Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Söndag - V64-tips Mantorp

V64 på Mantorp denna söndag och vi kan räkna med en temperatur runt nollstrecket. De tre första avdelningarna har inte lockat fulla fält, vilket är lite synd. Jag tycker mig ha hittat en bra bank i omgången som dock kräver barfota runt om. Troligt att det blir optimal balans men värt att kolla om man tänkt spika.

Spiken: Avd 3 nr 9 Comeonhill som jag räknar med går barfota runt om idag och på den balansen har hästen gjort två riktigt bra lopp på slutet. Bra chans med lite klaff även om jag är lite rädd att Che Boko kan få bestämma i spets och slinka undan till slut.

En-av-två-utgångarna: Avd 1 nr 4 Charlie Sisu som har toppchans köra till spets och stanna där hela vägen om inte Jorma Kontio svarar med Geting Sånna som troligen är snabbast första biten. Avd 5 nr 1 Scarlet Tabac som med ett lopp i kroppen också har chans spåra hela vägen men hästen går även bra bakifrån.

V64 – System 1: 1,6,7,8 (res 3-2) 1,2,3,6 (res 5-4) 9 Comeonhill (res 1-5) 7,8,9,12,13,14 (res 1-6) 1 Scarlet Tabac (res 10-12) 1,2,3,5,6,7,8,10,11,15 (res 9-14) 960 rader/kronor

V64 – System 2: 4 Charlie Sisu (res 6-7) 1,2,3,6 (res 5-4) 9 Comeonhill (res 1-5) 7,8,9,12,13,14 (res 1-6) 1,4,6,10,12 (res 3-2) 1,2,3,5,6,7,8,10,11,15 (res 9-14) 1200 rader/kronor

Dubbelförslaget: 1 / 1,2,3,7,8,9,10,11,15 – 100 kr Totalt 900 kronor

Tipsredaktör: Per-Arne Corell

V64-1: A: 4 B: 6-7-1-8-3  C: 2-5

Spetsanalys: Gäller räkna ut hur Jorma Kontio tänker. Jorma körde Geting Sånna från innerspår i ett klass I-försök på Åby i september och det blev enkelt spets. Geting Sånna gav senast upp helt från ledningen och med ett stort ? för formen kan man tycka det givet att släppa till spelfavoriten(?) men jag är inte säker. Jorma Kontio vann lopp från spets med Geting Sånna i somras och även ett klass II-försök över lång distans på Axevalla. Som ganska hårt streckad finns chansen att Jorma trots allt provar i spets även om mitt troligaste scenario är att Charlie Sisu får överta.

Loppanalys: Om 4 Charlie Sisu släpps till spets är troligen loppet över. Från ledningen gör femåringen sina bästa lopp och klart svårpasserad. Troligen får man överta från Geting Sånna men jag vågar inte lita helt på att Jorma Kontio släpper ifrån sig taktpinnen. Visste jag att Jorma var inne på att släppa skulle jag spika Charlie Sisu rakt ut. 6 Fisher King verkar ha stabiliserat sig lite på äldre dagar och gjorde det bra utvändigt ledaren senast. Gynnas av ett litet fält och kan gå runt allt. 7 Cloria Victis återkom efter Frankrikevistelse och fastnade med krafter kvar i ett Silverförsök på Jägersro senast. Valacken såg fin ut men det är också som fastlåst hästen kanske ser som allra bäst ut, det där riktiga tigerhjärtat saknas nämligen. Ändå rätt gäng nu och visst kan Cloria Victis mycket väl spurta ner allt, speciellt om Charlie Sisu skulle få mothugg i spetskörningen. Något tigerhjärta har inte heller 1 Geting Sånna, dock ett riktigt bra läge. Frågetecken dock för formen då Geting Sånna gav upp helt i spets senast. Hästen vann annars ett klass II-försök på Axevalla på lång distans i somras när Getingen snyggt plockade ner Uranium till slut.

V64-2: A: 6-1-2-3  B: 5-4-8  C: 7

Spetsanalys: Svårbedömd spetsstrid. Landers Power, Obama Gel, Rehn Sisu, Red Chili Leaf är alla snabba ut men kanske är det ändå troligast att Björn Goop ”gungar” sig till spets efter en bit med Middle East. Men stall Selin har två snabba hästar innanför Björn så…

Loppanalys: 6 Middle East inledde med två raka i regi Kari Lähdekorpi men var senast chanslös i V75. Det var dock inget fel på insatsen, det blev bara en omöjlig uppgift från kön. Hästen får tipset men med flera startsnabba innanför finns det en strulrisk om svar. 1 Landers Power har ett intressant läge och kan vinna med klaff. Galopp i samma V75-lopp som Middle East var med i senast. 2 Obama Gel har fart för vinst men ? för formen. 3 Prince Elliot har form och Erik Svensson låter uppåt. Bra insats i V75-senast bakom O´Malley´s Tös även om det löste sig perfekt.

V64-3 A: 9 B: 1-5-8-3  C: 4-6-2-7  

Spetsanalys: Che Boko har haft innerspår bakom bilen två gånger förut och spetsat bägge. Toppchans att Che Boko håller upp innerspåret även här.

Loppanalys: Tyskimporten 9 Comeonhill ser ut som en riktig häst och har gjort tre Sverige-starter. Två riktigt bra prestationer barfota runt om, samt en sämre insats med skor. Om barfota runt om idag, som är det troliga, så är det en riktigt bra vinstchans. 1 Che Boko har en jättechans sitta i spets och kommer säkerligen leda länge. Hästen var med i ett Kriteriekval i höstas. Har gått med skor de två senaste men lättas kanske idag? Jag tror att någon av nämna duo tar hem det här fyraåringsloppet.

V64-4: A: 13-8-14  B: 9-12-7-1-6-2 C: 10-15-11-3-4   

Spetsanalys:  Ganska jämnt skägg mellan innerspårets Zlatan C.K. samt The Smoking King och Västerbo Mugger. Hur ”kuskarna” sköter sig för dagen avgör. Kanske ändå störst chans att Thomas Jonsson får till det från innerspåret med Zlatan C.K.

Loppanalys: Ett ganska öppet lopp eftersom det inte låter helt optimalt på favoriten 13 Come Back som annars var kanonbra vid segern senast. Tips men skor idag och halvlågt från stallhåll. 8 Erwin Ale har fart för seger men är komplicerad och galoppen ligger alltid nära. Fullt godkänd från spets senast efter bra tempo och en hygglig vinstchans om han skulle klara sig runt hela vägen. 14 Hamras Pirat gör det bra och har chans gå runt allt med lite klaff. 9 Celebrity Marke är inte så tokig och får Jorma Kontio i jollen idag, Jorma som vunnit med hästen förut. 12 Falke As löper jämnt och bra och dyker troligen upp där framme idag också. 7 Västerbo Mugger kommer från formstall och kan öppna bra.

V64-5: A: 1-10-12  B: 4-6-3-2-9-11  C: 7-8-5

Spetsstriden: Delmonica Sund är nog startsnabbast i gänget men sida vid sida hoppas jag på att Scarlet Tabac kan försvara sitt innerspår.

Loppanalys: 1 Scarlet Tabac har ett helintressant läge och lyckas Johan Untersteiner svara ut Delmonica Sund tror jag på en hygglig chans till spets och slut men även bakifrån finns chansen. Scarlet Knight-dottern galopperade i årsdebuten nyligen men fick i alla fall en genomkörare utan att tömmas helt. 10 Denco´s Queenkilab har kapacitet för seger. Skor senast men troligen barfota runt om idag. Kuskändrad till Tony Wallin. Chans. 12 Divine Razz har gjort allt rätt på slutet och kontrade till sig segern på V75 senast. Dock – tolftespår idag och med ”bara” 40 lax i första kanske stoet får ett snällt lopp och då kan det bli svårt vinna. 4 Save The Earth har kapacitet för seger och 6 Catchee Town löper jämnt och bra.

V64-6: A: - B: 5-11-7-6-10-3-1-15-8-2-9  C: 14-13-4

Spetsanalys: Aloxe öppnar bra från innern men spetsfavorit är ändå Starfirefinnfemfel från sitt sjättespår med Björn Goop i vagnen.

Loppanalys: Dagens öppnaste lopp och bästa spelvärdet tror jag ligger på lågstreckade hästar i B-gruppen. Lite tveksam dagsstatus på favoriten 5 Scoot To Score. Efter att ha imponerat på Eskils så vann hästen ett DD-lopp på Solvalla näst senast. Dock – Scoot To Score fick då ett perfekt lopp och jag trodde att det bara skulle smälla till över upploppet. Fyraåringen vann säkert, dock hade jag väntat mig lite mer. Och senast vek Scoot To Score ner sig enkelt i ett V75-lopp på Åby. Känns alltså som helt fel lutning på formkurvan men i ett öppet lopp ger jag ändå hästen tipsnicken på grundkapacitet även om spelvärdet är dåligt. Loppet är galet öppet och det är bara att strecka på men 11 Liss Liberte är i alla fall en formhäst. Om man vänder på det - en trio tror jag får svårt; 4 Scarlet Mack, 13 Rocky Composite samt 14 Crazy In Love.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;