Omgången: Topploppen fortsätter att avlösa varandra på Skaraslätten den här helgen, söndagen inget undantag. Stochampionatet är givetvis russinet i kakan, men bra klass rakt av och det ser intressant ut även spelmässigt. Starkt singelstreck i form av 3 Ivar Sånna (V75-4), som ska visa vägen. Precis som hela helgen i Skara är väderrapporten dessutom lovande med sol och snabb och fin bana.

Bästa spiken: 3 Ivar Sånna (V75-4)

Bästa låset: 2 My Golden (V75-2) & 7 Berlock (V75-2)

Dubbelspiken: 6 Nalda Nof (V75-6)

V75-förslag: V75-1: 1,3,4,6,7,9,10,11 (5-8 ) V75-2: 2,7 (1-4) V75-3: 2,3,9 (10-11) V75-4: 3 Ivar Sånna (6-2) V75-5: 1,7,10,11 (3-9) V75-6: 2,4,5,6,7,10 (1-3) V75-7: 1,5,6,8,11 (4-2) 8 x 2 x 3 x 1 x 4 x 6 x 5 = 2880 kronor. (Enbart spel för 7 rätt)

Dubbeltipset:

Spelförslag 1: DD-1: 6 Nalda Nof DD-2: 5,6 2 rader x 300 kronor.

Spelförslag 2: DD-1: 6 Nalda Nof DD-2: 1,8,11 3 rader x 150 kronor.

V75-1:

RANKING: A: 7-1-11 B: 9-6-4-3-10 C: 5-8-2

Spetsanalysen: 1 Macho Gossip tävlade med öppet huvudlag senast och var chanslös på spets från innerspår den gången, den här gången blir det dock helstängt huvudlag på och då räknar jag kallt med att han är startsnabb nog för att hålla ut de övriga den första biten.

Loppanalysen: 1 Macho Gossip var chanslös att försvara innerspåret senast, men tävlade med öppet huvudlag den gången. Den här gången blir det helstängt huvudlag på, han riskerar att bli lite vass under vägen med helstängt, men han lär knappast bomma tät med den utrustningen och väl i ledningen måste han räknas tidigt. Han höll starkt utvändigt ledaren senast och håller han sig bara relativt lugn, är han svår att knäcka.

Jag väljer dock att ge tipset i loppet till grundkapabla 7 Angelo, han har fått två lopp i kroppen i regi Åke Svanstedt och bör närma sig den absoluta formen. Var bara hygglig senast, men jag räknar som sagt med en vassare insats den här gången och då duger han normalt långt. Rapporterna från stallet är goda.

11 Democrat har visat toppform på slutet och minst sagt hittat stilen på allvar i regi Cattis Lundström, näst senast höll han starkt från ledningen över medeldistans och senast räckte det hela vägen från samma position, över korta häcken. Helt andra förutsättningar den här gången, men med tanke på intrycket hos Lundström måste han räknas tidigt.

Den nämnda trion får bilda min A-grupp i loppet, men bakom dom känns loppet både öppet och lurigt och jag garderar friskt. Macho Gossip kan bli för varm framme i tät med helstängt huvudlag och då blir upploppet långt, Angelo var trots allt bara hygglig senast, och Democrat gör sina bästa lopp från tätposition.

9 Politiken är en häst jag gillar, förutsättningarna den här gången behöver inte vara helt fel. Han ska kunna få ett fint lopp härifrån, och då spurtar han vasst till slut. Given. Given är också duon 6 B.W.L.Champion och 4 Classic Son, B.W.L.Champion har utvecklats i år och kan speeda vasst med rätt resa, och Flemming Jensen visade ju upp sina hästar i fantastiskt bra skick under lördagen.

Streck också för 10 Crown´s Banker som slog nytt bankrekord senast i Norge och var fin, samt 3 Capello Bob som visserligen var sämre senast men som har kunnandet i sig och han bör dessutom hamna vettigt på det direkt frå start då han är startsnabb.

V75-2:

RANKING: A: 2-7 B: 1-4-5-11-10 C: 3-9-8-6-12

Spetsanalysen: 3 Feedup kan öppna snabbt från start och är den troliga ledaren inledningsvis, Örjan Kihlström lär dock knappast vara intresserad av att svara mot detta motstånd och jag räknar med att en offensiv Kajsa Frick bakom 2 My Golden tidigt ska kunna sitta i tätposition.

Loppanalysen: 2 My Golden har haft stolpe ut egentligen hela säsongen, det här handlar om ett mycket kapabelt sto i grund och botten som jag alltid haft ett gott öga till. My Golden är betydligt bättre än vad resultatraden visar och får hon till det fullt ut, vinner hon loppet. Kajsa Frick lär säkerligen från fint utgångsläge vara offensiv tämligen omgående från start, då är det bra chans på tidig ledning och i den positionen har jag svårt att se henne förlora det här loppet. Jag känner väldigt mycket för My Golden, och var länge inne på att spika.

Jag väljer dock att dubbla lappen med spurstarka 7 Berlock, hon spurtar bra mest varje gång och vid minsta klaff under vägen blir hon svår att stå emot över Axevallas långa upplopp. Hon duger gott i det här gänget, och det känns rätt att dubbla med henne.

V75-3:

RANKING: A: 2-9-3 B: 10-11-4-12-1 C: 6-7-8-5

Spetsanalysen: 1 Zizou Limburgia kan öppna snabbt och blir svår att ta en längd på från start, körsven Åke Svanstedt lär dock nöja sig med rygg på 2 Dakadak som tidigt lär få överta. Räkna med att Adrian Kolgjini provar med 3 October Kronos, men denne får svårt att ta en längd på Dakadak sida vid sida.

Loppanalysen: 2 Dakadak ska ses med bra chans på tidig ledning från fint utgångsläge och väl i tät blir han svårslagen, han orkade inte stå pall upploppet ned senast men hade varit ifrån ett tag inför den starten och lär vara vassare till detta lopp. Normalt leder han loppet från start till mål, framför allt då Flemming Jensens hästar visade toppform under lördagen.

Jag var ett tag inne på att singla Dakadak, men då det finns en viss risk att Adrian kör alldeles för tufft utvändigt med 3 October Kronos väljer jag att gardera. 9 Attrape Moi har sätt fin ut i de senaste starterna och har ett intressant utgångsläge, med rygg på startsnabba konkurrenter. Blir det allt för tufft tempo på loppet, bör han tillsammans med Erik Adielsson blåsa till dom till slut. Jag streckar honom, samt 3 October Kronos.

V75-4:

RANKING: A: 3 B: 6-2-7 C: 1-4-5

Spetsanalysen: 1 Rufoli Lung, 2 Don´tplaywithme och 7 Mad Neo kan alla öppna kvickt, min givna spetsfavorit är ändå 2 Don´tplaywithme som är riktigt kvick vid laddning.

Loppanalysen: Omgångens bästa singelstreck tycker jag 3 Ivar Sånna är, den här biffen borde körsven Jorma Kontio greja tillsammans med Jan Hellstedts treåring. Ivar Sånna har gjort det väldigt bra i tuffast möjligast motstånd på slutet och den här gången ställs han mot billigare konkurrenter, litet fält lär dessutom gynna honom duktigt.

Ivar Sånna kan inte vara med och köra från start, i det lilla fältet bör han dock hamna hyggligt på det ändå och sedan räknar jag med att han kliver runt det här gänget. Det saknas givetvis inte motstånd och Kolgjinis 6 Nochebuena Face är ingen bluff, men Ivar Sånna är stark och tuff och har hårdhet från tuffare gäng än detta. Avslutar han bara som han gjort mot Rolling Stones och "grabbarna", vinner han det här loppet.

V75-5:

RANKING: 7 B: 11-10-1-3-9-5-4-6-15-14 C: 8-13-12-2

Spetsanalysen: 1 Linslusen A.U. och 3 Lucky Luke Zenz, där jag är helt inne på att Svanstedts travare är snabb nog för att hålla upp innerspåret.

Loppanalysen: Som bekant känner jag väldigt mycket för Reijo Liljendahls hästar och 7 Alfaz del Pi står normalt inför en passande uppgift, han har alldeles för lite pengar på sig i förhållande till kapacitet och det är mycket möjligt att han bara blåser ned det här gänget under slutrundan. Han visade lite av sitt kunnande, vid seger i försök till Sprintermästaren. Det finns dock en viss risk att de värsta motbuden till honom hamnar före honom direkt från start och att han tvingas till ett tufft slutvarv ute i spåren, därför garderar jag. Han är dock given som ensan A-häst.

11 It´s Amazing visade från springspår senast i Lindesberg att han kan öppna snabbt, den gången satt han tidigt i ledningen och vann sedan enkelt. Jag tror inte att han tidigt får överta ledningen den här gången, men han bör per omgående hamna vettigt till om han öppnar som senast och sedan är han given. Han har styrkan som sin främsta vapen.

10 Mercery Broline har inte fått till det i de senaste starterna, men är inte så tokig och ska tas på allvar i det här loppet. Valacken är spurtstark och får han en bra resa under slutrundan, exempelvis i rygg på Alfaz del Pi eller It´s Amazing, bör spurten bita bra över upploppet. Tidig.

Jag streckar sedan också min spetsfavorit i loppet, nämligen 1 Linslusen A.U. Han är väldigt kvick från start och bör normalt inte ha några som helst problem med att svara upp innerspåret, då det sedan låter positivt från stallet är jag inte främmande för att Svanstedt gasar hela vägen och då kan han bli tuff att plocka tillägg på, trots att det handlar om comeback.

V75-6:

RANKING: A: 6 B: 2-4-5-10-7-1-3-9 C: 11-12-8

Spetsanalysen: 2 Oliva Lavec är väldigt kvick vid laddning och då Flemming Jensen avancerar att det är ledningen som gäller, kan vi räkna med full sula från start och då är hon från detta utgångsläge min spetsfavorit i loppet.

Loppanalysen: 2 Olivia Lavec är en häst som alltid har lovat väldigt mycket, och hon har vid flertalet tillfällen visat prov på sitt kunnande. Hon har dock varvat bra insatser, med dåliga, och ibland har hon uppträtt väldigt märkligt och stannat i ingången till upploppet, trots att hon sätt fin ut. Sedan hon kom till Flemming Jensen har hon dock sätt allt bättre ut, och intrycket på henne senast vid seger var vasst. Hon är väldigt kvick från start och är med dessa förutsättningar min givna spetsfavorit i loppet, men hon lär knappast få sitta och bestämma som hon vill då det är flera tuffingar med i loppet som kräver tempo och då kan det bli långt hem.

Jag har faktiskt bra känsla för 6 Nalda Nof den här gången, blir det bara någorlunda tempo på loppet är jag övertygad om att hon blir svår att stå emot över Axevallas långa upplopp. Från stall Marcus Lindgren låter man mycket nöjda med henne för dagen, och intrycket på henne senast var vasst. Jag spelar med henne på Dubbeltipset, då jag får bra betalt. Det känns som om förutsättningarna den här gången, talar till hennes fördel.

På V75-lappen garderar jag dock friskt, och given är givetvis 4 Tamla Celeber. Hon svek senast under Elitloppshelgen och har inte startat sedan dess och det finns givetvis stora frågetecken kring henne. Efter senast har man dock lagt om träningen på henne och svarar hon bra på det, måste hon räknas tidigt.

Streck också för 5 True Advantage som är stark och tuff och tål att gå i bra tempo hela vägen, för 7 Global Midnight som jag tycker har bäst chans av Svanstedts, samt för 10 Drillbit Ås som suttit fast med krafter kvar i de senaste starterna och sätt fin ut.

V75-7:

RANKING: A: 6-5 B: 8-1-11-4-2-3 C: 9-12-10

Spetsanalysen: 2 Youana, 3 Kaisi Southwind och 6 Fascination om ledningen, där jag tror 3 Kaisi Southwind är den som är kvickast den första biten. Åke Lindblom har på förhand meddelat att han vill prova Kaisi Southwind i ledningen, men det troliga är ändå att Johnny Takter tidigt trycker sig till tät med Fascination.

Loppanalysen: 6 Fascination såg helfin ut vid seger i sitt försök senast och är hästen att slå, som jag läser loppet bör hon tidigt kunna trycka sig till ledningen och väl i den positionen blir hon givetvis svårslagen. Hon har varit Drottningen i kullen så här långt, och kan så mycket väl vara även efter Stochampionatet. Hon är stark och tuff, och den aktuella distansen ser jag bara som en fördel för henne.

Fascination låter det väldigt bra på från tränare Lars I Nilsson och för mig är det inget snack om att hon ska ha tipset i loppet, det finns dock trots allt ett par uppstickare som är på väg uppåt och då Fascination kan få jobba för att komma till tät kan det bli långt hem. Det finns också risk att hon inte alls hittar tät, och då är hon sårbar. Jag garderar.

5 Mousse är verkligen på väg uppåt, jag tycker hon ser allt bättre och allt finare ut och stämmer det någorlunda för henne under vägen måste hon räknas tidigt. Mousse körs av de större loppens mästare Örjan Kihlström, och är heller inte speciellt loppberoende.

Jag provar också att spela med tre, mindre betrodda hästar. 8 Your Highness vet vi inte ännu hur bra hon är, egentligen. Hemmatränaren Ulf Stenströmers travare ska den här gången dessutom tävla barfota runt om, och det blir intessant att se. Streckar också 1 Rica Neo som tidigare inte räckt mot dom bästa i kullen, men som såg väldigt fin ut vid seger senast, samt 11 Monas Invercote som är en härdad dam och som jag är övertygad om kommer flyga lågt till slut.

Tipsredaktör: Christoffer Wickman

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;