Just nu:
16.58 Lätt för Féerie Wood i Prix Ténor de Baune
16.08 Guldet till Gu d’Héripré
11.19 Kim, Dwight och Victor är årets Stig H-stipendiater
18.57 Very Kronos – på målfoto
16.18 Femte raka för Allaires löfte
15.24 Djuse försvarade titeln
14.58 Vincennes: Illusive Artist övertygade på fin segertid
22.29 Solvalla 26 december: Gott om plus på bästa speldraget!
13.03 Umåker 25 december: Julen fortsätter med ett par Dunder-vinnare
12.20 Så körs Critérium Continental

Debut för ny tränare och första starten för året. Sexårige Democrat glänste som en juvel på Solvalla då han noterade årsbästat 1.11,5.

Sexårige Pearsall Hanover-valacken Democrat stod för en härlig insats direkt i den första V86-avdelningen på Solvalla under onsdagen. Han segrade på landets snabbaste vinnartid hittills i år: 1.11,5a över 1640 meter.

Democrat, som här gjorde första starten i regi Catarina Lundström (innan Kari Lähdekorpi), styrdes av Per Lennartsson och det bar av till ledningen direkt. Men efter ett första halvvarv efter 10,9 lämnades rodret över till jättefavoriten Digital Darling.

Denna fortsatt sedan på 11,3 över kilometern och när fältet styrde in på upploppet uppenbarade sig luckan från vinnarhålet för Democrat. Valacken kopplade direkt greppet om Digital Darling som svarade med en galopp som därmed grusade andraplatsen.

Democrat å sin sida gick ifrån till enkel seger på toppfina 1.11,5, en sänkning med det personliga rekordet med en hel sekund. Den här segern var värd 60 000 kronor.

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
daniel.olsson@travnet.se

Senaste nyheterna

Nyhet
söndag 16:58, 27 december

Lätt för Féerie Wood i Prix Ténor de Baune

Spelredaktör Daniel Olsson
Nyhet
söndag 16:08, 27 december

Guldet till Gu d’Héripré

Spelredaktör Daniel Olsson
Nyhet
söndag 11:19, 27 december

Kim, Dwight och Victor är årets Stig H-stipendiater

Spelredaktör Daniel Olsson
Nyhet
lördag 18:57, 26 december

Very Kronos – på målfoto

Spelredaktör Daniel Olsson
Nyhet
lördag 16:18, 26 december

Femte raka för Allaires löfte

Spelredaktör Daniel Olsson
Nyhet
lördag 15:24, 26 december

Djuse försvarade titeln

Spelredaktör Daniel Olsson
Nyhet
lördag 14:58, 26 december

Vincennes: Illusive Artist övertygade på fin segertid

Spelredaktör Daniel Olsson

Spel från unibet

Travnets Twitter

Nästa nyhet
V4 Gävle: ”Då ska hon räknas mycket tidigt”

V4 Gävle: ”Då ska hon räknas mycket tidigt”

Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?

– Hon tar loppen på mycket bra sätt och jag är jättenöjd med hur hon känns. Vi är dock utelämande från detta läge. Hon är inte snabb iväg och inte heller helt stabil. Om det löser sig ska hon säkert räknas mycket tidigt då hon känns så pass fin men jag är dåligt påläst på vad hon möter. Inga ändringar, säger Claes Sjöström om Tequila Palema i V4-4.

Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna på Gävletravet. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V65 – varje dag!

Lopp 1, V4-1

1 Ulf Mollyn – Han håller nyttig form men han har inte startat så tätt. Han känns fin i jobben. Han kan inte öppna så bra och räknas om det löser sig. Inga ändringar, säger Hans-Olof Norlander.

2 Lasshans Olle – Han ställs den här gången mot enklare motstånd, det var faktiskt länge sedan han mötte såhär lämpligt motstånd. Han känns pigg och fin hemma i träningen och formen är det inga fel på, han är bättre än vad raden visar. Vi har hamnat alldeles för dåligt på det i de senaste starterna och det har inte gått att tagit något till slut. Barfota bak samt öppet huvudlag som senast och bland dom tre främsta ska han vara, säger Jonas Florén.

5 Elve Prinsen – Han kändes fin senast men det var tungsprunget den dagen vilket inte riktigt var hans melodi. Det här är en rätt så fin häst som skulle kunna skrälla om det klaffar på vägen. Inga ändringar, säger Stig Jarle Röste.

Å.Widdock – Han har haft gaffelbandsskada men formen är nog hygglig. Han har inte fått några snabbare tempon än 30-fart i femhundra meter så det kan dock saknas i honom. Han får smyga med och det blir skor runt om, säger Jan Eriksson.

11 Kalloma – Hon hamnade fel på det senast men är inte alls så tokig faktiskt. Formen känns uppåt men det här är en häst som måste sitta still till 300 kvar får då kan hon speeda vasst. Hon får väl ses som en outsider och vi kör med samma balans som senast, säger Stig Jarle Röste.

Lopp 2, V4-2

2 Json Savage – Han känns bra inför den här starten och jag väntar mig en bra insats, han är väl förberedd och har gått ett par banjobb på bra vis. De på tillägg är mer rutinerade och kommer med deklarerad form så det är svårt att säga hur långt det räcker, men jag väntar mig som sagt en bra insats och jag tycker det ser bra ut. Barfota bak samt norskt huvudlag, jag har testat helstängt ett par gånger men han blir för vass med det, säger Håkan Wallberg.

3 Surprise Up – Hon var inte till sin fördel senast och vi har haft dålig form på hela stallet. Det har varit en del infektioner och skit så jag vill ligga lågt med henne men under normala förutsättningar skulle hon kunna duga. Nu smyger vi med och jagar pengar. Det blir troligen barfota runt om vilket å andra sidan är ett jätteplus, säger Daniel Edlund.

4 Navigator Sib – Han är åtgärdad efter senast och känns fin i träningen, det var inga större grejer han åtgärdades för. Han är mycket tränad inför den här starten, men han har inte gått några tuffare jobb och han kommer inte vara i toppform redan nu. Jag tycker även om han inte kommer vara på topp att han är förstahäst i loppet, sedan om det är en spik eller inte är upp till var och en. Vi tror i varje fall på vår häst. Skor runt om samt öppet huvudlag som vanligt, sedan blir det en vanlig vagn idag, säger Patrik Fernlund i Jörgen Westholms stall.

6 Nelle Pride – Det verkar bra med honom i jobben efter senast och han bör kunna greja en tätplats i denna omgivning. Vi kör honom åtminstone barfota fram, säger Mattias Djuse.

11 Elvis P. – Han svarade för ett ganska hyfsat lopp i debuten för mig senast, han hade varit ifrån länge inför den starten och var inte direkt vässad i jobb. Han ska med senaste loppet i kroppen gå framåt till den här starten och jag tyckte också det var enklare emot, däremot tror jag att han får svårt att vinna redan nu från dubbla tillägg och det är platschans i första hand. Barfota fram idag, sedan blir det öppet huvudlag som vanligt, säger Rauno Pöllänen.

Lopp 3, V4-3

1 Jajje Garcon – Han känns som han ska göra hemma i träningen och så långt är allting väl med honom, formen är det inga fel på. Han är lite osäker från start och galopprisken finns där, även om han gynnas av autostart. Kusken får lägga upp taktiken hur han vill, men dom ska kunna få ett bra lopp härifrån och sköter han sig tycker jag att han är en av dom som ska räknas. Inga ändringar, säger Krister Palm.

4 Mogas Gallant – Han har bra fart i kroppen men är inte alls lätt och galopperar gärna. Bilstart är ett plus och det blir skor runt om, säger Eva-Lena Hellman.

8 Action Launcher – Han gjorde minicomeback senast men galopperade direkt bakom bilen och det blev inte mycket till värdemätare. Han känns fin på alla sätt och jag tror inte att han är sämre än någon annan i fältet men vi behöver massor med tur från spår åtta. Skor runt om, säger Olle Alsén.

9 It’sastickup – Hon gör sitt utan att glänsa och jag har inga större förväntningar den här gången heller. Hon har varit struken efter senaste starten och har liksom resten av stallet varit drabbad av infektion. Vi smyger med och jagar bara mindre slantar. Inga ändringar, säger Daniel Edlund.

11 Chiquellinne – Vi har haft henne ett par månader hos oss och hon är rätt så bra förberedd. Hon har som fortast fått ett 20-jobb inne på Solvalla. Hon har svarat för en del bra insatser även tidigare och felfri bör hon duga bra. Hon är inte helt stabil. Taktiken får ge sig. Vi kör henne barfota fram, säger Mattias Djuse.

Lopp 4, V4-4

1 M.R. Hungry Eyes – Han har faktiskt gjort två rätt så bra lopp i rad och nollan senast är inte så mycket att säga om då han hamnade i en dålig rygg. Han har körts snällt och vi kommer göra så igen men han borde kunna hitta bra slagläge med tanke på hur startsnabb han är. Det här är kanske ingen het chans men en fin peng är inte utesluten. Barfota runt om, säger Olle Alsén.

4 Mister Lini – Han var duktig senast vid seger och allting är fortsatt väl med honom efter det loppet, han har visserligen bara gått lugnt efter senast men han är mjuk och fin. Han gynnas av strykningen i loppet och han ska kunna komma iväg bra härifrån, sedan tycker jag att han ska ses med platchans. Sjöström och Hannés hästar är tuffa, bakom dom tycker jag dock inte att loppet är tuffare än vad som var fallet senast. Han är lite beroende av att få sitt lopp, löser det sig är han dock inte så tokig. Skor runt om samt ryckhuva, det var första gången med ryckhuva senast och det slog väl ut, säger Johan Sandström.

9 Tequila Palema – Hon tar loppen på mycket bra sätt och jag är jättenöjd med hur hon känns. Vi är dock utelämande från detta läge. Hon är inte snabb iväg och inte heller helt stabil. Om det löser sig ska hon säkert räknas mycket tidigt då hon känns så pass fin men jag är dåligt påläst på vad hon möter. Inga ändringar, säger Claes Sjöström.

10 Carmen Miranda – Hon känns pigg och fin hemma i träningen och formen är det inga fel på, sköter hon sig ska hon duga långt i ett sådant här lopp. Hon är inte helt enkel men Jorma lyckades väl med henne näst senast så jag både tror och hoppas att han gör det även idag. Öppet huvudlag som vanligt, sedan lättas hon från järnskor till aluminium, säger Maria Westman.

11 Mogas Young Baron – Det gick lite väl fort för honom och det blev galopp senast. Sedan visade han mycket fin form och svarade för ett bra upplopp. Han är lite skör av sig men bör vara i ordning och därmed räknas han. Det ska inte vara någon större galopprisk. Vi kör med skor runt om, säger Eva-Lena Hellman.

12 Lina Liv – Hon har haft en bra vinter men är inte vässad. Jag brukar inte träna mina hästar i snabbare farter. Hon behöver nog loppet och det är platschans. Vi kör henne med skor runt om och spåret bör hon greja, säger Anders Odelros.

13 Golden Harm – Hon återkommer efter ett lägne tävlingsuppehåll och hon känns fin på alla sätt. Jag tror dock att hon kommer behöva loppet i kroppen och det blir en snällt upplägg. Jag skulle bli överraskad om hon vann. Inga ändringar, säger Jenni H Åsberg.

14 Fuzz – Allt verkar bra med honom. Han har löpt allt bättre och i det här gänget kan han vara intressant. Han kan öppna hyggligt från start men det är lite passgång i honom i starten. Springspår med springband kan vara lurigt. Skor runt om igen, säger Tommy Hanné.

15 Astro Boko – Han galopperade senast men gick ett jättebra lopp efter det felsteget och formen är kraftigt på gång. Det här är en bra häst som nu fått springspår på tillägg och han borde kunna hamna långt framme direkt. Sett till förutsättningar ska han räknas. Skor runt om, säger Olle Alsén.

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
daniel.olsson@travnet.se
Nästa nyhet
Nu som proffstränare - här är Reijos alla hästar
Nästa nyhet
Nu som proffstränare – här är Reijos alla hästar

Nu som proffstränare – här är Reijos alla hästar

Nu kan Reijo Liljendahl titulera sig proffstränare. På den färske Solvallatränarens träningslista finns i dag arton hästar.

Tidigare i år blev det som bekant stor uppståndelse kring att Reijo Liljendahl lämnade sin tjänst som försteman hos Stig H Johansson.

Avsikten var att börja en egen rörelse som proffstränare. I mitten av mars meddelade Svensk Travsport att man skulle bevilja Liljendahl interimlicens, alltså en tillfällig sådan eftersom den ”riktiga” A-licensen kan fås först efter nästa förberedande proffstränarkurs som hålls i september.

Nu, från och med onsdag, är Reijo Liljendahl också officiellt proffstränare. På den initiala träningslistan ryms arton hästar. Samtliga tidigare tränade av Stig H Johansson. Däribland reklamhästarna Formula One och Stormysky. Nio av hästarna är ostartade.

KLICKA HÄR för att se Reijos hela träningslista.

Läs även: Reijo Liljendahl får tillfällig proffslicens

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
daniel.olsson@travnet.se
Nästa nyhet
Beau Mec tvåa i Frankrike - diskades
Nästa nyhet
Beau Mec tvåa i Frankrike – diskades

Beau Mec tvåa i Frankrike – diskades

Timo Nurmos Beau Mec provade hetluften i franska Angers under onsdagen. Men trots att hästen var tvåa i mål fick han inga pengar med sig.

2011 års svenske Derbyvinnare Beau Mec  har inte direkt domarna på sin sida i Frankrike. I dag gjorde hästen sin fjärde start i landet – och diskades för tredje gången.

Beau Mec vann emellertid senast. Det då han startade på Laval i mitten av mars. Under onsdagen äntrade han banan i Angers, sydväst om Paris.

Eric Raffin lotsade svensken som var favoritspelad och gick till ledningen en bit in i loppet. Beau Mec hade fortsatt greppet in över upploppet men fick ge sig mot Ramsay du Ham som spurtade starkast för Bernard Piton.

Men domarna var som sagt inte till freds med hur Beau  Mecs aktion såg ut och valde att diska honom från andraplatsen.

Vinnaren, som erhöll 20 250 euro, klockades till 1.15,0 över 3100 meter.

Med i loppet fanns även Treskool du Caux som slutade trea, Quaker Jet som var sexa i mål samt Main Wise As som också diskades, det efter tidig galopp.

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
daniel.olsson@travnet.se
Nästa nyhet
Fin i jobb - Fascination snart tillbaka
Nästa nyhet
Fin i jobb – Fascination snart tillbaka

Fin i jobb – Fascination snart tillbaka

Kulldrottningen är snart tillbaka. Fascination gick ett strålande snabbjobb inne på Jägersro och nu hägrar en årsdebut.

Lars I Nilsson-tränade Fascination har i stort sett gjort rent hus i årgångsloppen så här långt.

Super Arnie-dottern vann Uppfödningslöpning som tvååring och i fjol som treåring blev det fullträffar i båda Oaks och Breeders Crown och 3,2 miljoner kronor intravat. Totalt kan Fascination skryta med över 4 miljoner på bankboken och trevliga 13 segrar på 20 starter.

Under onsdagsförmiddagen gick det nu fyraåriga stoet ett snabbjobb inne på Jägersro och tongångarna efteråt är odelat positiva.

– Hon kändes fantastiskt fin och har övervintrat väl. Jag körde 1. 13,5 sista varvet med 1.11 sista 500 och hon löste det på ett mycket enkelt sätt, detta ska bli spännande, sa kusken Johnny Takter till Jägersros hemsida direkt efteråt.

Fascinations senaste start var i slutet av november. Tränaren Lars I Nilsson siktar nu på en årsdebut på Jägersro om knappt två veckor, den 16 april. Därefter är målet att starta i Drottning Silvias Pokal på Åby. Försöken till det loppet går den 2 maj och finalen två veckor senare.

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
daniel.olsson@travnet.se
Nästa nyhet
V86 - Statistik Solvalla

Travtips

Solvalla 26 december: Gott om plus på bästa speldraget!

Travtips
fredag 22.29, 25 december
Det blev svårspelat på Mantorp dan före dan, men min bästa vinnare Zeta Kronos levererade ungefär på det vis jag hade trott. Björn lade inga fingrar emellan utan bara körde på tills han satt i ledningen och hästen gick undan mycket rejält. Nu är det kla...
Spelredaktör Mattias Ludvigsson
Travtips
fredag 13.03, 25 december

Umåker 25 december: Julen fortsätter med ett par Dunder-vinnare

Spelredaktör Daniel Olsson
Travtips
onsdag 14.55, 23 december

Mantorp 23 december: Öppna lopp – BG sätter dit bästa vinnaren!

Spelredaktör Mattias Ludvigsson
Travtips
onsdag 08.08, 23 december

Lunch-draget Bergsåker: Redo för seger utan strul – Och God Jul!

Spelredaktör Ulf Nilsson
Travtips
tisdag 15.36, 22 december

Jägersro 22 december: Marc på hugget och Juul i Express-fart

Spelredaktör Ulf Nilsson
Travtips
tisdag 11.03, 22 december

Lunch-draget Axevalla: Tillbaka med dunder och brak

Spelredaktör Ulf Nilsson

Krönikor

Krönika
Björn Hammarström
onsdag 10:34, 23 december 2020

Allra flest hästar på Sundbyholm

STRÄNGNÄS: Blött och åter blött i Mälardalen inför Julhelgen. Ingen snö i sikte heller. Vi får helt enkelt bita ihop. Trist väder för både människor och hästar givetvis. Månprinsen Vilken sorglig nyhet vi fick fredags när kretsen kring Månprinsen A.M. medd...
Spelredaktör Björn Hammarström

Våra krönikörer

Björn Hammarström
Daniel Olsson
Redaktionen Travnet
Ulf Nilsson