Travnet
Travnet+
ANNONS

Smedsbo Faksen överlägsen för Goop i Paris

Skribent

Publicerad kl 13.32, 23 februari 2017

av Daniel Olsson

ANNONS
Breeders Course

Smedsbo Faksen bjöd på en härlig uppvisning i torsdagens Prix des Pays Nordiques. För Björn Goop var han ensam på banan.

När den första kallblodsmatchen på Vincennes kördes i söndags, gjorde Finnskog Fokus samma som i fjol – och vann lätt. När returmötet skedde under torsdagen var det Smedsbo Faksens tur att reprisera.

[caption id="attachment_66448" align="alignright" width="175" caption="Goop vann igen i Paris. Foto: ALN"][/caption]

Jan-Olov Persson-träningen, som var trea i söndags, visade sig helt överlägsen framför Björn Goop.

Smedsbo Faksen höll ledningen enkelt från innerspår och öppnade upp första 600 efter snabba 20,8. Mino kom fram i dödens, men gick över i galopp, ställde sig igen men hade förbrukat för mycket kraft.

[caption id="attachment_66449" align="alignright" width="175" caption="Tränaren. Foto: ALN"][/caption]

I stället var det söndagens vinnare Finnskog Fokus som ledde anfallet med 900 meter kvar, men ingen kom i närheten av ledaren. Genom sista sväng tackade Smedsbo Faksen för uppvaktningen – och försvann.

Segertiden fastställdes till 1.23,9a över 2100 meter och förstapriset var värt 9000 euro. Wik Emil stod för en bra spurt till silvret medan Finnskog Fokus höll fint som trea.

Björs Frej provade i spåren, kunde aldrig komma i tätkänning och blev sexa. Katla Kiro ägnade sig åt galopp och diskades och B.W. Modde kom aldrig till start.

 

kallblodslopp VincennesSmedsbo Faksen
ANNONS
Nästa artikel