Bevakningen presenteras av
Sanity kan vara tillbaka till påsk
En skada stoppade Sanitys årsdebut. Men nu kan folkhjälten vara tillbaka på tävlingsbanan till påsk.
Efter en succésäsong 2011 som resulterade i 9 segrar på 14 starter och drygt 2,2 miljoner kronor in på segerkontot var förväntningarna stora på Sanity inför dennes årsdebut som var planerad till Solvalla den 21 mars.
Men Love You-sexåringen ströks inför loppet på grund av en inflammation i en kotsenskida. Men efter en veckas vila är nu Malin Löfgrens stalljuvel igång igen och funkar allt väl blir det ett nytt försök för säsongsdebut till påskhelgen. Närmare bestämt vid Eskilstunas lunchtrav på långfredagen, den 6 april.
– Jag ska köra honom i dag och sen ska han gå intervaller i morgon. Är allt bra blir det nog att startar under påskhelgen, under långfredagen i Eskilstuna, men det beror på hur snabbjobbet är i morgon. Man får vara lite försiktig, säger tränaren Malin Löfgren till trav365.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











