Travnet
Travnet+

Solberg: "Jag är inte oroad för BBS Sugarlight"

ANNONS
Breeders Course

Copenhagen Cup blev ett fiasko för B.B.S. Sugarlight. Men någon större oro har inte tränaren Fredrik Solberg inför de kommande starten i Elitloppet.

B.B.S. Sugarlight var strålande fin när han vann Olympiatravet, fick en inbjudan till Elitloppet och har sedan dess räknats som en av favoriterna till slutsegern.

[caption id="attachment_41775" align="alignright" width="175" caption="Succén i Olympiatravet förbyttes till galopp i Copenhagen Cup. Foto: ALN"][/caption]

Men när den populäre norrmannen skulle genrepa i söndagens Copenhagen Cup förvandlades utropstecknen i stället till frågetecken. Sexåringen galopperade bort sina chanser redan i den första kurvan.

– Det här var inget roligt genrep såklart. Jag har inte känt honom sådan här tidigare och jag tror det är något som stör honom, sa kusken Peter Untersteiner till ATG Live efter loppet.

Men tränaren Fredrik Solberg är inte särskilt oroad och menar att det var banan och underlaget som orsakade hästens plattfall.

– På långsidorna flöt travet helt perfekt, det var i svängarna han hade problem. Han hade inte det när han startade på Lunden i fjol, men han har fått ett lite större steg över vintern och fått en lite annan teknik. Dessutom var banan mycket hårdare i går, bakhovarna börjar nog att bli lite slitna, vi ska plasta dem till Elitloppet, säger Solberg till tgn.no och avslutar:

– Vi kollar upp honom i morgon (tisdag) för säkerhets skull och är det några småproblem så kan vi fixa det, men jag är inte oroad.

B.B.S. Sugarlight är en av dem i dagsläget åtta klara hästarna för Elitloppet som körs om lite mindre än tre veckor, den 31 maj.

Läs även: Grymma världsrekordet - Robert Bi vann på 1.10 blankt

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel