Travnet
ANNONS
Amundsen

"Snygg som en tavla" – men Redén avslutar

Skribent

Publicerad kl 17.42, 21 mars 2025

av Redaktionen Travnet

ANNONS
Breeders Course

Efter tävlingarna i Örebro på torsdagskvällen kom beskedet: Daniel Redén väljer att ta Amundsen ur träning. Den vackre hingsten, med toppstam och höga förväntningar, får avsluta tävlingskarriären efter sex starter.

Amundsen såg ut att kunna bli något extra. Hingsten, som är undan dubbelmiljonärskan Indoor Voices, såldes för 500 000 kronor på Solvalla Yearling Sales 2022 och har varit ett av stall Redéns intressanta framtidsnamn.

Men nu är tävlingskarriären över – efter bara sex starter. Resultatet: två andraplatser och en känsla som inte går att bortse från.

– Vad hände egentligen igår? Dels var inte banan på Örebro till hästarnas fördel, men vi måste även tänka ett steg längre ibland, skriver Daniel Redén på sin blogg.

Redén beskriver Amundsen som en häst med både utstrålning och talang.

– Amundsen, en fantastiskt fin häst, snygg som en tavla, ett fint trav, men något säger – eller han försöker säga – att det är något som är galet inombords.

Beslutet är därför tydligt.

– Jag måste lyssna innan något allvarligt sker. Han får avsluta sin tävlingskarriär och bli sällskapshäst.

ANNONS
Nästa artikel