Bevakningen presenteras av
Spelexpertens succé - 5,5 miljoner till andelsspelare
Många Solvallabesökare skänker nog spelexperten Anders Malmrot en tacksamhetens tanke i dag. Under onsdagen ordnande han en supervinst på andelsspel till V86.
De andelsspel som spelexperten Anders Malmrot komponerat till Solvallas V86-omgång under onsdagen förvandlades till total succé.
Av de totalt sålda 288 systemen, till en kostnad av 100 kronor, förvandlades till en sammanlagd vinst på 5,5 miljoner!
De lyckliga andelsspelarna kunde således hämta ut 19 019 kronor var.
Åtta rätt betalade 218 912 kronor och det var sammanlagt 51 rätta system i landet. Av dessa stod alltså Malmrots andelsspel av 18, vilket är drygt en tredjedel.
Se Solvallas klipp där den sista V86-avdelningen ”jobbas in” på Valla Krog!
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











