Bevakningen presenteras av
Solberg får drömchansen – åtta styrningar
Tom Erik Solberg får en minst sagt spännande uppgift under tisdagens stora Derbykväll på Jägersro. Den norske toppkusken hoppar in bakom hela åtta hästar åt succétränaren Maria Törnqvist när biljetterna till Svenskt Travderby och Derbystoet ska fördelas.
Normalt är det sambon Dwight Pieters som kör Maria Törnqvists hästar, men då han är avstängd behövdes en ersättare. Valet föll på rutinerade Tom Erik Solberg.
– Jag fick en telefon med frågan om jag ville köra, och det ville jag självklart. Det är en spännande uppgift, säger Solberg till TGN.
Och det handlar inte om någon enstaka styrning. Solberg får förtroendet bakom åtta av Törnqvists hästar under kvalkvällen.
I uttagningsloppen till Derbystoet kör han Showtime Zon, Slipstream Zon, Eye To Eye och Popup Pellini.
När Derbyhästarna gör upp om finalplatserna sitter Solberg bakom Merlin Mearas, Unicum, Zehir och Kosing.
Förutsättningarna är stenhårda. Sex uttagningslopp körs i respektive klass och endast de två främsta från varje försök går vidare till final.
För Solberg väntar därmed en ovanligt stor möjlighet på svensk mark – med åtta chanser att hjälpa ett av landets hetaste stall hela vägen till Derbyhelgen.
Skriven av
Tobias Liljendahl är medarbetare och spelexpert på Travnet. Efternamnet känns så klart igen hos sonen till Reijo Liljendahl, som är uppväxt inom högsta eliten i travet. Han kommer bevaka nyheter, analysera loppen och ge initierad spelinformation.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












