borde han rimligen bli favorit, men i skrivande stund är det tvärtom.
En majoritet av loppen vinns från ledningen – givetvis är det stor fördel för den som hittar dit. Även den lägre rankade 8 Indigious har chans om han når spets. Hittills 6/6 = 100% från ledningen, 3/13 = 23% från andra positioner… ”Alla” hästar visar det här mönstret, att det finns hästar som är ”bäst bakifrån” är en myt.
V86-6: Voltstart, medeldistans, 3-åriga i låg klass [sid 67-68] Sådana här lopp var vanliga 2000-2007, från den tiden finns en del statistik. Spåren 1 och 6 visar överlägsna resultat, tillsammans vinner de hälften av loppen. Säkert naturligtvis för att det är lätt att spetsa därifrån. Andelen spetsvinnare är normala 42%.
Favoritskapet blir omgångens svagaste. Generellt vinner svagfavoriter till 18% i sådana här lopp, de siffrorna gällde alltså 00-07. På V86 har ”dagens svagaste” vunnit fem gånger det senaste spelåret (52 omgångar) – knappt 10%.
Loppet är öppet, men det finns i alla fall en klar tipsetta i andrahandaren, den obesegrade 4 Nikka Broline.
För övrigt noteras att tre av de fyra mest streckade är ston. Helt rätt – ston utvecklas tidigare. Det märks särskilt bland tvååringarna, men också bland så här orutinerade treåringar (ingen har gjort mer än sex starter).
V86-7: Autostart, medeldistans, 3-åringslopp för ston i öppen klass [sid 50-51] 2 d’One är en snackhäst. Hon köptes ostartad för stora pengar och båda föräldrarna är världsrekordinnehavare. Snackhästar är överlag dåliga spelobjekt. Ofta vinner de inte alls, och de som vinner gör det till bottenodds. Per definiton är de stenhårt påpassade.
Favoriten, omgångens näst största, inledde fint med fyra raka, men sedan hårdnade motståndet och det har gått sämre. En seger till har det blivit, över kort distans spelad till 19/10. Senast gjorde hon sin hittills svagaste prestation och att distansen är längre nu är rimligen missgynnsamt för henne.
Visst kan favoriten vinna detta, statistiken ger henne rimliga chanser, men som spelobjekt är hon inte bra. 60% av insatspengarna ligger på henne, då omsättningen är 7 miljoner. Helt galet!
Skrällrisken är samtidigt liten. I 9/10 av de här loppen återfinns vinnaren bland rank 1-5 på strecken.
Sjätterankade vinner 5% av loppen. På den platsen återfinns 3 Katla Celeber, med endast 2% av insatserna på sig. Hon var jättebra senast och kan nå ledningen igen. Innan segern två raka galopper, innan det åter en enkel spetsseger – från spår 8… Klart streckvärd hon också (bör rentav tippas etta?), men övriga, rank 7-12, försummas.
V86-8: Autostart, medeldistans, 3-åringslopp öppen klass. Struken: 8. [sid 50-51] Normalt har 3 Final Oak en god favoritchans, favoriter i spets förlorar sällan. Men senast, då han stod för sitt livs bästa prestation, tävlade han barfota och nu ska han gå med skor. Näst sist var han också, som tvåa, bättre än tidigare. Då var det första jänkarvagn – även den lämnas åt sidan nu. Risken finns att favoriten nu är mycket sämre än tidigare. Eller så har han helt enkelt utvecklats och blivit så mycket bättre, även i vanlig sulky och med skor på hovarna. Det vet vi ikväll.
Generellt ska man inte spika favoriten i sista, det gör nämligen alla andra. Vinner 3 Final Oak, kanske V86-värdet inte ökar en krona. Om däremot någon annan vinner, kan det bli som förra veckan, att inte ett enda system överlever. Så galet spelar V86-lirarna!
Örjanspråket är inte det lättaste, men om jag tolkat det rätt låter det som garantivinst med andrahandaren 6 Ruhuna Tea. Kanske spetsar rentav? Tipsetta i alla fall.
Statistiken är snarlik den för föregående lopp, men hingstavdelningen är generellt lättare med lägre skrällrisk. Förlorar favoriten hittar man vinnaren rankad 2-3 (tyvärr – kunde man inte lagt något annat lopp sist…).
/Jens Sjödén Mejl: [email protected] Jens Sjödén ger ut Statistikbibeln V75, samt även Solvallabibeln V86.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












