Bevakningen presenteras av
Segersviten förlängdes - 51 raka för Trebol

Efter Trebols senaste bedrift är det nu 51 raka segrar. Foto: ALN
Världens längsta segersvit är nu uppe på 51 raka. Trebols söndagspromenad förlängde världsrekordet ytterligare.
Den spanske ikonen Trebol var i farten igen på söndagen. Den här gången var det på Menorca-ovalen Torre del Ram som segern kom – den 51:a i rad. Som vanligt var det en enkel uppgift. Trebol som stod med 25 meters tillägg, vann på 1.17,1/2550 meter. Förstapriset blygsamma 100 euro.
Trebol är obesegrad sedan september för två år sedan, då hästen återvänder till Spanien från att ha tävlat i Frankrike. I år har det blivit femton starter – och förstås femton segrar.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












