Bevakningen presenteras av
Shaq is Back gör årsdebut - på Axevalla
På tisdag gör en av fjolårets Elitloppshästar comeback. Shaq is Back dyker upp i ett snabblopp på Axevalla.
Förra året var Daniel Redén-tränade Shaq is Back en av förhandsfavoriterna i Elitloppet. Det efter att ha inlett säsongen på vårkanten med fyra raka segrar, förvisso mot enklare motstånd, men i imponerande stil.
[caption id="attachment_39388" align="alignright" width="175" caption="Shaq inledde fjolårets med fyra raka. Foto: ALN"]
[/caption]
Väl i Elitloppet svek emellertid Credit Winner-sonen som slutade sist felfri bakom vinnaren Timoko, spelad till nästfavorit. Efter det dröjde det till mitten av september innan Shaq var tillbaka och han avslutade sedan säsongen med en fin seger i E.J:s Guldsko på Hamgyren.
Men på tisdag är det dags igen. Shaq is Back göra sitt första framträdande som åttaåring. Den fyrfaldiga miljonären gör upp om ett förstapris på 30 000 kronor i ett snabblopp på Axevalla. Bland motståndet finns Opitergium och forne Kriterievinnaren Rokkakudo.
Så här ser startlistan ut:
1640 auto
1 Simb Ruby – Thomas Dalborg 2 Opitergium – Björn Goop 3 Call Me Hanover – Flemming Jensen 4 Conrads Garland – André Eklundh 5 Shaq is Back – Daniel Redén 6 Rokkakudo – Stefan Söderkvist 7 Perfect Toll – Peter Untersteiner
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











