Travnet
ANNONS

Sprintermästaren ny hos Stig H Johansson

Skribent

Publicerad kl 09.46, 09 december 2015

av Daniel Olsson

ANNONS
Breeders Course

Stig H Johansson har fått ett spännande nyförvärv till stallet. Det är fjolårets vinnare av Sprintermästaren Happy Days som ansluter.

Stig H Johansson hemsida meddelar man att i dagarna har ett högintressant tillskott anlänt till Solvallatränaren. Det är femårige valacken Happy Days, som i fjol segrade i Sprintermästaren.

[caption id="attachment_49130" align="alignright" width="175" caption="Stig H. Foto: ALN"][/caption]

Dream Vacation-sonen har tidigare tränats av Michael Lönborg, som vid årsskiftet lämnar Jägersro för att flytta tillbaka till Danmark.

Happy Days skadades i ett gaffelband efter en semifinal till Breeders Crown i oktober förra året och har inte gjort någon start under 2015. Totalt har femåringen vunnit 8 av sina 15 lopp och ståtar med drygt 1,2 miljoner kronor på kontot.

Happy Days
ANNONS
Nästa artikel