Travnet
ANNONS
(137032) Robert Bergh mål 3 (1)

Krtierie-vinnaren Power väntas göra comeback inom kort. Foto: Martin Langels, ALN

Power mot årsdebut

Skribent

Publicerad kl 10.18, 18 mars 2020

av Daniel Olsson

ANNONS
Breeders Course

Kung i Kriteriet och fem miljoner rikare. Treåringssäsongen var en riktig höjdare för Power. Nu aviserar tränaren en snar comeback för kullstjärnan.

Vem som var högsta hönset bland landets treåringar i fjol var nog de flesta eniga om. Power vann 9 av sina 15 lopp förra året, var bäst när det gällde som mest – och tog hem bucklan i Kriteriet. Därför har förstås Googoo Gaagaa-sonen höga förväntningar på sig inför årets säsong. Power, som inte startat sedan missen i Breeders Crown i november – är snart tillbaka.

Årsdebut på Jägersro är planen

- Han var ju rejält sjuk i samband med Breeders Crown, men vi kunde komma igång med honom igen i januari. Han har fått mycket träning, mycket backträning och han ser väldigt fin ut, säger Robert Bergh i en intervju med Kanal 75.

Årsdebuten hägrar för Power. Tränaren menar att planen är att göra årsdebut om drygt två veckor; Derby Trial som körs på Jägersro den 4 april är tänkt som hästens comeback. Den stora målsättningen för säsongen är dock att göra ett nytt besök på Skånebanan – fem månader senare.

  • Det är Kungapokalen som man går och tänker på nu men sedan är det faktiskt en lucka innan hösten så det är inget speciellt vi funderar på före det. Det är Derbyt som gäller och sedan förhoppningsvis också Europaderbyt.

På tisdagen gick Power ett banjobb inne på Åbytravet. 1.21/2600 meter med 1.17-tempo sista varvet. Något som Mölndals-banan fångade upp på Twitter:

Power Robert Bergh
ANNONS
Nästa artikel